Čas jarnej zeleniny

Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny prospieva celému nášmu organizmu. Vďaka nej dodávame telu potrebné vitamíny a minerály, rovnako aj vlákninu potrebnú pre bezproblémové trávenie.

Nie len chuťou, ale aj ideálnym zložením vitamínov disponuje zelenina práve v čase jej prirodzeného dozrievania. V súčasnosti máme to šťastie, že väčšinu druhov jarnej zeleniny možno nájsť na pultoch obchodov počas celého roka. Práve jarná zelenina, dozretá v prirodzených podmienkach, je totiž to pravé pre zdravie ľudského tela.

Jarná zelenina plná vitamínov

Na jar dozrieva mnoho rôznych druhov zeleniny. Táto zelenina je plná chuti a výživných látok, takže je ideálnou voľbou pre jedlá počas celej sezóny.

  • Špargľa je jednou z najobľúbenejších jarných druhov zeleniny. Táto zelenina je dobrým zdrojom vitamínov A, C a K, ako aj kyseliny listovej, železa a vlákniny. Špargľa sa dá pripravovať rôznymi spôsobmi, od pečenia a dusenia až po grilovanie a varenie v pare.
  • Ďalšou bežne dostupnou zeleninou na jar je brokolica. Je skvelým zdrojom vápnika, horčíka a vitamínov A a C. Brokolicu možno variť v pare, dusiť, pražiť alebo vyprážať, aby bola výživnou a chutnou prílohou.
  • Jarný hrášok je skvelý spôsob, ako dodať chuť a výživu každému jedlu. Tento malý sladký hrášok má nízky obsah kalórií a tukov, ale vysoký obsah vlákniny a bielkovín. Hrášok sa môže konzumovať čerstvý, mrazený alebo konzervovaný a výborne chutí v šalátoch, polievkach či ako príloha k hlavnému jedlu.
  • Ďalšou obľúbenou jarnou zeleninou je kel. Táto zelená listová zelenina v sebe obsahuje plno vitamínov, napríklad vitamíny A, C a K či minerály, napríklad vápnik, horčík a železo. Použitie kelu do jedál je skvelým spôsobom, ako dodať výživu každému jedlu.
  • Reďkovka má ostrejšiu chuť a je dobrým zdrojom vitamínu C, vápnika a vlákniny. Môže sa jesť surová alebo varená, často sa používajú do šalátov, miešaných jedál a polievok.

Jar je skvelým ročným obdobím na konzumáciu rôznych druhov čerstvej zeleniny. Na výber je veľa možností, od špargle a brokolice až po hrášok a kapustu. Konzumácia tejto zeleniny je skvelým spôsobom, ako dodať chuť a výživu každému jedlu.

Mladá cibuľka

Je považovaná za príbuznú cesnaku s takmer totožnými účinkami. Obsahuje látky, ktoré podporujú rozširovanie ciev a pôsobia proti vzniku aterosklerózy aj tvorbe krvných zrazenín (antitrombotické účinky).

Jarná cibuľka je všestranná zelenina s mnohými potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Má vysoký obsah vitamínu C, ktorý môže pomôcť udržať vašu pokožku zdravú a zmierniť zápaly. Jarná cibuľka obsahuje tiež množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením.

Znižuje hladinu krvných tukov a krvný tlak. Upravuje žalúdočne pochody, ale neprospieva ľudom s poruchami žlčníka.

Reďkovky

Ideálne by sa mali reďkovky konzumovať na jar a v lete. Vtedy prirodzene dozrievajú aj v našich podmienkach. Reďkovky sú tak čerstvé a obsahujú potrebné množstvá vitamínov a minerálov. V 100 gramoch reďkovky sa nachádza 255 mg draslíka a 34 mg vápnika.

Reďkovky sú chrumkavá a aromatická jarná zelenina. Majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý môže pomôcť udržať imunitný systém silný. Reďkovky sú tiež dobrým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a chrániť bunky pred poškodením.

Reďkovky sú prospešné pre srdce aj kosti a uľavujú pri svalových kŕčoch. Obsahujú aj vlákninu, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu trávenia.

Benefity jarnej zeleniny

Sezónne stravovanie je jedným z najzdravších rozhodnutí, ktoré človek môže urobiť. Každé ročné obdobie je charakteristické rôznymi druhmi ovocia a zeleniny, z ktorých každá má svoje jedinečné zdravotné účinky.

Jar so sebou prináša širokú škálu výživnej a chutnej zeleniny, ktorá môže poskytnúť množstvo zdravotných výhod.

Artičoky sú obľúbenou jarnou zeleninou s mnohými potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Majú vysoký obsah vlákniny, ktorá môže pomôcť udržať pravidelný tráviaci systém. Artičoky majú tiež vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Ďalšou obľúbenou jarnou zeleninou je špargľa. Má vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá môže pomôcť udržať vaše srdce zdravé. Špargľa tiež obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a iných zlúčenín, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal.

Hrášok je výživná a chutná jarná zelenina. Je dobrým zdrojom vlákniny a bielkovín, ktoré pomáhajú udržať pocit sýtosti. Hrášok má tiež vysoký obsah rôznych vitamínov a minerálov vrátane vitamínu C, ktorý môže pomôcť udržať imunitný systém silný.

Jar je skvelým obdobím na konzumáciu rôznych druhov čerstvej a výživnej zeleniny. Konzumácia rôznorodej jarnej zeleniny môže priniesť množstvo zdravotných výhod vrátane pomoci pri udržiavaní zdravého srdca a imunitného systému, znižovaní zápalov a ochrane buniek pred poškodením.

Čerstvá a lokálna

Jar je časom čerstvej zeleniny a príležitosťou vychutnať si to najlepšie zo sezóny. S otepľujúcim sa počasím je na trhoch k dispozícii množstvo čerstvej zeleniny. Kedy je však najlepší čas na konzumáciu jarnej zeleniny?

.Jarná zelenina, ako sú špargľa, artičoky, hrášok a reďkovky, by sa mali konzumovať na začiatku sezóny, zatiaľ čo letná zelenina, ako sú paradajky, baklažány a papriky, má sezónu až neskôr.

Dôležité je tiež zohľadniť kvalitu zeleniny. Jarná zelenina by sa mala konzumovať na vrchole svojej čerstvosti a chuti.

Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť čo najčerstvejšie produkty, je nakupovanie od miestnych poľnohospodárov alebo na farmárskych trhoch. Okrem toho treba vyberať zeleninu, ktorá je bez otlakov a škvŕn. Vyhýbať sa treba akejkoľvek zelenine, ktorá vyzerá zvädnutá alebo má zmenenú farbu.

Pri tepelnom spracovaní sa najviac živín a vitamínov zachová pri krátkom varení v pare. Ideálne je zeleninu pred varením neskladovať dlho. Pri mrazení či zaváraní je najlepšie to spraviť do jedného alebo dvoch dní po zbere.

Jarný detox

Jar je skvelým obdobím na detoxikáciu organizmu a odstránenie toxínov, ktoré sa v ňom nahromadili počas zimných mesiacov. Jarná očista tela pomôže zbaviť sa nečistôt a poskytne nový štart do novej sezóny. Jedným zo spôsobov je zaradenie jarnej zeleniny do jedálnička.

Jarná zelenina je plná vitamínov a minerálov, ktoré môžu pomôcť odstrániť toxíny z tela. Konzumácia rôznych druhov jarnej zeleniny môže byť aj skvelým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržiavať správne fungovanie tráviaceho systému. Medzi najobľúbenejšie druhy jarnej zeleniny patria špargľa, brokolica, artičoky, karfiol a špenát.

Ako spracovať jarnú zeleninu, aby v nej ostali zachované potrebné vitamíny a živiny?

  • tepelná úprava – listová časť zeleniny  je horšie stráviteľná a menej prijateľná pre chuťové bunky; pri tepelnej úprave listovej zeleniny, je lepšie ju buď krátko variť, alebo lepšie podusiť, neskôr len spariť, zvýrazní sa jej chuť a zlepší stráviteľnosť
  • šťavy – ten, kto iba začína s pitím čerstvých štiav, by nemal vypiť denne viac ako tri poháre po 200 ml, neskôr je možné vypiť až šesť takýchto dávok; šťavy z tmavozelenej listovej zeleniny, napr. z brokolice a špenátu, je vhodné riediť vodou v pomere 1:3

Okrem zaradenia jarnej zeleniny do jedálnička môže pitie veľkého množstva vody pomôcť odplavovať toxíny a udržiavať telo hydratované. Najlepšie je vypiť 8 až 10 pohárov vody denne. Na detoxikáciu môžu byť prospešné aj bylinkové čaje, pretože poskytujú antioxidanty a prirodzene neobsahujú kofeín.

Pohybom k očiste tela

Dostatok pohybu je tiež dôležitý pre očistu tela. Cvičenie pomáha zlepšiť krvný obeh a môže pomôcť telu zbaviť sa toxínov. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút väčšinu dní v týždni.

Zdravá a vyvážená strava je pre úspešnú detoxikáciu nevyhnutná. Pri očiste organizmu sa ideálne treba vyhnúť spracovaným potravinám, vyprážaným jedlám a cukru. Zamerať sa skôr treba na potraviny s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Jar je ideálny čas na detoxikáciu organizmu a prípravu na novú sezónu. K úspešnej detoxikácii môže prispieť pridanie jarnej zeleniny do jedálnička, pitie veľkého množstva vody, pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatok spánku.