Bojnický hrad, ktorý sa stal zámkom

bojnicky-zamok

Vedeli ste, že na Bojnickom zámku sa natáčala rozprávka Fantaghíro?

Bojnický zámok je jeden z našich najkrajších zámkov na Slovensku. Prvá zmienka o hrade je už z roku 1113. Pýtate sa prečo hrad a nie zámok? Nie, chybu som určite neurobila.

V 16. storočí František Turzo nechal hrad prestavať na renesančné sídlo. Ale poďme na to postupne.

Hrad postavili na travertínovej kope nad mestom. Z renovovaného pôvodného hradiska bol najprv drevený hrad. Až rod Poznanovcov drevený hrad budoval na hrad kamenný. Táto zmena nastala v 13. storočí.

Hrad vlastnili viaceré významné osobnosti vtedajšej doby. Môžeme spomenúť Matúša Čáka Trenčianskeho, Mateja Korvína, Alexeja Turzo.

Po vymretí rodu Turzovcov zámok pripadol korune. Ferdinand III. Panstvo dal do zálohy významnému rodu Pálfyovcov, konkrétne Pavlovi Pálfymu. V roku 1643 ho rod dostal do dedičnej držby.

Ďalej sa zámok renovoval v 17. storočí (vtedy dostal barokovú podobu), v 18. a tiež 19. storočí. Podstata zámku sa v tomto období významne zmenila.

Posledným šľachtickým vlastníkom zámku bol gróf Ján František Pálfy. V rokoch 1889-1910 zámok čakala rozsiahla prestavba na neogotickú stavbu. Len vďaka tejto prestavbe poznáme zámok taký, aký je dnes.

Ján František Pálfy sa kompletnej rekonštrukcie nedožil. Ako starý mládenec zomrel dva roky pred dokončením, v roku 1908.

Keďže gróf nemal priameho dediča, po jeho smrti vznikli spory o majetok. V roku 1923 bola uzatvorená dohoda medzi dedičmi a československým štátom. Dohodli sa, ktoré zbierky nebudú predmetom dražieb, ktoré sa konali v rokoch 1924-1926.

Známa firma Baťa tento zámok kúpila v roku 1939. Firma ho však nevlastnila dlho. Po vojne sa dostali do účinnosti Benešove dekréty. Na základe ich platnosti bol zámok vyvlastnený štátom. Od roku 1950 je na tomto mieste definitívne umiestnené múzeum.

O Bojniciach by sa dalo písať mnoho. My sme si tento krásny výlet nechali na mesiac december, kedy v prvú nedeľu v mesiaci bola návšteva zadarmo. Z Trnavy sme vyrazili skorým ranným vlakom do Prievidze.

V Prievidzi sme mali už mnoho možností. Buď ísť do Bojníc pešo, MHD alebo prímestským autobusom. Ten nám nadväzoval hneď na vlak, preto sme ho volili ako najvhodnejšiu možnosť.

Šofér v prímestskej autobusovej doprave bol veľmi milý. Nielenže nám poradil na akej zastávke máme vystúpiť a ako sa dostaneme do zámku, ale na križovatke nám so smerovkou ukázal, kam máme zahnúť, aby sme sa dostali priamo na pešiu zónu, ktorá vedie k zámku.

Tento jeho pozorný čin vo mne zanechal príjemný pocit. Možno to je pre mnohých ľudí normálne, ale v dnešnej dobe sa už na slušnosť a úctu k človeku často zabúda.

Pred zámkom sa nachádza naša Národná kultúrna pamiatka – Lipa kráľa Mateja. Stojí tu už od roku 1301, kedy ju zasadil Matúš Čák Trenčiansky. V areáli sa je aj letné kúpalisko.

Môžete navštíviť zoologickú záhradu, ktorej vstup sa nachádza priamo pred vstupom do zámku. Môžete tiež vyžiť voľbu návštevy Bojnických kúpeľov

Aké možnosti máte možnosti?

Momentálne až do 8.1.2017 máte možnosť vidieť zámok plný vianočnej výzdoby. Slovenské národné múzeum si pre svojich návštevníkov pripravilo udalosť Svätý Mikuláš a Vianoce na zámku. Počas sviatku sú síce otváracie hodiny pozmenené, ale 27.12.2016 je pre vás zámok pripravený.

Pre nadšencov odporúčam vianočné nočné prehliadky zámku, ktoré sa konajú 28.12.2016 od 16:30. Vidieť romantický interiér len pri svetle sviec? Krása.

A čo naša prehliadka?

My sme si prehliadku veľmi užili. Návšteva zámku bola pre nás zadarmo (prehliadky s voľným vstupom každú prvú nedeľu v mesiaci, ktorú sme mohli využívať v roku 2015 a 2016)  a v skupine sa nachádzali malé deti, starší pubertiaci i dospelí.

Okrem druhého poschodia nám pani sprievodkyňa ukázala bežný okruh. Spomínané poschodie je dočasne uzavreté pre reštaurovanie nástenných malieb.

Bojnický zámok sme mali možnosť prezrieť si už niekoľko krát. Klasická prehliadka, Strašidlá na zámku i teraz. Vždy nám však toto miesto ponúkne niečo nové a jedinečné.

I preto rada chodím za poznaním a históriou našej krajiny. Vždy kompetentní využijú mnoho dostupných možností, aby sa u nich návštevníci dozvedeli a zažili niečo nové.