Eliptický trenažér

elipticky-trenazer

Aby silový tréning nebol monotónny, často si vyžaduje iné spôsoby cvičenia. Rovnaké výsledky, ktoré môžno dosiahnuť pri bežných cvikoch, sa dajú dosiahnuť aj viacerými kardio cvičeniami alebo k tomu môže pomôcť eliptický trenažér. Aké sú jeho výhody?

Kombinácia rozdielnych techník cvičenia zabezpečí nielen spestrenie tréningu, ale aj lepšie precvičenie svalov. Zaťažovaný sval si totiž časom na cvičenie zvykne. Na jeho popohnanie k lepším výsledkom, je cviky potrebné striedať. Preto je vždy dobré dopĺňať silovejšie cviky s kardio cvičeniami, napríklad na rôznych fitness strojoch.

Eliptický trenažér

Pre tých, ktorí sa chcú udržať vo forme bez toho, aby museli minúť veľa peňazí alebo opustiť pohodlie domova, môže byť eliptický trenažér ideálnym riešením. Eliptický trenažér je cvičiaci stroj, ktorý kombinuje pohyby chôdze, behu a stúpania do schodov do jedného cvičenia s nízkym dopadom na celé telo.

Je to skvelý spôsob, ako spaľovať kalórie, spevňovať svaly a zároveň zlepšovať kardiovaskulárne zdravie. Hlavnou výhodou eliptického trenažéra je jeho konštrukcia s nízkym dopadom. Na rozdiel od behu alebo behu na bežiacom páse na doma eliptický trenažér nezaťažuje kĺby a kosti.

Vďaka tomu je ideálny pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov alebo nedávno utrpeli zranenie. Je tiež skvelý pre tých, ktorí s cvičením začínajú a potrebujú šetrný spôsob ako začať s naberaním kondície. Eliptický trenažér je tiež veľmi všestranný. Možno ho používať na rôzne cvičenia, od ľahkej chôdze až po intenzívny intervalový tréning.

Cvičiaci stroj orbitrek

Eliptický trenažér niekedy býva nazývaný aj eliptický, crossový trenažér alebo orbitrek. Tento cvičiaci stroj umožňuje natiahnutie a posilnenie celého tela vykonávaním prirodzených pohybov, ktoré nezaťažujú kĺby. Cvičiť na ňom môžu všetky vekové kategórie od detí až po seniorov.

Orbitrek je revolučný fitness stroj, ktorý pomáha spaľovaniu tukov, formovaniu svalov, aktivácii metabolizmu a posilňovaniu srdca. Cvičením na orbitreku je chudnetie rýchlejšie. Obsahuje 4 zariadenia v jednom – nahradí bicykel, bežiaci pás, stepper a ďalšie zariadenia.

Niektoré modely sú dokonca vybavené nastaviteľnými úrovňami odporu, takže je možné tréning prispôsobiť svojej kondičnej úrovni. Mnohé eliptické trenažéry sa dodávajú aj so zabudovanými programami, ako je monitorovanie tepovej frekvencie, počítanie kalórií a intervalový tréning, čo umožňuje sledovanie pokroku a udržiavanie tréningu ako neustálej výzvy.

Okrem fyzických výhod pomôže orbitrek ušetriť peniaze a čas. Cvičiť sa na ňom dá kedykoľvek počas dňa v pohodlí svojho domova. Keďže ide o cvičenie s nízkym dopadom, umožňuje precvičiť si celé telo za zlomok času.

Vďaka svojej nenáročnej konštrukcii a všestrannosti je eliptický trenažér vynikajúcou voľbou pre každého, kto sa chce dostať do formy a chce zostať zdravý.

Výhody a nevýhody cvičenia na orbitreku

Cvičenie na eliptickom trenažéri prináša mnoho výhod:

  1. nižšia záťaž na kĺby, a preto menšie riziko zranenia pri cvičení
  2. nižšia vnímaná miera námahy pri cvičení v porovnaní s behom
  3. cvičenie s váhou vlastného tela
  4. rovnaká záťaž svalov nôh a srdca ako pri bežeckom páse
  5. precvičenie viacerých svalov ako pri behu – v oveľa väčšej miere sú zapojené svaly hornej časti tela
  6. možnosť pohybu dopredu i vzad – lepšie precvičenie svalov
  7. možnosť úpravy dĺžky kroku – zvýšenie dĺžky dokáže spáliť viac kalórií
  8. tichší ako bežiaci pás
  9. výborná alternatíva cvičenia pre obéznych ľudí a ľudí s bolesťami chrbta, kolien alebo kĺbov
  10. variabilita pri cvičení, zmena mnohých nastavení

Nájdu sa však aj nejaké nevýhody cvičenia na eliptickom trenažéri:

  1. intenzita cvičenia riadená samostatne – môže viesť k podvedome nižšej intenzite pri cvičení
  2. potreba zvyknúť si na eliptický pohyb na zariadení
  3. potreba väčšej koordinácie pohybov

Výhody eliptického trenažéra výrazne prevažujú nad jeho nevýhodami. Ide o prepracovaný stroj s mnohými funkciami, ktorý v mnohých ohľadoch dominuje nad klasickým bežeckým pásom.

Fitness stroje – rotoped vs. trenažér

Napriek mnohým podobnostiam si už na prvý pohľad možno všimnúť zásadné rozdiely v konštrukcii oboch fitness zariadení – eliptického trenažéru a rotopedu.

Eliptický trenažér sa skladá z pohyblivých tyčí spojených plošinami na nohy. Prítomnosť dvoch typov pohyblivých prvkov znamená, že pri cvičení sa dajú zapojiť dolné aj horné svaly. Okrem toho sa na eliptickom trenažéri precvičujú aj brušné a hlboké svaly. Vykonávané pohyby pripomínajú prácu bežca.

Eliptický rotoped sa skladá z rámu, na ktorom je umiestnené sedadlo, pripojených pedálov, ktoré umožňujú pohyb stroja, a rukovätí na stabilizáciu polohy tela počas tréningu. Existuje niekoľko typov rotopedov. Medzi tie základné patria:

  • vertikálne rotopedy
  • ležiace rotopedy – recumbenty
  • cyklotrenažéry

Tréning na eliptickom trenažéri a eliptickom rotopede sa od seba líšia, čo je hlavným dôsledkom rozdielnej konštrukcie oboch zariadení. Odlišnosti sú predovšetkým z hľadiska spôsobu cvičenia, a teda aktivácie jednotlivých svalov a účinkov.

Eliptický rotoped – typy

Vertikálne rotopedy umožňujú počas tréningu zachovať podobnú polohu, akú má cyklista pri jazde na bežnom bicykli. Pre mnohých ľudí je tento typ zariadenia tou najlepšou voľbou.

Pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, však môže byť nútené držanie tela príliš namáhavé. V tomto prípade je lepšou voľbou ležiaci rotoped, nazývaný aj recumbent. Ležiaci rotoped je navrhnutý tak, aby umožňoval pohodlné opretie chrbta o operadlo.

Posledný typom eliptického rotopeda je cyklotrenažér. Ten je prednostne určený na športovú jazdu. Takéto vybavenie dokonale simuluje terénnu cyklistiku.

Ideálny tréning cvičenia na eliptickom trenažéri

Počas cvičenia na eliptickom trenažéri je potrebné mať mierne vystrčený zadok a agresívne našľapovať na päty. Takto sa najlepšie zacieli na svaly na zadku, vonkajšie a zadné stehná. Predné stehná však budú vyťažené menej. Pri silnejšom odpore na zariadení pri pohybe smerom dopredu, sedacie svaly dostanú naozaj poriadne zabrať.

Toto cvičenie pre eliptický trenažér je typom HIIT tréningu (vysokointenzívny intervalový tréning). Oddychová fáza slúži na spomalenie a mierne vydýchanie.

Nastavenia na rôznych trenažéroch sú rôzne, na niektorých je maximálny odpor nastavený na 10, na niektorých je to až 15. Dole uvedený tréningový plán na doma je založený na maximálnom odpore na úrovni 10. V intervaloch s vysokou intenzitou by sa mal dosiahnuť odpor blízky maximálnym hodnotám, v oddychových intervaloch sa odpor primerane zníži.

Čas ( v min.)OdporRýchlosťVnímaná záťaž
0:00 – 4:003PomalyZahrievanie
4:00 – 5:006RýchloStredná až vysoká záťaž
5:00 – 6:005StredneOddychová fáza
6:00 – 8:007RýchloStredná až vysoká záťaž
8:00 – 9:005StredneOddychová fáza
9:00 – 11:008RýchloVysoká záťaž
11:00 – 12:007StredneOddychová fáza
12:00 – 14:009RýchloVysoká záťaž
14:00 – 15:007StredneOddychová fáza
15:00 – 17:0010RýchloVysoká záťaž
17:00 – 18:006StredneOddychová fáza
18:00 – 20:009RýchloVysoká záťaž
20:00 – 25:003PomalyVydýchanie
Tabuľka: Plán tréningu na eliptickom trenažéri

Eliptický trenažér – diskusia

V dnešnom uponáhľanom svete nie je voľného času nazvyš. Pre ľudí, ktorí nemajú čas na pravidelné dochádzanie do fitness centra, môže byť eliptický trenažér ideálne riešenie.

Na tomto zariadení sa dá precvičiť mnoho svalov tela v pohodlí svojho domova. Existuje mnoho výrobcov a modelov týchto trenažérov, a preto je dôležité vybrať si taký, ktorý bude najviac vyhovovať individuálnym potrebám jednotlivca.

Či už je cieľom znižovanie hmotnosti, posilňovanie svalov alebo zlepšenie vytrvalosti, vždy sa nájdu v cvičení na tomto zariadení výhody. Pri rozhodovaní a diskusii o konkrétnom modele eliptického trenažéra sa najčastejšie objavujú nasledujúce charakteristiky:

  1. dizajn a funkčnosť
  2. tréningové programy
  3. monitorovanie výkonu
  4. zabudované doplnky
  5. záruka a servis

Orbitrek na prvý pohľad možno vyzerá jednoducho, ale v skutočnosti sa jedná o zariadenie s mnohými funkciami a nastaveniami, ktoré ovplyvňujú celkový výsledok tréningu. Preto parametre eliptického trenažéra pred jeho kúpou stoja za zváženie a diskusiu.

1. Dizajn a funkčnosť

Či už sa jedná o model s predným alebo zadným zotrvačníkom, medzi jeho prvé charakteristiky patrí maximálna nosnosť. Mnoho záujemcov si ho zaobstará z dôvodu znižovania hmotnosti, a preto by trenažér mal mať dostatočnú nosnosť.

Ďalšou dôležitou črtou je nastaviteľná dĺžka kroku. Pre ľudí vyšších ako 183 cm alebo nižších ako 167 cm možno bude potrebné upraviť dĺžku kroku na zariadení, ktorá je väčšinou nastavená na priemernú hodnotu 51 cm. Variabilitu dĺžky kroku možno využiť aj pri cvičení, keďže svaly sa dokážu precvičiť účinnejšie s narastajúcou dĺžkou kroku.

Medzi ďalšie dôležité nastavenia patrí nastavenie sklonu a odporu zariadenia. Čím viac stupňov, tým vyššia intenzita cvičenia.

Dôležitou hodnotou je aj hmotnosť zotrvačníka. Jeho hmotnosť je dôležitá pre hladký, kĺzavý pohyb. Čím je zotrvačník ťažší v porovnaní s hmotnosťou a silou jednotlivca, tým hladší bude pohyb na zariadení.

2. Tréningové programy

Všeobecne platí, že je lepšie zaobstarať si zariadenie s viacerými prednastavenými programami. Tie sa líšia podľa cieľov jednotlivca. Najlepšie trenažéry obsahujú až 30 tréningových programov.

Podľa toho, či medzi ciele patrí znižovanie hmotnosti, silový tréning alebo vytrvalosť, je dôležité sa uistiť, či trenažér obsahuje funkcie ako Fat Burner, Strength alebo Cross Training. Medzi príjemné funkcie patrí aj automatická zmena skonu a odporu počas cvičenia.

3. Monitorovanie výkonu

Každý trenažér sleduje výkon počas cvičenia, zaznamenáva prekonanú vzdialenosť, odhaduje spálené kalórie, čas cvičenia a tepovú frekvenciu. Najlepšie zariadenia sú kompatibilné s online aplikáciami v mobilných telefónoch, čo umožňuje sledovať a zaznamenávať výkon počas cvičenia.

Na dôkladnejšie monitorovanie tepovej frekvencie je potrebný trenažér s hrudným pásom, ktorý tieto hodnoty zaznamenáva neustále počas cvičenia a výsledky prenáša do mobilnej aplikácie.

4. Zabudované doplnky

Tie najlepšie trenažéry sa snažia spríjemniť cvičenie tak, ako sa len dá, a preto mnohé z nich obsahujú držiaky na flaše, ochladzovacie ventilátory, reproduktory, alebo vstupy pre pripojenie MP3 prehrávača. Medzi ďalšie prídavné zariadenia patria držiaky na knihu alebo tablet či možnosť pripojenia na domácu wifi sieť.

5. Záruka a servis

Väčšina prémiových trenažérov je predávaná s celoživotnou zárukou na rám a s aspoň trojročnou zárukou na súčiastky. Možnosť montáže a kvalitný servis je samozrejme taktiež žiadanou výhodou.

Eliptický trenažér – recenzie

V recenziách mnohých používateľov je eliptický trenažér chválený pre cvičenie s nízkym dopadom, ktoré je šetrné ku kĺbom. Mnohí uvádzajú, že sa im páči plynulý, kĺzavý pohyb stroja, ktorý je šetrný k chrbtu a kolenám. Je to tiež skvelý spôsob, ako si za krátky čas precvičiť celé telo.

Ďalšou spoločnou témou medzi recenziami eliptických trenažérov je, že tieto stroje sa ľahko používajú. Väčšina modelov sa dodáva s nastaviteľným odporom a predprogramovanými tréningami, vďaka čomu je ľahké nájsť rutinu, ktorá vyhovuje individuálnym potrebám.

Okrem toho sú mnohé eliptické trenažéry v súčasnosti vybavené rôznymi funkciami, ako sú monitory srdcovej frekvencie a zabudované reproduktory, ktoré tréning ešte viac spríjemnia.

Napokon, používatelia eliptických trenažérov často spomínajú, aké psychicky stimulujúce môžu byť tréningy. Mnohí používatelia uvádzajú, že po použití stroja sa cítia plní energie a motivácie, čo z neho robí skvelý spôsob, ako sa sústrediť na svoje fitness ciele.

Celkovo sú recenzie eliptických trenažérov prevažne pozitívne. Pre nenáročný spôsob, ako sa dostať do formy, môže byť eliptický trenažér ideálnou voľbou. Vďaka mnohým výhodám nie je divu, že naň toľko ľudí spieva chválu.