Domáce nepečené proteínové tyčinky Margot – recept
Nejde len o nejakú bežnú sladkú tyčinku. Tento recept je vysoko bielkovinová verzia jednej z najobľúbenejších (no najnezdravších) tyčiniek v regáloch obchodov – Margot tyčinka.
Človek si v obchode takmer nikdy nekúpi tak kvalitný produkt, ako ten, ktorý si namieša sám doma zo surovín, ktoré pozná. Margotka z obchodu je úplný extrém.
Najväčšie zastúpenie v zložení má samozrejme cukor, ktorého je tam až 53 gramov. Druhou najviac zastúpenou zložkou je sójová múka (nevýživná ingrediencia), ktorá tvorí takmer pätinu výrobku. Hneď za ňou nasleduje zmes toho najhoršieho, čo môže človek do seba dostať – hydrogenované rastlinné tuky, ktoré sú známe tiež pod názvom transmastné kyseliny.
Práve tie (a nie nasýtené mastné kyseliny zo živočíšnych produktov, ako sa občas spomína) sú v kombinácii s lacnými sladidlami dôvodom, prečo toľko ľudí na svete trpí civilizačnými chorobami.
Reč je o obezite, cukrovke 2. typu a srdcovo-cievnych ochoreniach, čo potvrdila nejedna štúdia. Dokopy Margotka obsahuje viac ako 30 (nie veľmi zdraviu prospešných) zložiek.
Nevinné nie sú ani kúpené proteínové tyčinky
Česť výnimkám, no väčšina výrobcov proteínových tyčiniek zvyšuje podiel bielkovín len nekvalitnou sójou, ktorú telo nevie dobre spracovať. Cudzie im nebývajú ani sladidlá vo forme glukózovo-fruktózového sirupu a tiež vyššie spomínané stužené (trans-mastné) tuky.
Naopak, do takejto domácej Margot tyčinky sa dajú namiešať zdravšie sladidlá – stéviu alebo xylitol (alebo trochu sladší med). Dosladiť sa dá hrozienkami a v rámci tukov tu je zastúpený len kvalitný kokosový olej. Proteín samozrejme najkvalitnejší – srvátkový. Všetko ostatné je v recepte.
Recept na domácu Margot tyčinku
Na prípravu domácej Margot tyčinky človek potrebuje predovšetkým zdravé alternatívy. Všetky sa dajú zohnať v bežných supermarketoch, tak prečo ich nevyskúšať v tomto lahodnom recepte.
Na tyčinky potrebujeme:
- 50 g (vopred namočené) sušené hrozienka
- 1,5 PL kokosový olej
- 70 g pomleté ovsené (príp. pohánkové) vločky
- 70 g kokosová múka
- 70 g strúhaný kokos
- 70 g kokosový proteín
- rumová aróma
- 150 ml voda
Na čokoládovú polevu potrebujeme:
- 40 g tmavá (ideálne 85 %) čokoláda
- 1,5 PL kokosový olej
- sladidlo (stévia, xylitol)
Postup:
- Sypké suroviny si v mise premiešame.
- Namočené sušené hrozienka si rozmixujeme so 150 ml vody, pridáme kokosový olej (rozpustený, ale nie teplý) a postupne primiešame k sypkým surovinám.
- Rukou vypracujeme cesto. Malo by nám vzniknúť cesto, ktoré drží pekne pokope. V prípade, že sa drobí, treba pridať trochu vody a v prípade, že je málo tuhé, aby sa z neho dalo dobre tvarovať, tak pridáme po malých častiach niektorú zo sypkých surovín.
- Z tohto cesta si urobíme podlhovastú ,,placku” (cca 25 x 10 cm), ktorú keď nakrájame na štyri kusy, tak nám výjde tvar pripomínajúci margot.
- Takúto ,,placku” dáme do mrazničky, kým si pripravíme čokoládovú polevu. Nad parou si rozpustíme čokoládu s kokosovým olejom a osladíme.
- Keď máme čokoládu vychladnutú a trocha tuhšiu a margot tyčinky vychladené, ponoríme ich do čokolády vrchnou stranou a dáme stuhnúť do chladničky, kde ich aj skladujeme.
Domáca Margot tyčinka je výborné občerstvenie po cvičení, najmä vďaka obsahu proteínu. Každý si tak môže zdravo zamaškrtiť bez výčitiek.
Domáce proteínové tyčinky
Výroba domácich proteínových tyčiniek je jednoduchý a príjemný spôsob prípravy výživného občerstvenia. S niekoľkými jednoduchými prísadami a trochou času na prípravu si môže každý vytvoriť vlastné chutné proteínové tyčinky, ktoré dodajú potrebnú dávku energie.
Najprv si treba zaobstarať ingrediencie:
- ovsené vločky
- chrumkavé vločky z hnedej ryže alebo vločky z quinoy
- tekuté sladidlo – dobre sa hodí med, agáve, stévie alebo javorový sirup.
- sušené ovocie
- orechové maslo, orechy
- proteínový prášok
Nakoniec možno pridať ďalšie príchute, ako sú nasekané datle, kúsok arašidového masla, kúsky horkej čokolády alebo kakaový prášok. Človek vďaka tomu môže experimentovať chuťami a obmieňať podobu proteínovej tyčinky.
Príprava je úplne jednoduchá. Najprv treba zmiešať suché prísady a mokré prísady zvlášť. Tie sa potom spoja a vytvorí sa hmota, ktorú môže človek upiecť, alebo iba nechať schladiť. Spôsobov je naozaj veľa.
Domáce proteínové tyčinky sú jednoduchým spôsobom, ako získať zdravú energiu počas celého dňa a zároveň získať aj nejaké bielkoviny.
Ako zaradiť proteín do stravy
Proteínový prášok je výživový doplnok bohatý na živiny, ktorý sa môže použiť na zvýšenie obsahu bielkovín v jedle, aj ako prísada pri pečení a varení. Pridanie proteínového prášku do receptov pomáha vytvoriť vyváženejšie jedlá tým, že poskytne dodatočnú dávku bielkovín a zároveň dodá chuť a štruktúru.
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zaradiť proteínový prášok do varenia, je pridať ho do koktailov a šejkov. Proteínové prášky sa dodávajú v rôznych príchutiach. Dajú sa zmiešať s ovocím, džúsmi, jogurtom a inými zložkami. Proteínové koktaily sa môžu používať aj ako náhrada jedla alebo občerstvenie počas dňa.
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako zaradiť proteín do stravy, je pridať ho do zmesi na palacinky alebo vafle. V prípade klasického receptu jednoducho zmiešame suché prísady (múka, prášok do pečiva, cukor a soľ) s požadovaným množstvom proteínového prášku a pripravíme si výživné raňajky.
Proteínový prášok sa hodí aj do receptov na muffiny alebo chlieb. Len niekoľko polievkových lyžíc proteínového prášku stačí do ovsenej kaše, nákypov, dokonca aj polievok.
Alternatívne sladidlo – stévia
Stévia je prírodné sladidlo získavané z listov rastliny stévia. Je čoraz populárnejšia ako alternatíva cukru a umelých sladidiel vďaka svojej prirodzene sladkej chuti a rozsiahlym zdravotným prínosom.
Stévia je 200-krát sladšia ako cukor, takže je ideálnou náhradou pre tých, ktorí chcú znížiť príjem kalórií, alebo pre tých, ktorí majú cukrovku a sledujú hladinu cukru v krvi.
Zistilo sa, že stévia je prospešná pre celkové zdravie. Výskum naznačuje, že je schopná znížiť zápal a oxidačný stres v tele, ako aj znížiť krvný tlak. Okrem toho môže byť nápomocná pri regulácii hladiny glukózy, čo z nej robí skvelú voľbu pre ľudí s cukrovkou alebo inzulínovou rezistenciou.
Okrem potenciálnych zdravotných prínosov má stévia aj mnoho kulinárskych využití. Vďaka svojej intenzívnej sladkosti je skvelou voľbou na pečenie, najmä v kombinácii s inými sladidlami alebo alternatívami cukru. Stéviu možno použiť aj na sladenie nápojov, ako je čaj alebo smoothies, alebo ju pridať do raňajkových cereálií a ovsenej kaše.
Hoci výskum naďalej skúma potenciál stévie ako alternatívy cukru, jej všestrannosť a preukázané zdravotné prínosy z nej robia jednoduchú voľbu pre tých, ktorí chcú trvalo zmeniť svoju stravu a životný štýl.
Alternatívne sladidlo – xylitol
Xylitol je druh cukrového alkoholu, ktorý má celý rad pozitívnych účinkov na zdravie. Získava sa z rastlín a môže sa používať ako sladidlo v potravinách a nápojoch.
Na rozdiel od bežného cukru nespôsobuje zubný kaz ani výrazne nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Má tiež menej kalórií ako bežný cukor a môže sa používať namiesto neho v mnohých receptoch.
Zistilo sa, že xylitol má antibakteriálne vlastnosti, ktoré znižujú množstvo zubného povlaku a baktérií v ústach a zabraňujú tak vzniku zubného kazu a zápachu z úst. Je tiež známe, že znižuje výskyt ušných infekcií.
Štúdie zistili, že xylitol znižuje počet škodlivých baktérií v tráviacom trakte, čo pomáha zlepšiť trávenie a podporuje zdravie imunitného systému.
Okrem toho xylitol zohráva dôležitú úlohu pri stabilizácii hladiny cukru v krvi. Keďže sa vstrebáva pomalšie ako bežné cukry, nespôsobuje okamžitý nárast hladiny cukru v krvi po jedle. Vďaka tomu je prospešný pre osoby s cukrovkou alebo inými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.
Xylitol sa nachádza v mnohých prírodných zdrojoch, ako je:
- ovocie
- zelenina
- huby
- dokonca aj niektoré obilniny
Je dostupný aj ako doplnok alebo je súčasťou potravín, ako sú jogurty, müsli tyčinky, zmesi na muffiny a žuvačky. Hoci je xylitol pre väčšinu ľudí bezpečný, nemali by ho konzumovať domáce zvieratá, pretože môže byť pre ne toxický.