5 najlepších doplnkov výživy pre ženy
Správna výživa je nevyhnutná pre celkové zdravie a pohodu ženy, ale niekedy nie je ľahké získať všetky potrebné živiny len z potravy. Preto môžu byť doplnky stravy skvelým spôsobom, ako doplniť chýbajúce látky a zabezpečiť, aby telo dostávalo potrebné živiny.
Pre ženy pohybujúce sa medzi pracovnými povinnosťami, deťmi a domácnosťou môže byť ťažké získať živiny, ktoré potrebujú. Existujú však niektoré doplnky, ktoré sú pre zdravie žien dôležitejšie než ostatné. Aké sú však najlepšie doplnky pre ženy?
1. Vitamín D
Vitamín D je skvelý pre podporu zdravia kostí a imunitného systému, vitamín D je potrebný aj na podporu mnohých ďalších oblastí ľudského zdravia.
Telo produkuje vitamín D vtedy, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, avšak mnoho ľudí neprijíma dostatok slnečného žiarenia alebo mlieka obohateného o vitamín D na pokrytie dennej potreby tohto vitamínu. Vo všeobecnosti sa odporúča dopĺňať 2 000 IU vitamínu D3 denne.
Vitamín D je nevyhnutný pre niekoľko kľúčových funkcií v tele. Pomáha telu absorbovať a využívať vápnik, ktorý je potrebný pre silné kosti a zuby. Zohráva tiež úlohu pri fungovaní imunitného systému, ktorý pomáha chrániť pred infekciami a chorobami. Vitamín D sa podieľa aj na funkcii nervov a svalov a môže pomáhať zmierňovať zápaly.
Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť príjem vitamínu D. Najlepším spôsobom je pravidelné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Pokiaľ niekto žije v oblastiach s obmedzeným slnečným žiarením, možno bude musieť užívať doplnok vitamínu D. Medzi potravinové zdroje vitamínu D patria ryby, vajcia a obohatené potraviny, ako sú mlieko, pomarančový džús a cereálie.
Pri nedostatku vitamínu D sa zvyšuje riziko vzniku ochorení kostí, napríklad osteoporózy, ako aj autoimunitných ochorení, napríklad sklerózy multiplex a reumatoidnej artritídy. Nedostatok vitamínu D môže viesť tiež k depresii a iným poruchám nálady. Dostatok vitamínu D je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu.
2. Vápnik
Vápnik sa nachádza najmä v mliečnych výrobkoch, ako sú mlieko, syr alebo jogurt. Možno ho nájsť aj v niektorých druhoch tmavozelenej a listovej zeleniny, ako aj v niektorých obilninách, orechoch a strukovinách. Je dostupný aj v obohatených potravinách, ako je pomarančový džús a raňajkové cereálie.
Doplnky výživy s obsahom vápnika sa najlepšie vstrebávajú do tela v rozdelenej dávke – 500 mg dvakrát denne. Citran vápenatý je najúčinnejšou organickou formou vápnika, akú možno telu dodať.
Vápnik je dôležitý pre silné kosti a zuby a jeho nedostatok môže viesť k osteoporóze. Osteoporóza je ochorenie, ktoré spôsobuje oslabenie a krehkosť kostí, čo zvyšuje riziko zlomenín. Je dôležité prijímať dostatočné množstvo vápnika, aby si človek udržal silné kosti a zuby.
Okrem zdravia kostí môže vápnik pomôcť zlepšiť aj náladu a zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). Taktiež je dôležitý aj pre svalové kontrakcie a prenos nervových signálov. Pomáha regulovať svalové kontrakcie, čo umožňuje svalom pohybovať sa a reagovať na signály z mozgu. Pomáha tiež prenášať nervové signály z mozgu do zvyšku tela.
Vápnik sa tiež podieľa aj pri zrážaní krvi. Bez dostatočného množstva vápnika sa krv správne nezráža a môže viesť k nadmernému krvácaniu.
3. Horčík
Horčík je základný minerál, ktorý zohráva v ľudskom tele významnú úlohu. Telo potrebuje horčík na viac ako 300 biochemických reakcií, vrátane udržiavania normálnej funkcie nervov a svalov, podpory zdravého imunitného systému a udržiavania pevných kostí.
Podieľa sa aj na energetickom metabolizme a syntéze bielkovín. Horčík sa nachádza v mnohých potravinách vrátane zelenej listovej zeleniny, orechov a niektorých morských plodov. Odporúčaná denná dávka pre horčík je 350 mg.
Napriek jeho významu mnohí ľudia nemajú v strave dostatok horčíka. To prirodzene vedie k jeho nedostatku, čo môže mať za následok rôzne príznaky vrátane únavy, svalových kŕčov a podráždenosti. Môže tiež zvýšiť riziko vzniku určitých zdravotných ťažkostí, ako je osteoporóza, cukrovka 2. typu a kardiovaskulárne ochorenia.
Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť príjem horčíka. Jedným z najlepších zdrojov je konzumácia potravín s vysokým obsahom horčíka, ako sú mandle, špenát, čierna fazuľa a avokádo. Dostatočný prísun tohto minerálu pomôže zabezpečiť aj užívanie doplnkov stravy s horčíkom.
Okrem užívania doplnkov výživy možno podniknúť aj iné kroky na zvýšenie príjmu horčíka. Napríklad sa snažiť obmedziť spracované potraviny a rafinované obilniny a zamerať sa na konzumáciu celých, nespracovaných potravín.
4. Vitamín B
Vitamín B je skupina vitamínov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia organizmu. Podieľa sa na mnohých telesných funkciách vrátane produkcie energie, funkcie centrálneho nervového systému a tvorby červených krviniek. Je tiež nevyhnutný pre normálny rast a vývoj.
Existuje osem typov vitamínu B. Sú to tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxín (B6), biotín (B7), folát (B9) a kobalamín (B12). Každý typ vitamínu B má v tele inú úlohu a je nevyhnutný pre optimálne zdravie.
Pri naustálej vyčerpanosti treba vyskúšať komplex vitamínu B. Tieto vitamíny sa prirodzene nachádzajú v špenáte, mäse a mliečnych výrobkoch, podporujú energiu, imunitný systém a pomáhajú zlepšiť náladu. Len netreba zabudnúť užiť B vitamíny dopoludnia, pretože energia obsiahnutá v B-komplexe môže narušiť spánok.
Celkovo je vitamín B nevyhnutný pre širokú škálu telesných funkcií a je potrebný pre optimálne zdravie. Je dôležité zabezpečiť, aby ste v strave prijímali dostatok všetkých rôznych typov vitamínu B. Medzi dobré zdroje vitamínu B patrí mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny, orechy a obohatené obilniny.
5. Omega-3
Omega 3 mastné kyseliny sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa v hojnom množstve nachádzajú v studenovodných rybách a iných druhoch morských plodov. Sú veľmi dôležité pre ľudské zdravie a ich prínos pre zdravie je obrovský. Omega 3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravé bunkové membrány, vývoj mozgu a znižovanie zápalov.
Prínosy omega 3 mastných kyselín pre zdravie sú početné. Pomáhajú zmierňovať zápaly a podporujú zdravie srdca tým, že znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu a zvyšujú hladinu „dobrého“ cholesterolu.
Môžu tiež znížiť riziko mozgovej príhody, znížiť krvný tlak a znížiť riziko niektorých druhov rakoviny. Omega 3 mastné kyseliny sú prospešné aj pre duševné zdravie, pretože môžu zlepšiť náladu a kognitívne funkcie.
Sú tiež dôležité pre tehotné ženy a ich nenarodené deti. DHA je obzvlášť dôležitá pre správny vývoj mozgu a očí v maternici. Pre tehotné ženy je tiež dôležité konzumovať omega 3 mastné kyseliny, pretože môžu pomôcť znížiť riziko predčasného pôrodu a iných tehotenských komplikácií.
Odporúčaný príjem omega 3 mastných kyselín v strave je 250 – 500 mg denne pre dospelých. Aby sa toto odporúčanie splnilo, treba do svojho jedálnička zaradiť napríklad ryby, ako sú losos, sardinky a makrela, aspoň dvakrát týždenne. Medzi rastlinné zdroje omega 3 mastných kyselín patria vlašské orechy, ľanové semená a chia semená. V prípade potreby sú k dispozícii aj doplnky stravy.
Na záver možno povedať, že omega 3 mastné kyseliny sú pre ľudské zdravie nevyhnutné. Môžu znižovať zápal, podporovať zdravie srdca a prospievať duševnému a kognitívnemu zdraviu. Sú obzvlášť dôležité pre tehotné ženy a ich nenarodené deti. Aby ste splnili odporúčaný príjem, zaraďte do svojho jedálnička tučné ryby a rastlinné zdroje omega 3 mastných kyselín. V prípade potreby môžete užívať aj doplnky stravy.
Ako inak ešte prispievať k zdraviu?
Toto je len niekoľko najdôležitejších doplnkov pre ženy. Okrem nich medzi ďalšie dôležité vitamíny a minerály patria vitamín C, zinok, jód a selén. Je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, ktoré doplnky sú vhodné a tiež sa uistiť správne dávkovanie.
Aj keď sú doplnky výživy pre zdravie ženy dôležité, je nutno o svoje telo dbať aj v iným smeroch. Netreba tiež zabúdať na:
- Stravovanie sa zdravou a vyváženou stravou.
- Pravidelné cvičenie.
- Dostatok spánku.
- Pravidelné návštevy lekára na zdravotné prehliadky.
- Praktizovanie techník zvládania stresu.
- Udržiavanie zdravej hmotnosti.
- Vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu.
- Dodržiavanie správnej hygieny.
- Prijímanie opatrení na prevenciu infekcií.
Zdravie sa skrýva v každodennej rutine a zvykoch. Vždy treba svoje telo počúvať a dopriať mu, čo potrebuje.