Charles Ponzi – Ponziho schéma, pyramída, lietadlo
V análoch finančných podvodov je len málo mien takých hanebných ako Charles Ponzi. Ponzi, ktorý sa narodil 3. marca 1882 v talianskom meste Lugo, pokračoval v organizovaní jedného z najodvážnejších a najznámejších investičných schém, aké kedy svet videl. Kto to bol? Prečo je Charles Ponzi tak populárny? Čo je Ponziho Schéma?
Príbeh Charlesa Ponziho je príbehom podvodu, chamtivosti a arogancie. Osvetľuje temnejšiu stránku ľudskej povahy, kde túžba po bohatstve a úspechu môže jednotlivcov zviesť na zradnú cestu.
Charles Ponzi – život
Charles Ponzi sa narodil 3. marca 1882 v talianskom meste Lugo a pochádzal zo skromných začiatkov. V roku 1903 emigroval do Spojených štátov, hľadal lepšie príležitosti. Jeho sny o prosperujúcom živote však boli spočiatku v nedohľadne. Ponzi čelil mnohým finančným prekážkam, vrátane niekoľkých neúspešných obchodných aktivít a krátkeho pobytu vo väzení za pašovanie nelegálnych prisťahovalcov.
V decembri 1919 Ponzi narazil na myšlienku, ktorá by definovala jeho odkaz. Zistil, že si môže kúpiť medzinárodné poštové odpovedné kupóny za zvýhodnenú cenu v jednej krajine a potom ich vymeniť za vyššiu hodnotu v inej krajine. Inšpirovaný potenciálom veľkých ziskov, Ponzi predstavil svoju schému potenciálnym investorom, pričom sľuboval astronomické výnosy až 50 % len za 45 dní.
Povesť o Ponziho investičnej príležitosti sa rýchlo rozšírila a čoskoro bol zaplavený dychtivými investormi, ktorí chceli zarobiť na jeho zdanlivo spoľahlivej schéme. Medzitým Ponzi žil život v luxuse, vychvaľoval svoje novonadobudnuté bohatstvo a získaval extravagantný majetok.
Keď sa k nemu hrnuli ďalší investori, Ponziho schéma sa začala rúcať vlastnou váhou. Množstvo peňazí potrebných na vyplatenie existujúcich investorov rýchlo prekonalo množstvo peňazí, ktoré prichádzajú od nových účastníkov. Ponzi sa snažil udržať ilúziu úspechu nažive tým, že využíval prostriedky od nových investorov na vyplatenie predchádzajúcich investorov, pričom si značnú časť vybral pre seba. Ako sa však schéma rozširovala, bola čoraz ťažšie udržateľná a začali sa objavovať podozrenia o jej oprávnenosti.
V auguste 1920 miestne noviny The Boston Post uverejnili odhalenie spochybňujúce realizovateľnosť Ponziho návratnosti investícií. Napriek množiacim sa dôkazom proti nemu Ponzi naďalej popieral akékoľvek previnenie a trval na tom, že jeho investície boli legitímne. Napriek tomu sa medzi jeho investormi rýchlo rozšírila panika, čo viedlo k hromadnému výberu prostriedkov.
Ponzi bol napokon 12. augusta 1920 zatknutý a obvinený z poštového podvodu. Vyšetrovanie jeho schémy ukázalo, že oklamal investorov o milióny dolárov. V roku 1922 bol Ponzi odsúdený za viacnásobné poštové podvody a odsúdený na päť rokov vo federálnom väzení.
Po odpykaní trestu čelil Ponzi ďalším právnym problémom, vrátane ďalších odsúdení za iné podvodné aktivity. Nakoniec bol v roku 1934 deportovaný späť do Talianska, kde sa naďalej zapájal do rôznych nezákonných aktivít vrátane pašovania a falšovania.
Charles Ponzi zomrel v chudobe 18. januára 1949 v brazílskom Rio de Janeiro. Napriek tomu, že je známy ako hlavný mozog jedného z najneslávnejších finančných podvodov v histórii, Ponziho odkaz žije ďalej. Pojem „Ponziho schéma“ sa stal synonymom pre podvodné investičné operácie, ktoré investorom sľubujú vysoké výnosy pomocou peňazí od nových účastníkov.
Pyramídová Schéma – pyramídová hra
Ponziho pyramídová hra, tiež známa ako Ponziho schéma, zahŕňala sľubovanie vysokej návratnosti investícií vo veľmi krátkom čase. Vzal by peniaze od nových investorov a použil ich na vyplatenie existujúcich investorov, čím by vytvoril ilúziu ziskového podniku. Ponzi tvrdil, že objavil lukratívnu arbitrážnu príležitosť v medzinárodných odpovedných kupónoch (IRC), ktoré sa používali na medzinárodnú poštovú zásielku. Sľúbil návratnosť 50 % do 45 dní alebo 100 % do 90 dní.
Aby prilákal investorov, Ponzi sa vo veľkej miere spoliehal na šarm, charizmu a ústny marketing. Prísľub rýchlych a značných ziskov prilákal mnoho nič netušiacich obetí, vrátane priateľov, rodiny a dokonca aj prominentných členov komunity. Ako viac ľudí investovalo, Ponzi sa stával čoraz bohatším a chválil svoje novoobjavené bohatstvo, aby presvedčil ostatných, aby sa pridali.
Schéma sa však začala rozpadať, keď investigatívni reportéri a finanční analytici začali spochybňovať legitímnosť Ponziho operácií.
Čo je pyramída – pyramídový systém
Pyramídová schéma sa môže zdať podobná tej Ponziho schéme, no je v nich jedna vec, ktorá ich odlišuje.
Pyramídová hra je podvodná investičná stratégia, ktorá účastníkom sľubuje vysoké výnosy náborom nových členov, a nie zo skutočných ziskov získaných legitímnymi obchodnými aktivitami. Je pomenovaná podľa štruktúry pyramídy, z ktorej majú najväčší úžitok vrcholoví členovia, zatiaľ čo členovia na nižšej úrovni nesú bremeno hľadania nových regrútov.
V pyramídovej hre počiatočný promotér alebo malá skupina jednotlivcov na vrchole pyramídy získava väčší počet nových účastníkov na základnej úrovni. Od týchto nových účastníkov sa vyžaduje, aby zaplatili vopred alebo investovali, aby sa mohli zapojiť do schémy, čo sa zvyčajne skrýva za členský poplatok, nákup produktu alebo investičný kapitál.
Keď sa títo noví účastníci pridajú, vyzývame ich, aby prijali ďalších účastníkov a na oplátku dostali časť svojej investície. Tento proces pokračuje, pričom každá úroveň účastníkov získava ďalších členov pod sebou. Ako sa pyramída rozširuje, počet potrebných nových regrútov sa exponenciálne zvyšuje, čo sťažuje dlhodobé udržanie schémy.
Prečo Ponziho schéma nefunguje – systém lietadlo
Ponziho schéma, ako sa stalo známe, sľubovala investorom mimoriadne výnosy prostredníctvom arbitrážnych príležitostí v medzinárodných odpovedných kupónoch. Napriek počiatočným úspechom sa však Ponziho schéma nakoniec zrútila, čo viedlo k značným finančným stratám pre mnohých účastníkov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo Ponziho schémy z dlhodobého hľadiska nefungujú.
Prečo ponziho pyramída nefunguje:
- Neudržateľný obchodný model
- Obmedzená skupina potenciálnych investorov
- Nedostatok legitímnych investícií
- Nereálne sľubované výnosy
- Závislosť na utajení a podvode
Ponziho schémy sa v prvom rade spoliehajú na neustály prílev nových investorov, ktorí platia existujúcim investorom. Udržať túto závislosť od neustáleho prísunu nových peňazí je s rastúcim systémom čoraz ťažšie. Charlesovi Ponzimu sa spočiatku darilo prilákať nových investorov vďaka pôsobivým výnosom, ktoré sľúbil, ale ako sa počet účastníkov zvyšoval, bolo náročné nájsť dostatok nových investorov, ktorí by splnili požiadavky existujúcich. V konečnom dôsledku je táto medzera medzi ponukou a dopytom neudržateľná, čo vedie ku kolapsu systému.
Po druhé, Ponziho schémy vyžadujú čoraz väčšie množstvo peňazí na pokrytie sľúbených výnosov. Počiatočné investície účastníkov sa používajú na vyplatenie skorších investorov, čím sa vytvára ilúzia úspešných výnosov. S rastúcim počtom investorov však rastie aj veľkosť sľubovaných výnosov.
Navyše, Ponziho schémy sú založené na klamaní a skresľovaní. Charles Ponzi tvrdil, že využíva medzinárodné odpovedné kupóny na generovanie mimoriadnych ziskov. Jeho schéma však bola postavená na chybnom chápaní medzinárodných poštových systémov a skutočné príležitosti na zisk boli minimálne. Úspech Ponziho schém závisí vo veľkej miere od schopnosti prevádzkovateľa schémy presvedčiť účastníkov o ich legitímnosti, často prostredníctvom falošných tvrdení a presvedčovacích taktík.
Fotografie pochádzajú z Wikimedia Commons.