Farbenie vlasov v salónoch či farbenie doma
Profesionálne používané farby na vlasy sú v mnohom odlišné od tých, ktoré sa dajú kúpiť pre domáce použitie. Ak niekoho zaujíma, ako sa rozdeľujú typy farieb pre potreby kaderníctiev a aké sú ich špecifiká v porovnaní s domácimi farbami, dozvie sa to v radách a tipoch nižšie.
Pri výbere kaderníckej farby na vlasy je nutné vziať do úvahy niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí aj typ farieb, respektíve ich životnosť. Ak má žena viac šedín alebo má svetlejší odtieň vlasov, je vhodné siahnuť po permanentnej farbe.
Aký druh farby si vybrať
Pri demi-permanentnej farbe je použitie vhodné pre tie ženy, ktorým začínajú len mierne šedivieť vlasy. A semi-permanentnú farbu sa využíva hlavne v prípade, že vlasom chce žena dodať lesk a dofarbiť odrastené končeky.
Tu sú jednotlivé typy farieb s rozdelením podľa toho, za ako dlho sa z vlasov vymyjú.
- Jednodenné alebo umývateľné farby – tie sa z vlasov zmyjú spravidla potom, čo si ich žena umyje jedenkrát až trikrát
- Semi-permanentné farby – na hlave vydržia o niečo dlhšie, približne štyri až pätnásť umytí
- Demi-permanentné farby – táto kategória sa s tou predchádzajúcou prekrýva a tak možno očakávať výdrž cca 10 až 25 návštev sprchy
- Permanentné farby – vydržia najdlhšie, spravidla do tej doby, než vlasy odrastú. Tieto sa odporúča použiť v prípade, ak už má osoba dobre rozmyslené, do akého odtieňa chce ísť, resp. ktorý odtieň už vyskúšala
- Melíry a zosvetľovače – toto je úplne rovnaký prípad ako v permanentné farby. Tohto typu farbenia sa len tak rýchlo človek nezbaví, takže to nie je nič na experimentovanie
Semi-permanentné farbenie vlasov, je v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Tento typ farbenia je ideálny pre tých, ktorí chcú experimentovať s novou farbou bez toho, aby sa zaviazali k dramatickej zmene. Ponúka tiež možnosť vyskúšať si farbu predtým, ako sa človek dlhodobo zaviaže k niečomu extrémnejšiemu.
Pomocou semipermanentných farieb môže človek použiť farbu bez toho, aby musel použiť peroxid alebo iné drsné chemikálie. Tieto farby sú často šetrnejšie a zvyčajne z vlasov vymiznú približne za 4 až 6 týždňov.
Okrem toho je semipermanentné farbenie vlasov skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú držať krok s najnovšími trendmi bez poškodenia vlasov. Keďže trendy prichádzajú a odchádzajú, človek môže meniť farbu vlasov bez toho, aby sa musel zaväzovať k permanentnému farbeniu. Farbenie sa môže spraviť aj predtým, ako sa robia dredy. niekedy chcú zákazníci zmeniť účes aj farbu.
Kadernícke farby na vlasy: Prečo vyberať medzi nimi
Rovnaký farebný odtieň u dvoch žien nevedie k rovnakým výsledkom. A u tých domácich farieb je táto vec oveľa viac viditeľná.
K faktorom, ktoré vedú k rozdielom, patria telesné predispozície ženy, vrátane hormonálneho nastavenia. Okrem toho aj to, v akom stave sú vlasy danej ženy a či už predtým používala farbu na vlasy (a v akej kvalite).
Potrebný aktivačný činiteľ vo farbách, ktoré sa dajú zohnať v bežnej sieti drogérií, je navyše často v najvyššej možnej koncentrácii povolenej pre kaderníctva, čo spôsobuje nadmernú aktiváciu chemikálií a tým i väčší stres pre vlasy.
Kadernícke farby na vlasy oproti tomu, aj navzdory ustálenej predstave väčšiny populácie o vlasových farbách, nemusia znamenať suché a poškodené vlasy. Naopak, niektoré profesionálne farby dokonca dokážu zvýšiť lesk a upraviť výslednú textúru vlasov.
Okrem toho, vo väčšine prípadov používajú menej škodlivé chemické zlúčeniny, a tak aj s ich použitím vydržia vlasy v zdravšej forme.
Prečo radšej navštíviť kaderníctvo
Farbenie vlasov v kaderníckych salónoch sa odporúča aj preto, že ich personál je vhodne preškolený. Čo znamená, že vie, ako na to. Aspoň by mal vedieť. (A ak nevie, dozvie sa to potenciálna zákazníčka z recenzií ostatných alebo skúseností priateliek.)
Všetky dôležité informácie pozbierali kaderníci a kaderníčky v priebehu rokov štúdia a praxe. Je to preto dostatočný dôvod, kam investovať peniaze.
Svojpomocné farbenie vlasov (bez prípadnej pomoci kamarátky) má ešte ďalší neželaný následok, a síce ten, že farba nieje nanášaná rovnomerne a tak, ako by mala.
Okrem toho, že to niekedy zle vyzerá, tak niekedy pri dofarbovaní končekov „pretiahneme“ na pôvodnú farbu. Tak sa, už na farbené vlasy, dostáva ďalší zbytočný koktail chemikálií a tým si vlasy ničia. Súčasne sa vytvára priestor pre viditeľne nerovnomerné výsledky.
Niektorí kaderníci, aj napriek tomu, môžu svojim zákazníčkam odporúčať domáce farby na vlasy. Problém však je, aby si žena-laik vybrala správne, musí vyberať skutočne dobre. Aj preto je vhodné vybrať si skôr profesionálne prípravky a starostlivosť profesionála.
Dôležité je, že v jednotlivých prvkoch zloženia sa kaderníčky skrátka vyznajú viac ako bežné zákazníčky a tak môžu využiť svoje skúsenosti a prax pre dokonalý výsledok.
Farbenie vlasov doma
Ak už sa žena predsa rozhodla zafarbiť si vlasy doma, tu je zopár tipov. Farbenie alebo odfarbenie vlasov doma je skvelý spôsob, ako ušetriť čas a peniaze, ale môže viesť aj k neočakávaným a často katastrofálnym výsledkom.
Aby si bola dáma istá, že dosiahne požadovaný vzhľad bez poškodenia vlasov, musí prijať niekoľko preventívnych opatrení.
Správny odtieň a dôkladná príprava
Po prvé, musí si vybrať správny odtieň. Nemala by si vybrať prvú škatuľku farby na vlasy, ktorú uvidí. Namiesto toho si musí pozorne prečítať etiketu a vyberať si takú, ktorá je vhodná pre jej typ vlasov. Ak si nie je istá, môže požiadať o radu odborníka v miestnom salóne.
Potom sa musí žena na farbenie pripraviť. Predtým, ako začne, sa uistí, že sú vlasy čisté a bez akýchkoľvek nánosov prípravkov. Nasadí si ochranné rukavice, na okolité povrchy položí uteráky a na ochranu oblečenia si dá gumovú zásteru alebo tiež starý uterák.
Keď je pripravená na farbenie, zmieša farbu podľa pokynov na výrobku. Je dôležité, aby si pozorne prečítala návod a postupovala podľa neho od vety k vete.
Farbenie a ošetrenie
Keď je zmes pripravená, nanesie malú skúšobnú škvrnu na vnútornú stranu ramena alebo malú časť vlasov na zátylku. To pomôže určiť, či je farba taká, akú chce. Takto si zároveň overí, či jej farba nespôsobuje alergickú reakciu. Ak všetko vyzerá dobre, môže pokračovať vo farbení.
Pri samotnom farbení sa osoba uistí, že dodržala pokyny výrobcu týkajúce sa načasovania procesu. Nechce ho nechať pôsobiť príliš dlho alebo príliš krátko, pretože by to mohlo viesť k poškodeniu alebo nerovnomernému konečnému výsledku.
Po skončení si opláchnite vlasy jemným šampónom a dôkladne ich opláchne. Po farbení by mala použiť aj hydratačnú kúru, ktorá pomôže chrániť a zachovať vlasy.
Na záver netreba zabúdať, že domáce súpravy na farbenie vlasov môžu mať určité nevýhody. Bez odbornej rady kaderníka nebudete žena vedieť, či pôvodná farba dopadne tak, ako dúfala, a možno nebude vedieť, ako napraviť prípadné chyby. Ak sa teda niekto necíti pohodlne, keď to robí sám, mal by zvážiť radšej návštevu kaderníckeho salónu.
Novodobé trendy vo farbení vlasov
Farbenie vlasov je vždy skvelý spôsob, ako zmeniť svoj vzhľad a experimentovať s rôznymi farbami a štýlmi. Pri toľkých možnostiach môže byť ťažké rozhodnúť sa, ktorý trend je pre jednotlivca ten pravý.
Tu je niekoľko trendov vo farbení v súčasnosti, ktoré pomôžu rozhodnúť sa, čo nové vyskúšať so svojimi vlasmi.
- Špeciálne efekty – Tento trend posúva farbenie vlasov na vyššiu úroveň vďaka jedinečným a často zložitým vzorom. Môže zahŕňať miešanie dvoch alebo viacerých farieb, miešanie viacerých odtieňov tej istej farby alebo dokonca miešanie rôznych textúr do jedného štýlu. Je ideálny pre tých, ktorí hľadajú odvážny a pútavý vzhľad.
- Polopermanentné farbenie – Pre tých, ktorí chcú experimentovať s farbou bez záväzku trvalého farbenia, je semipermanentné farbenie skvelou voľbou. Tento typ farby na vlasy vydrží niekoľko týždňov, než vybledne, a možno ho použiť na pridanie jemných farebných odtieňov.
- Pastelové farby – Jemné a decentné pastelové farby sú stále trendom v oblasti farbenia vlasov. Pridanie pastelových odtieňov môže pomôcť vytvoriť jemný a romantický vzhľad. Navyše, keďže nie sú také výrazné alebo intenzívne ako iné farby, ľahko sa nosia na dennej báze.
- Ombré – Ombré je trend, ktorý je tu už niekoľko rokov a stále je silný. Táto technika spočíva v prelínaní rôznych odtieňov tej istej farby, buď od tmavej po svetlú, alebo od svetlej po tmavú, aby sa vytvoril ombré efekt. Je ideálna pre tých, ktorí chcú vytvoriť jemný, ale pútavý štýl.
- Kriedovanie vlasov – V prípade krátkodobého riešenia je vhodným riešením kriedovanie vlasov. Táto technika zahŕňa použitie kriedy na zafarbenie pramienkov vlasov a je skvelá na dočasný, ale zábavný vzhľad. Je to tiež ideálny spôsob, ako experimentovať s rôznymi farbami bez dlhodobého záväzku.
Trendov je však naozaj veľa a sú neustále premenlivé. Stojí však za to, vytvoriť vo vlasoch efekt, ktorý upúta zrak okoloidúcich.