EÚ by mala riešiť skôr porušovanie Schengenu ako Poľsko
Štrasbrurg, 20. 1. 2016 – Počas rokovania Európskeho parlamentu sa diskutovalo aj o situácii v Poľsku. Podľa slovenského europoslanca Branislava Škripeka Európa dnes čelí oveľa dôležitejším problémom.
V utorok 19. 1. 2016 vystúpila v EP aj poľská premiérka Beata Szydlová. Stalo sa tak len niekoľko týždňov po demokratických voľbách u našich severných susedov. Branislav Škripek sa vyjadril: „Je paradoxné a prekvapujúce, že po tak krátkom čase od svojho zvolenia musela v EP vystúpiť poľská premiérka a obhajovať svoje kroky. Každá vláda nech rieši problémy vlastnej krajiny a Szydlová by mala mať tiež priestor v Poľsku.”
Škripek tiež kritizuje kroky Európskej komisie voči Poľsku a myslí si, že používa dvojaký meter. EK mlčala, keď slovenský prezident nechcel vymenovať generálneho prokurátora, či sa v iných krajinách menil vplyv vládnych strán vo verejno-právnych médiách.
Počas diskusie si servítku pred ústa nedával ani Škripekov kolega z ECR, profesor Ryszard Antoni Legutko a postavil sa na stranu Szydlovej. „Stratégia EÚ je veľmi jednoduchá. Národné vlády si môžu robiť vo svojich krajinách čo chcú, ale musia splniť tri podmienky. Za prvé, všade musia rozšíriť práva homosexuálov a potraty. Ďalšia je: pokorne prijímať všetky direktívy z Bruselu a nebrániť politike EÚ v rozširovaní jej kompetencií. Ak to krajina naplní, potom môžete robiť všetko,” povedal počas rozpravy Legutko.
Branislav Škripek sa plne stotožňuje s jeho slovami a poukazuje na zásadné rozdiely medzi krajinami strednej a východnej Európy a ostatnými členskými krajinami. „Akoby sa Európa bála konzervatívnych hodnôt, na ktoré sa snaží zabúdať a potláčať ich. Treba si uvedomiť, že desiatky miliónov ľudí z členských krajín EU sa k nim hlásia a EÚ ich musí rešpektovať, najmä keď vzletným heslom únie je „Jednota v rozmanitosti,” povedal Branislav Škripek (OĽaNO).
Vyjadril sa aj o otázke ochrany života od počatia po prirodzenú smrť: „Želám si, aby EÚ presne tak ako promuje potraty, rovnako bojovala za ochranu života a promovala prolife organizácie.”
Na záver však Branislav Škripek zdôrazňuje: „EÚ by mala riešiť v prvom rade porušovanie schengenských pravidiel a utečeneckú krízu v Turecku. Prečo stále prichádzajú do Európy noví utečenci, o ktorých nič nevieme? Neodradila ich ani zima. A ak všetky krajiny zatvoria hranice, tisícky utečencov zostanú na Balkáne a pomrú tam od zimy a hladu. Kto si toto zoberie na zodpovednosť?”