Estetika a výber cvikov

Keď už vybuduješ slušný celkový rozvoj, môže estetika hrať veľkú rolu v tvojom výbere cvikov, či ich špecifických variácií. Ak si zameraný v prvom rade na funkčnú silu, tak ako powerlifter, môže mať estetika malý význam, ale silová vyváženosť by mala byť veľmi dôležitá. Ak si v prvom rade kulturista, estetika môže silne ovplyvňovať tvoj výber cvikov.

Tréning krku, lýtok a stisku je dôležitou súčasťou celkovej estetiky.

Môžeš si zvoliť cviky pre špecifické účely alebo sa určitým cvikom môžeš vyhýbať. Ak tvoje prsia dobre reagujú na tlak na rovnej lavici a sú veľké, nezapodievaj sa stále tým istým cvikom a nerozvíjaj nadmerne svoje prsia. Prejdi namiesto toho na šikmé varianty alebo možno na vzpory na paralelných bradlách.

Ak dosahuješ malý alebo nedosahuješ žiadny rozvoj z príťahov jednoručiek, nájdi kľúčový cvik, ktorý rozvíja tvoje široké svaly chrbta. Ak nedosahuješ žiadny alebo len malý rozvoj bicepsov z tréningu chrbta, zahrň priamy cvik na svoje bicepsy.

Keď si už raz dobre rozvinutý a vieš, ako špecifické varianty cvikov u teba fungujú, môžeš podľa toho vyberať, či upravovať svoje cviky.

Bez ohľadu na to, či staviaš estetiku na svojom zozname priorít vysoko alebo nie, pravdepodobne nájdeš cvik alebo dva, v ktorých ti to, relatívne povedané, pôjde oveľa lepšie než v ostatných. Potom budeš mať možnosť urobiť prirodzenú silu výraznejšou. To ti dovolí dosiahnuť niečo výnimočné ( v oboch, v závaží aj rozvoji ) v tejto ohraničenej oblasti.

Prípadne by si mohol ustúpiť vo svojej prirodzenej predispozícii, aby si skúsil dosiahnuť vyváženosť po celom svojom tele. Musíš vyťažiť, čo najviac z akejkoľvek prirodzenej sily, ktorú máš. Ale konečná voľba je na tebe. Ide tu aj o to, aké množstvo tuku máš a ako viditeľný je tvoj rozvoj. Pre kulturistov zameraných na vzhľad je toto hlavný faktor.

Nakoniec, venuj pozornosť svojmu držaniu tela a chôdzi. To, ako držíš svoje telo a kráčaš, má veľký vplyv na to, ako prezentuješ svoj svalový rozvoj.

Samotný výber cvikov môže spraviť rozdiel medzi tréningovým úspechom a zlyhaním. A aj keď používaš tie najlepšie cviky, ale nepoužívaš správnu cvičebnú techniku, nedostaneš sa nikam, len do problémov so zraneniami, frustráciou a zlyhaním.

Porozumenie správnej cvičebnej technike je jedna vec a sama o sebe rozhodujúca. Ale byť schopný ju praktizovať je iná vec. Inteligentné využívanie videokamery ti pomôže vyvinúť správnu cvičebnú formu.