Cukry a zdravie

Pokiaľ ste aktívni, tak by ste ich mali mať vo svojom jedálničku, ale len určité množstvo. Každý, koho je denný energetický príjem aspoň 2000 kcal, môže mať vo svojom jedálničku určité množstvo pridaných cukrov, pokiaľ má pravidelnú pohybovú aktivitu.

Čo sa myslí pod pridanými cukrami ?

Sú to cukry, ktoré sa nenachádzajú prirodzene v potravinách a pridávate ich vy, ako napríklad repný cukor, ktorý si dávate do kávy, či čaju alebo výrobca už dané potraviny osladil. Napriek tomu, že je dobré si dať trochu cukru, ale vašim cieľom by mal byť, čo najvyšší príjem biopotravín na podporu tréningového výkonu a zdravia. Minimalizujte príjem upravených potravín, ktoré majú obsah pridaných cukrov.

Môžete však využiť cukry tak, aby vám boli prospešné. Zaraďte ich do jedálnička pred, počas a po tréningu. Vtedy sú najlepšie využité ako zdroj energie a rýchlo sa spália. Príliš veľa pridaného cukru, však môže obmedziť priestor vo vašom jedálničku pre biopotraviny.

Pokiaľ jete cukry príliš často, tak nie sú využité ako zdroj energie a ani na obnovu svalového glykogénu a stanú sa takzvanou prázdnou energiou a vy sa budete cítiť zle. To môže v tele vyvolať stresovú odpoveď, ktorá nakoniec zníži váš fyzický a mentálny výkon.

Koľko cukru by ste mali optimálne prijímať ? 

Na zvýšenie svalovej hmoty, pri energetickom príjme 2000 kcal je vhodný príjem pridaného cukru na tri lyžičky denne. Jeho príjem je vhodný hneď po tréningu na podporu regenerácie. Zostávajúci energetický príjem je pokrytý výživnými sacharidmi, bielkovinami a vhodnou formou tuku. So zvýšeným energetickým príjmom rastie aj množstvo pridaného cukru, s cieľom zaistiť dostatok energie pre aktívnejšie a svalnatejšie telo.

Tieto cukry sú všetky využité ako zdroj energie a na podporu regenerácie pred tréningom, počas neho a aj po ňom. Môžu vám byť celkom prospešné. Okrem toho, že cukor neobsahuje žiadne živiny, ale veľa takzvaných prázdných kalórií, tak príliš vysoký príjem cukru, môže mať negatívny dopad na vaše zdravie a to z viacerých dôvodov. Prehľad rizík nadmernej konzumácie cukrov je zostavený na základe údajov z odbornej literatúry.

Nadmerný príjem cukrov:

  • znižuje hladinu prospešného a protektívneho cholesterolu HDL
  • zvyšuje hladinu triglyceridov, ktorá znamená vyššie riziko vzniku ischemickej choroby srdca
  • spôsobuje kolísanie hladiny glukózy v krvi ( glykémia ), čo je nežiadúce u jedincov trpiacich cukrovkou
  • prispieva k vzniku produktov pokročilej glykácie, vďaka vzťahom s proteínmi ( vznikajú v starobe, pri diabetickej neuropatii, pri cievnych ťažkostiach a zhoršených bunkových funkcií )
  • zvyšuje riziko vzniku obezity
  • má priamy vzťah ku vzniku zubného kazu
  • znižuje príjem biopotravín v strave