Bielkoviny, tuky a ich význam

Bielkoviny zohrávajú hlavnú úlohu takmer vo všetkých životných javov. Tvoria sa z esenciálnych (pre život nevyhnutných) a neesenciálnych aminokyselín. Telo ich využíva aj ako zdroj energie (jeden gram bielkoviny poskytuje 17 kJ). V redukčnej diéte tvoria bielkoviny 20 až 25 percent z celkového denného energetického príjmu.

Zo všetkých živín majú bielkoviny najvyššiu sýtiacu schopnosť, a preto dobre kontrolujú pocit hladu a sýtosti. Vysoká sýtivosť bielkovín priaznivo ovplyvňuje aj celkový denný príjem energie a pôsobí tlmivo na následný príjem stravy. Nachádzajú sa napríklad v potravinách ako je mäso, mäsové výrobky, ryby, morské plody, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, strukoviny, obilniny…

Esenciálne aminokyseliny

Organizmus si ich nie je schopný sám vytvoriť, a preto musí byť ich prísun v plnom rozsahu zabezpečený stravou. Živočíšne bielkoviny zvyčajne obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, a preto sa považujú za plnohodnotné. Bielkoviny rastlinného pôvodu nemajú zastúpené všetky esenciálne aminokyseliny v dostatočnom množstve.

Neesenciálne aminokyseliny

Organizmus si ich dokáže vytvoriť aj sám. Ich dostatočný príjem v strave je však dôležitý.

Trávenie bielkovín

Bielkoviny sa začínajú rozkladať v žalúdku. Na ich štiepení sa zúčastňujú aj enzýmy, ktoré produkuje pankreas a enzýmy tenkého čreva, odkiaľ sa aminokyseliny vstrebávajú do krvného riečišťa. Po konzumácii bielkovín sa postprandiálna termogenéza (tvorba tepla po príjme potravy) v porovnaní s ostatnými živinami zvyšuje najviac, čo priaznivo ovplyvňuje výdaj energie.

Rizikom vo vzťahu k zvýšenému príjmu energie môže byť konzumácia živočíšnych bielkovín s vyšším obsahom tuku.

Tuky

Obsahujú zo všetkých živín najviac energie (jeden gram tuku poskytuje 38 kJ). Ani napriek vysokej energetickej hodnote ich však nemožno zo stravy vylúčiť. Telu dodávajú esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Tuky aj napriek tomu, že zo všetkých živín majú najvyššiu energetickú hustotu, majú malú sýtiacu schopnosť. Jedlu dodávajú charakteristickú plnosť, chuť a zvyšujú jeho atraktivitu.

Živočíšne a rastlinné tuky sa líšia svojou konštrukciou, ale ich energetická hodnota je približne rovnaká. Zásadný rozdiel medzi nimi je ten, že rastlinné tuky v porovnaní so živočíšnymi tukmi neobsahujú cholesterol. Rastlinné tuky obsahujú látky podobné choliesterolu tzv steroly, ktoré na zdravie pôsobia pozitívne.

Živočíšne tuky

Tuky živočíšneho pôvodu ako napríklad bravčová masť, hydinová masť, slanina sú rozpoznateľné voľným okom. Živočíšne tuky sa ale vo veľkej miere nachádzajú v potravinách ako tzv. skryté tuky.

Skryté tuky

Štatistické údaje udávajú, že iba 36 percent všetkých prijatých tukov v strave tvoria tuky priame a že 64 percent tukov prijímame vo forme skrytých tukov. Skryté tuky sú súčasťou rôznych potravín ako je mäso, mäsové výrobky, vajcia, mlieko, mliečne výrobky, zmrzlina, pudingy, čokoláda, múčne a pekárensjé výrobky, sušienky, zákusky, …

Najviac ich obsahujú hotové konzervované alebo mrazené jedlá, instatntné omáčky, polievky, pokrmy pripravené fritovaním, fast food strava, sladkosti.

Rastlinné tuky

Rastlinné tuky prijímame v potrave prevažne ako oleje vylisované za tepla alebo za studena zo semien rastlín ako je slnečnica, repka, tekvica, olivy, sójové bôby, rastlinné klíčky, orechy, oriešky, sezamové semienka, mandle alebo konzumáciou samotných semien.

Kvalita tukov

Pri výbere potravín je potrebné zohľadňovať množstvo tuku a tiež aj jeho kvalitu – zastúpenie mastných kyselín.

Nasýtené mastné kyseliny

Zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, nachádzajú sa najmä v živočíšnych tukoch. Preto je vhodné konzumovať živočíšne tuky s nízkym obsahom tukov, ako napríklad chudé druhy mäsa, menej tučné mliečne výrobky, …

Vysoký obsah nasýtených mastných kyselín majú aj niektoré rastlinné tuky, napríklad kokosový a palmový tuk, kakaové maslo, ktoré sú často prísadou v zmrzlinách.

Viacnásobné nenasýtené mastné kyseliny

Nachádzajú sa v kvalitných rastlinných tukoch a morských rybách a vplývajú na hladinu cholesterolu priaznivo. Nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie tela a prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.