Príznaky boreliózy – ako rozpoznať toto ochorenie a ako mu predchádzať?
Borelióza je bakteriálna infekcia spôsobená baktériou boréliou, ktorá sa šíri uhryznutím infikovaného kliešťa. Je známa aj ako lymská borelióza. Medzi hlavné príznaky boreliózy patrí horúčka, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov a vyrážka. V pokročilejších prípadoch sa môžu vyskytnúť neurologické a srdcové komplikácie. Ako spoznať boreliózu čo najskôr a aká je prevencia voči nakazeniu?
Na človeka sa najčastejšie prenáša uhryznutím infikovaného kliešťa. Najlepším spôsobom prevencie boreliózy je vyhýbať sa kontaktu s kliešťami. Liečba antibiotikami je vo väčšine prípadov účinná. Ak sa borelióza nelieči, môže sa rozšíriť do kĺbov, srdca a nervového systému, čo spôsobuje závažnejšie príznaky.
Hlavné príznaky boreliózy
Borelióza, známa aj ako lymská borelióza, je bakteriálna infekcia spôsobená určitými druhmi baktérií Borrelia. Na človeka sa najčastejšie prenáša uhryznutím infikovaného kliešťa. Hlavné príznaky boreliózy môžu byť rôzne a zahŕňajú horúčku, únavu, bolesť hlavy a charakteristickú kožnú vyrážku nazývanú erythema migrans.
Baktéria Borrelia burgdorferi je prítomná v slinách niektorých kliešťov, napríklad kliešťa čiernohlavého (Ixodes scapularis) a kliešťa západného (Ixodes pacificus). Keď sa kliešť prisaje na kožu človeka, baktérie sa dostanú do krvného obehu človeka a môžu spôsobiť infekciu. Kliešte môžu baktérie preniesť aj na iné zvieratá, ako sú myši, vtáky a veverice, ktoré ich môžu preniesť na ľudí.
Medzi časté aj menej časté príznaky bereliózy patria:
- bolesť a opuch kĺbov
- bolesti svalov
- horúčka
- bolesti hlavy
- únavu
- vyrážka
- neurologické príznaky, ako je necitlivosť, mravčenie alebo Bellova obrna
- zápal očí
- bolesti brucha
- búšenie srdca
- dýchavičnosť
- citlivosť na svetlo
- strata chuti do jedla
Nanešťastie môže mať borelióza príznaky aj po rokoch. Aj po niekoľkých rokoch od prvej infekcie môže borelióza spôsobiť celý rad chronických príznakov vrátane únavy, bolesti kĺbov, neurologických problémov, problémov s pamäťou a porúch spánku. Medzi ďalšie možné dlhodobé komplikácie patrí zápal srdca, zápal očí a chronická bolesť.
U niektorých pacientov sa môže vyvinúť aj autoimunitná reakcia na infekciu s príznakmi, ako sú vyrážky, horúčka a zdurené lymfatické uzliny.
Borelióza – fľak
Fľak spojený s boreliózou sa môže objaviť v čase uhryznutia kliešťom. Zvyčajne sa objavuje ako kruhová alebo oválna vyrážka. Zvyčajne je červená a na dotyk môže byť teplá. Môže mať priemer od 5 do 30 cm.
Príznaky boreliózy sa nemusia objaviť ihneď po nakazení
Príznaky boreliózy sa môžu objaviť tri až 30 dní po uhryznutí kliešťom. Medzi skoré príznaky zvyčajne patrí charakteristická vyrážka, únava, zimnica, bolesť hlavy, bolesti svalov a kĺbov a opuch lymfatických uzlín. Zimnica bez horúčky však môže mať iné príčiny.
Ak sa nelieči, príznaky a následky boreliózy začnú zahŕňať silnejšiu únavu, opakujúce sa horúčky, neurologické problémy (napríklad Bellovu obrnu, ktorá postihuje tvár) a bolesti kĺbov. V tomto prípade samozrejme bolesť kĺbov nevyrieši SustaFix ani iný prípravok. V neskorých štádiách sa u ľudí môže vyskytnúť artritída a rôzne problémy so srdcom. Borelióza sa dá vyliečiť antibiotikami, podporiť sa dá aj prirodzenými spôsobmi, napríklad:
- užívanie prírodných protilátok proti boreliám, ako je účinná tinktúra z koloidného striebra alebo artemisinínové extrakty
- užívanie bylinných liekov ako kurkuma, rybník papraď, zázvor, nechtík, ženšen a aloe vera
- začať užívať bylinné prípravky ako chmeľ bravčový, artyčok a jetel lekársky
- vyvarovať sa príliš veľkým množstvám slnečného žiarenia a hľadať tiež spôsoby, ako zlepšiť imunitu
- užívanie vitamínov a minerálov, ako je zinok, selén, vitamín C, vitamín E a omega-3 mastné kyseliny
- dbať na dostatok odpočinku a relaxácie s cieľom obnoviť slabo fungujúce systémy
- zlepšite stravovacie návyky a doplnky stravy
- užívanie ekologických potravín, ktoré majú antibakteriálne a antifungálne vlastnosti
- užívanie prírodných antivírusových prípravkov
- užívať certifikované homeopatiká, akupunktúru a kraniosakrálnu terapiu
Borelióza je vážna infekcia, takže je nutná liečba antibiotikami. Prírodné tinktúry či homeopatiká sú vhodné len ako doplnková liečba po porade s lekárom.
Výnimočná nie je ani chronická borelióza
Chronická borelióza je infekcia spôsobená baktériou Borrelia burgdorferi. Môže spôsobovať širokú škálu príznakov, ktoré môžu trvať mesiace alebo roky. Môžu zahŕňať únavu, bolesti kĺbov, bolesti svalov, kognitívne problémy a neurologické problémy.
Liečba zvyčajne pozostáva z antibiotík a iných liekov na zmiernenie príznakov. Rizikom tejto infekcie je aj to, že príznaky boreliózy po rokoch si infikovaný nemusí dávať do súvisu s dávnejším infikovaním sa.
Liečba chronickej boreliózy sa líši v závislosti od príznakov, ktoré pacient pociťuje. Vo všeobecnosti sa na liečbu infekcie používajú antibiotiká, pričom najčastejšie sa predpisuje doxycyklín. V niektorých prípadoch sa môžu predpísať aj iné antibiotiká, napríklad ceftriaxón alebo amoxicilín.
V prípadoch, keď antibiotiká nie sú účinné, sa môžu použiť iné liečebné postupy, napríklad IVIG (intravenózny imunoglobulín) alebo plazmaferéza. Plazmaferéza je proces, ktorý sa používa pri darovaní plazmy. Okrem toho je vhodná aj zmena životného štýlu, ako napríklad vyhýbanie sa kliešťom, používanie repelentu proti hmyzu a nosenie oblečenia s dlhými rukávmi v oblastiach s výskytom kliešťov, môže pomôcť zabrániť budúcim infekciám boreliózou.
Väčšina ľudí s boreliózou sa dá vyliečiť antibiotikami počas 3 až 4 týždňov. Pokiaľ sa avšak infikovaná osoba nestretne s liečbou alebo ak sú symptómy boreliózy závažné, môže trvať dlhšie, aby sa dosiahlo úplne uzdravenie. Akákoľvek forma boreliózy vyžaduje dlhodobú liečbu, pretože príznaky nikdy nevymiznú úplne a lieky môžu byť užívané až po dobu niekoľkých mesiacov.
Prevencia lymskej boreliózy
Najúčinnejšou prevenciou boreliózy sú opatrenia na zabránenie uhryznutia kliešťom. Patrí sem nosenie svetlého oblečenia, oblečenie s dlhým rukávom a dlhých nohavíc, používanie repelentu proti hmyzu, kontrola tela na prítomnosť kliešťov a vyhýbanie sa oblastiam s vysokou trávou, krovím a opadaným lístím.
Ak sa kliešť nájde, treba ho okamžite odstrániť pinzetou. Pri turistike alebo cvičení v prírode treba dbať na prevenciu.
Okrem toho, ak sa osoby nachádzajú v husto zalesnenej oblasti s vysokou aktivitou kliešťov, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča používať oblečenie ošetrené permetrínom. Permetrín sa používa na liečbu vší, svrabu a iných parazitárnych infekcií. Pôsobí tak, že zabíja parazity alebo zabraňuje ich rastu a rozmnožovaniu.
Permetrín je insekticíd zo skupiny pyretroidov. Je to syntetická chemická látka, ktorá napodobňuje prirodzene sa vyskytujúce pyretríny, ktoré sa nachádzajú v kvete chryzantémy, a používa sa na ničenie širokej škály škodcov vrátane komárov, kliešťov, múch, molí a bĺch.
Zvyčajne sa používa v koncentrovanej tekutej forme a aplikuje sa na predmety, ako je oblečenie, posteľná bielizeň pre domáce zvieratá, nábytok a záclony. Používa sa aj vo vonkajšom prostredí a môže sa aplikovať ako postrek na trávniky a rastliny ako všeobecná ochrana proti škodcom.
Prenos boreliózy – komár, kliešť
Lymská borelióza sa na človeka prenáša uhryznutím infikovaného kliešťa čiernohlavého, známeho aj ako kliešť jeleňovitý. Keď kliešť uhryzne človeka alebo zviera, môže prenášať baktérie, ktoré spôsobujú boreliózu. Baktéria Borrelia burgdorferi sa udržiava v črevách kliešťa a do krvného obehu človeka sa dostáva prostredníctvom slín kliešťa, ktorý sa kŕmi.
Lymská borelióza sa môže preniesť aj uhryznutím infikovaného kliešťa na nenarodeného potomka človeka alebo zvieraťa. Neliečená koborelióza môže byť vyčerpávajúcim a závažným ochorením. Keď sa potom kliešte nakŕmia na ľuďoch, môžu prenášať baktériu prostredníctvom svojich slín. Medzi ďalšie potenciálne vektory prenosu boreliózy patria neinfikované kliešte, komáre, uštipnutie blchou, ako aj a iný hmyz.
Ako sa dá vyliečiť borelióza?
Prenos boreliózy je jednoduchú, ale liečba boreliózy je veľmi zložitá a závisí od štádia ochorenia. V prípade akútnej boreliózy sa liečba začína antibiotickou terapiou, ktorá sa môže vykonávať buď orálne alebo intramuskulárne. Akútna borelióza vyžaduje liečbu cez intravenózne (IV) antibiotiká. Prípravky, ktoré sa používajú na liečbu boreliózy, zahŕňajú doxycyklín, ceftriaxón, amoxicilín a cefotaxim.
Liečba by mala trvať 10 až 21 dní. V prípade chronických foriem koboreliózy sa na liečbu používajú lieky, ako sú ceftriaxón, doxycyklín, amoxicilín, cefotaxim a azitromycín. Ak sa ochorenie šíri do iných orgánov, liečba sa môže predĺžiť až na 4 až 6 týždňov, pričom sa môžu podávať aj niektoré steroidy. Ak sa ochorenie rozšíri do mozgu alebo miechy, liečba sa môže predĺžiť na 8 až 12 týždňov.
V niektorých prípadoch sa môžu použiť aj proti-boreliové imunoglobulíny. Okrem liečby liekmi je dôležité, aby pacienti prijímali aj prírodné prostriedky, ako je napríklad zelený čaj, vitamín C a probiotiká. Pacienti tiež potrebujú veľa odpočinku, aby sa čo najskôr zotavili. V niektorých prípadoch sa môžu použiť aj alternatívne liečebné metódy, ako je akupunktúra alebo masáž.
Liečba boreliózy u detí
Liečba boreliózy pri deťoch je veľmi podobná liečbe u dospelých. Napriek tomu býva prístup k liečbe boreliózy u detí odlišný z dôvodu obavy z nežiadúcich účinkov liekov. V závislosti od stupňa závažnosti ochorenia sa môže predpísať doxycyklín (látka pripomínajúca antibiotikum) alebo ceftriaxón (činidlo).
Predpisovanie prípravkov je individuálne pre každého pacienta, deti bývajú obzvlášť citlivé na pôsobenie liekov, preto treba postupovať veľmi opatrne. Ak sa vyskytne chrípka ako súčasť ochorenia, je dôležité užívať určité antivirotiká na jej potlačenie.
Borelióza u detí sa často prejavuje problémami s trávením, preto je dôležité piť veľa tekutín a najesť sa ľahkých jedál. Užívajú sa aj vitamíny a iné prírodné látky potrebné pre posilnenie imunitného systému. Opatrnosť je však namieste, pretože mnoho prírodných liekov môže mať pre dieťa nežiaduce účinky. Dôležité je odhaliť príznaky a následky boreliózy o najskôr.
V prípade pochybností je istejšie vyhľadať lekára. Po výletoch do prírody je potrebné deti aj seba skontrolovať, aby sa prípadný prisatý kliešť odstránil čo najskôr.
Následky boreliózy
Lymská borelióza môže mať rôzne komplikácie, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od toho, ako bola choroba diagnostikovaná a liečená. Najzávažnejšie následky boreliózy sú:
- niektoré neurologické poruchy, ako sú encefalitída, meningoencefalitída, polyneuritída a iné
- komplikácie s kardiovaskulárnymi orgánmi, ako sú srdcové príhody a infarkty
- niektoré gastrointestinálne problémy, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída
- infekcie pohlavných orgánov vrátane prostatitídy
- problémy s kosťami a kĺbmi vrátane boréliového reumatizmu, artritídy a postboréliového stresového syndrómu
- kožné problémy, ako je erythema migrans a iné
Následky boreliózy môže byť aj „neuroimunologické poruchy“, čo sú imunitné problémy spojené s centrálnym nervovým systémom. Môže tiež spôsobiť problémy vo vývoji, poruchy myslenia a pamäti, zmeny správania a emócií a dysfunkciu nervového systému vrátane svalového tonusu a podráždenosti.