Hodnotenie doplnkov výživy

Predtým, ako si vezmete nejaký doplnok výživy, tak sa vážne zamyslite nad tým, prečo to robíte. Hľadáte v ňom niečo, čo nemôžete získať úpravou stravovacieho režimu, či príjmom určitých potravín ? Potom sa zahrajte na diablovho advokáta a skúste nájsť možné negatívne účinky suplementov, ktoré zamýšľate užívať.

Skôr, ako si kúpite nejaký výživový doplnok alebo ho začnete užívať, tak si položte tieto základné otázky:

Aké tvrdenia sa viažu k danému produktu a čo sa tvrdí, že produkt dokáže ?

Pokiaľ sa tvrdí, že nejaký produkt dokáže viac vecí naraz, tak je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich nezvládne dobre. Sú rôzne tvrdenia o produktoch nadsadené, zveličované a ťažko uveriteľné? Zodpovedajú dané tvrdenia tomu, čo skutočne potrebujete ? Napríklad, pokiaľ ste vytrvalostný športovec, tak nepotrebujete produkt, ktorý sľubuje zvyšovanie sily.

Má produkt vedecký základ ( sú k nemu publikované stanoviská a hodnotenia odborníkov v recenzovaných vedeckých časopisoch ) ?

V recenzovaných časopisoch typu Medicine and Science in Sports and Exercise a International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism nestranní, nezávislí bádatelia a výskumníci preverujú každé štúdie, aby mali istotu, že vyhovuje prísnym nárokom.

Často je na výživových doplnkoch uvedené, že prešli klinickými testami. Tie však boli vykonávané vo vlastných laboratóriach výrobcu, bez prítomnosti nezávislých osôb, ktoré by ich zhodnotili objektívne. Ako teda viete, že tvrdenia výrobcu sú vierohodné a oprávnené ? Slovne deklarované klinické závery, či nálezy samy o sebe, samy o sebe nič neznamenajú.

Aké zložky obsahuje ( nielen tie zložky, ktoré sú zvýraznené ) ?

Podľa zákona musia byť všetky zložky uvedené na obale výrobku. Produkt, ktorý prehlasuje, že je patentovanou zmesou, nemusí byť nutne niečo špeciálne. Môže ísť iba o marketingový ťah. Naviac nemáte predstavu, koľko sa nachádza z každej zložky v danej patentovanej zmesi, alebo či sa jednotlivé množstvo zmieňuje príliš často.

Funguje ? Ako to poznáte ? Dajú sa účinky nejak zmerať, či stanoviť ?

Aký máte cieľ a časový rámec k zmapovaniu, aby ste zistili, či ste uspeli ? Ako určíte, či máte pokračovať v užívaní doplnkov alebo s tým prestať?

Je legálny ? Neobsahuje nejaké látky, ktoré príslušné športové organizácie zakazujú ?

Konzultujte všetko s príslušnými riadiacimi orgánmi v športovom odvetví, aby ste zistili, ktoré látky sú zakázané.

Je bezpečný ? Nemôže niektorá ingrediencia zvyšovať teplotu a spôsobiť ochorenie z prehriatia ? Nezvyšuje krvný tlak, či tepovú frekvenciu ?

Pokiaľ áno, tak sa jedná o závažné vedľajšie účinky, ktoré môžu viesť k mozgovej mŕtvici, srdcovému infarktu, či dokonca k smrti aj u inak zdravých ľudí.

Aké sú možné vedľajšie účinky ?

Rad doplnkov neuvádza všetky možné vedľajšie účinky, ako je to striktne vyžadované u liekoch na predpis.

Aká je cena ? Stojí za tie peniaze ?

Pretože ľudia často túžia po rýchlom a okamžitom riešení, tak sú mnohé doplnky drahé. Porovnateľného účinku doplnkov za menej peňazí, by ste obvykle dosiahli vďaka živinám, ktoré sa nachádzajú v potravinách ( napríklad sušené mlieko verzus sušená srvátka ). Pre väčšinu športovcov platí, že pokiaľ by vynaložili také isté peniaze za nákup plnohodnotnej stravy, tak by docielili skvelých výsledkov.

Kto je výrobca a kde sídli ? Je výrobca renomovaný alebo ide o nejakého chlapíka, ktorý vyrába produkt u seba v sklade ?

Preverte si danú spoločnosť, aby ste mali istotu, že pôjde o spoľahlivý, transparentný a výkonný podnik, vyrábajúci bezpečné a efektívne produkty. Pokiaľ nejaký produkt deklaruje, že je čisto prírodný, tak to nutne znamená, že je bezpečný alebo účinný. V prírode nájdete hromadu jedov. Niektoré huby sú prírodné a napriek tomu halucinogénne.