Čas na zotavenie je dôležitý
Napriek tomu, že správna strava urýchluje regeneráciu, môžu sa dokonca aj športovci, ktorí sa stravujú optimálne, dostať do stavu chronickej únavy a to hneď z niekoľkých dôvodov, a to najmä vtedy, ak trénujú príliš veľa, či nedostatočne odpočívajú alebo málo spia.
Náročný tréning, ktorý trvá dlhšie, ako hodinu a potom máte ďalšie záväzky a povinnosti, tak môže nastať situácia, že vám nezostane čas na jedlo a spánok. Príznaky pretrénovania sú rôzne, od nechutenstva, nechceného poklesu hmotnosti, nespavosti, častej chrípky a infekcie dýchacieho systému až po nevysvetliteľné bolesti kĺbov a svalov.
Mentálne príznaky zahrňujú podráždenosť a úzkosť. Každý z týchto príznakov môže byť sprevádzaný depresiami. Ďalšou indikáciou pretrénovania môže byť neobvyklé zhoršenie výkonnosti, či zastavenie rastu výkonnosti napriek usilovnému tréningu.
Pokiaľ sa u vás prejavujú dva alebo viac týchto symptómov súčasne, tak si dávajte pozor na to, aby vám tréning viac neškodil, ako pomáhal.
Pretrénovaniu a súvisiacej chronickej únave sa dá predísť. Jedzte stravu vhodnú pre športovca, ktorá obsahuje zodpovedajúce množstvo sacharidov a bielkovín. Medzi jednotlivé tréningy zaraďte dostatočne dlhý čas na zotavenie a zorganizujte si svoje povinnosti tak, aby vám zostal dostatok času na spánok. Ďalej sa snažte minimalizovať stres a obmedziť rušivé aktivity, ktoré vás vyčerpávajú po telesnej a psychickej stránke.
Odpočinkové dni bez tréningu sú dôležitou súčasťou tréningového programu. Napriek tomu sa niektorí ľudia cítia previnilo, ak netrénujú každý deň. Prehliadajú však dôležitý fyziologický fakt, že pre špičkový výkon je odpočinok nevyhnutný. Obávajú sa, že pokiaľ nebudú trénovať jeden deň, tak klesne ich výkonnosť, priberú a zlenivejú.
Odpočinok podporí zotavovacie procesy, obmedzí riziko zranenia a je investíciou do ďalšieho rastu výkonnosti. Svaly potrebujú úplné doplnenie zásob glykogénu a až dva dni voľna bez tréningu a bohatú stravu na sacharidy. Skutoční športovci si uvedomujú, že zlé veci sa dejú, keď trénujú a dobré veci, keď odpočívajú. Plánujú tréningové voľno, ako súčasť tréningového programu.
Na druhej strane sú cvičenci, ktorí cvičia neustále a často, a vtedy platia daň v podobe nízkej výkonnosti a častých zranení. Športovci, ktorí ignorujú potrebu odpočinku, tak majú väčšiu tendenciu sa pretrénovať. Veľa športovcov trénuje dve až tri hodiny denne v domnienke, že tým zvýšia svoju výkonnosť. To je veľmi nepravdepodobné.
Tréning zameraný na kvalitu je lepší, ako tréning zameraný na kvantitu. Nepodceňujte význam odpočinku.