Dokonalé potraviny pre zdravie tu a teraz

V auguste dozrieva väčšina druhov zeleniny a ovocia. Vitamíny, minerály, vláknina a mnohé užitočné látky pre ľudský organizmus sa na pultoch vyskytujú v nevídanom množstve a rozmanitosti. Je to ideálny čas na sezónnu kúru.

Ovocie a zelenina obsahujú mnoho vitamínov, minerálov, vlákninu aj antioxidanty prospešné pre ľudské zdravie. Všetky tieto zložky telo potrebuje, aby mohlo správne fungovať.

Ovocie a zelenina sú v jedálničku nevyhnutné

Vitamíny sú vo všeobecnosti skupinou trinástich zložiek chemických látok absolútne nevyhnutných pre existenciu človeka. Transformujú v tele živiny na energiu. Majú však aj ochranné a preventívne účinky. Látky v rastlinnej strave pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych a rakovinových ochorení.

Vitamíny v prírodnej forme je najlepšie prijímať z ovocia a zeleniny.

  1. Marhule obsahujú farbivo beta-karotén a kyselinu listovú (vitamín B9), ktoré chránia pred rakovinou prostaty, prsníkov a čriev.
  2. Hrozno v sebe ukrýva kyselinu listovú, farbivá a draslík, ktorý pomáha pri odstraňovaní odpadových látok z organizmu a riadení srdcového rytmu.
  3. Hrušky majú silný antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok.
  4. Slivky poskytujú ideálnu kombináciu vápnika a fosforu, čím posilňujú kosti a pomáhajú tráveniu.
  5. Jablká v hojnej miere ponúkajú flavonoidy a pektíny, ktoré pôsobia ako strážcovia čriev.
  6. Plodová zelenina ako paradajky, paprika alebo uhorky obsahujú vitamín B, C a K, ale aj alkaloidy, karotén a rôzne minerálne látky. Napríklad zelená paprika predstavuje výdatný zdroj kyseliny listovej, ktorá má pozitívne účinky na krvotvorbu, chráni srdce a zlepšuje náladu.
  7. Cibuľa má množstvo vitamínov, éterických olejov a živín s obsahom síry, železa, medi, fosforu, selénu, ako aj fytoncíd, ktorý ničí choroboplodné zárodky a zastavuje rast niektorých baktérií a mikroorganizmov.
  8. Mrkva obsahuje betakarotén, vitamíny B, C, D a E, minerály a stopové prvky. Pomáha očiam, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje trávenie.

Ovocie a zelenina okrem vitamínov obsahujú aj ďalšie živiny, akými sú minerály, antioxidanty a vláknina. Ľudské telo ich tiež nevyhnutne potrebuje pre svoje zdravie a správne fungovanie. Zaradenie rôznych druhov ovocia a zeleniny do jedálnička môže mať mnohé zdravotné výhody a prispieť k vyváženej a zdravej strave.

Každý deň aspoň päť porcií ovocia či zeleniny


Ovocie a zelenina sú pre ľudské zdravie veľmi dôležité. Každý deň by mal človek konzumovať aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny ako súčasť zdravej stravy.

Ovocie a zelenina sú bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty, ktoré sú prospešné pre človeka. Vitamíny a minerály sú pre ľudské telo veľmi dôležité, pretože sú potrebné pre jeho správne fungovanie.

V ovocí a zelenine možno nájsť všetky základné vitamíny a minerály, ktoré človeku pomôžu udržať zdravie. Napríklad vitamíny A, B, C a E sú veľmi dôležité pre zdravú pokožku, oči, kosti a imunitný systém. Tieto vitamíny obsahuje napríklad colostrum, ktoré je známe pre svoje účinky na podporu imunity. Vláknina je tiež veľmi dôležitá pre ľudské zdravie. Pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi, pomáha tráviť jedlo správne a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť.

Ovocie a zelenina sú bohaté na vlákninu, preto sú veľmi užitočné pre ľudí, ktorí sa snažia udržať zdravú hmotnosť. Antioxidanty sú ďalším dôležitým prvkom v ovocí a zelenine. Pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a bojujú proti rakovine a iným ochoreniam.

Konzumácia ovocia a zeleniny je pre ľudské zdravie veľmi prospešná. Obsahujú veľa vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie ľudského tela. Je veľmi dôležité, aby človek konzumoval dostatočné množstvo ovocia a zeleniny každý deň, aby ste získali všetky prospešné látky.

Zázračné antioxidanty

Mnohé z užitočných rastlinných živín sú vo svojej podstate antioxidanty. Sú to látky, ktoré poskytujú bunkám ochranu pred poškodením z oxidačného stresu, a to tak, že viažu nestabilné voľné kyslíkové radikály.

Medzi antioxidanty patria niektoré vitamíny, no aj látky nevitamínovej povahy, napríklad karotenoidy a minerály.

Názornou ukážkou preventívneho pôsobenia antioxidantov je rozkrojené jablko ponechané voľne na vzduchu. Kyslík, ktorý je vo vzduchu, v ňom spúšťa oxidatívne procesy, v dôsledku čoho rýchlo zhnedne. Ak sa však jablko pokvapká citrónovou šťavou, ktorá obsahuje vitamín C, oxidatívne procesy sa spomalia a dužina ostane bledožltá. Podobne je to aj s ľudským organizmom.

Antioxidanty sa nachádzajú v:

  • ovocí
  • zelenine
  • strukovinách
  • bylinách
  • celozrnných obilninách
  • obilných klíčkoch
  • rastlinných olejoch

Množstvo antioxidantov sa nachádza aj v korení. Mletý klinček sa vyznačuje najvyššou antioxidačnou aktivitou zo všetkých rastlinných potravín.

V záujme zabezpečenia dostatočného príjmu antioxidantov je potrebné konzumovať rastlinné potraviny každý deň a v dostatočnom množstve. Zároveň by sa mali striedať jednotlivé druhy zeleniny, ovocia, strukovín, byliniek a korenín.

Ak sa tento prístup aplikuje dlhodobo a každý deň, potom nie je potrebné počítať, koľko a akej látky sa v danej potravine vyskytuje. Automaticky si to zabezpečí dostatočný prísun antioxidantov a ostatných fytochemikálií.

Antioxidanty chránia pred voľnými radikálmi

Antioxidanty sú látky, ktoré bojujú proti škodlivým voľným radikálom v našom tele. Sú to chemické zlúčeniny, ktoré chránia telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Voľné radikály vznikajú pri spaľovaní energie v ľudskom tele. Produkujú ich tiež vonkajšie vplyvy ako UV žiarenie, fajčenie či znečistenie ovzdušia.

Pomáhajú znižovať poškodenie spôsobené týmito voľnými radikálmi. Tieto látky môžu tiež znižovať riziko vzniku mnohých ochorení, ako sú napríklad rakovina, srdcovo-cievne choroby, cukrovka a Alzheimerova choroba. Napríklad cukrovka môže vo vážnom prípade viesť až k invalidnému dôchodku.

Antioxidanty pracujú najefektívnejšie vtedy, keď ich človek prijíma z potravín. Najlepším zdrojom antioxidantov sú potraviny, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a karotény.

Medzi najznámejšie potraviny bohaté na antioxidanty patria:

  • ovocie (najmä jahody, čučoriedky, maliny, jablká, melóny, ananásy a citrusy)
  • zelenina (kaleráb, brokolica, špenát a cvikla)
  • orechy a semienka.

Okrem konzumácie potravín bohatých na antioxidanty pomáha zahrnúť do stravy aj suplementy. Sušené ovocie a zelenina môžu tiež poskytnúť veľké množstvo antioxidantov.

Antioxidanty ľudské telo potrebuje pre zdravie a môžu pomôcť telu bojovať proti poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi. Potraviny bohaté na antioxidanty spolu s vitamínmi a minerálmi určite patria k vyváženej a zdravej strave.

Špeciálne letné upozornenie

Pre zachovanie cenných látok by sa ovocie a zelenina mala tepelne upravovať len šetrne. Nemali by sa skladovať ošúpané. Aby telo dokázalo zužitkovať vitamíny, potrebuje aj pohyb a dostatočný prísun kvalitných rastlinných tukov, ktoré zabezpečujú rozpustnosť a vstrebávanie vitamínov.

Napríklad vitamíny skupiny A, D, E, K prospievajú kostiam, pokožke i zubom. Pár kvapiek rastlinného oleja alebo nátierka vyrobená z nich postačujú.

Najväčším zdrojom vitamínu D je jeho tvorba v koži vplyvom slnečného UVB žiarenia a netreba sa pritom dlho a (onko)rizikovo opaľovať. Vzácny D vitamín sa nachádza v treščej pečeni, vaječnom žĺtku, bravčovom mäse, hríboch, mlieku, sóji aj cereáliách.