Experimentuj s váhami a cvikmi
Môžeš zistiť, že niektoré cviky a telesné partie reagujú najlepšie, ak sú trénované dvakrát týždenne, ďalšie skôr trikrát za dva týždne a iné raz za týždeň. Trénovanie určitých cvikov menej často než raz týždenne, obzvlášť drepu a mŕtveho ťahu, môže byť najlepšie, aspoň u niektorých ľudí, na udržanie zvyšovania závaží.
Pri takomto rozvrhu by mohol byť v polovici medzi ťažkými tréningami vsunutý ľahký tréning pre daný cvik.
Budeš musieť experimentovať, avšak v rozumných medziach. Neskúšaj trénovať šesť dní v týždni s 20 sériami na svalovú partiu.
Nech je to pre daný experiment presne stanovené. Mať správnu frekvenciu je obzvlášť dôležité počas tvrdej tréningovej fázy cyklu, nie počas úplne počiatočnej, nie až tak tvrdej fázy. Počas tvrdej fázy udržuj objem a intenzitu svojich tréningov čo najstálejšie ( aj ostatné premenné vrátane odpočinku, spánku a výživy ) a meň len frekvenciu tréningu.
Cvič každý cvik dvakrát týždenne niekoľko týždňov, s výnimkou akéhokoľvek variantu mŕtveho ťahu, ktorý mal byť trénovaný len maximálne raz za týždeň.
Ako bude tento experiment postupovať, najdi cviky, v ktorých nie si schopný pridávať váhu. Zníž ich tréningovú frekvenciu na trikrát za dva týždne a uvidíš, ako budeš pokračovať niekoľko týždňov. Ak sa závažia pekne pohnú smerom nahor a ty sa budeš dobre zotavovať, zostaň pri tom.
Ale, ak si stále v niektorých cvikoch trochu dobitý, potom ich zníž na raz týždenne a uvidíš, či sa tvoja tréningová energia a zvýšenia závažia pozbierajú. Ak áno, potom je pre teba lepší menej častý rozvrh.
Riaď sa radšej tým, ako reaguješ na svoj tréning, než sa primkýnať k plánu diktovaného kalendárom. To, tak trochu komplikuje trénovanie a ty budeš musieť prehadzovať svoj rozvrh, aby si ho prispôsobil pravdepodobne odlišným potrebám tréningovej frekvencie aspoň v niektorých cvikoch a telesných partiách, lenže naučíš sa, ako najlepšie trénovať samého seba. Tréningová pravidelnosť je stále nutná, ale iba ak sa plne zotavuješ z každého tréningu.
Aj pri základných cvikoch ako sú kľuky je dôležité znížiť intenzitu, ak človek cíti, že svaly potrebujú čas na regeneráciu. Je možné striedať tréning s vysokou intenzitou s ľahším tréningom, aby tak mali svaly čas sa adaptovať.
Zvlášť, ak si pokročilý trénujúci, experimentuj v niektorých cvikoch s tréningovou frekvenciou menej častou než raz týždenne. Keď trénuješ naplno a s osobnými najlepšími váhami, skús robiť mŕtvy ťah ťažko len raz za dva týždne. Skús ťažké drepovanie raz za desať dní, ako ďalší príklad.
Buď inteligentne radikálny vo svojich experimentoch, nechaj to, čo pomáha, vyraď to, čo prekáža. Ale, ako už bolo skôr poznamenané, môže to byť dobrý nápad, vykonávať pre najväčšie cviky ľahký tréning v polovici medzi nečastými intenzívnymi tréningami.
Keď robíš akékoľvek úpravy, ktoré môžu byť nevyhnutné, nenaruš rovnicu, ktorá dobre funguje. Vždy pamätaj na to, že cieľom je nájsť optimálnu intenzitu, objem a frekvenciu tréningu pre daný cvik, ktoré ti v ňom umožnia pravidelne pridávať závažie v dobrej forme, a ktoré produkujú rast.
Niektorí ľudia, ktorí mali v minulosti zranenia v určitej oblasti, môžu zistiť, že trochu veľmi ľahkého, ale pravidelného cvičenia pre túto oblasť je nápomocné. Vykonávanie párkrát za týždeň ich to udržuje v dobrej kondícií pre ich málo frekventované ťažké tréningy.