Arginín
Arginín je súčasťou viac ako polovice bielkovín ľudského tela. Je nevyhnutný aj na tvorbu rastového hormónu a zúčastňuje sa na stavbe DNA. Je dôležitá látka pre zachovanie správnej činnosti srdca. Rozširovaním ciev, lepším prekrvením a znižovaním krvného tlaku znižuje riziko infarktu a mozgových príhod.
Zmierňuje bolesti pri angíne pectoris. Podľa výsledkov realizovaných výskumov môže znižovať aj zhlukovanie krvných doštičiek a ich priľnavosť k cievnej stene. Tým predchádza vzniku krvných zrazenín, ktoré sú príčinou srdcových a mozgových príhod.
Arginín a rast
Je nevyhnutný spolu s lyzínom pre normálnu činnosť hypofýzy a vylučovanie rastového hormónu. Hladina rastového hormónu vrcholí počas dospievania a začína klesať po 23. roku života. Pri starnutí sa znižuje sekrécia rastového hormónu, čo spôsobuje pribúdanie tukového tkaniva, ubúdanie svalovej hmoty, spomaľovanie hojenia, zníženie elasticity pokožky a imunitných reakcií.
Arginín a obezita
Spolu s karnitínom a ornitínom patrí medzi najpopulárnejšie aminokyseliny. Obe látky majú mobilizujúci účinok na tuky, pretože pomáhajú odbúravať tukové zásoby, čím sa podieľajú na chudnutí.
Arginín a muži
Zvýšená konzumácia potravín s obsahom tejto aminokyseliny alebo príslušného potravinového doplnku spolu s dostatočným pohybom má u mužov pozitívny vplyv na plodnosť a najmä na sexuálnu túžbu. Navyše muži potrebujú viac arginínu, pretože 80 % bielkovín spermy je vybudovaných práve z tejto aminokyseliny.
Arginín zvyšuje počet spermií a pôsobí aj ako stimulátor ich pohyblivosti. Je dokázané, že nedostatok tejto aminokyseliny môže zapríčiniť neplodnosť. Počet, pohyblivosť a tvar spermií v ejakuláte muža sa meria testom označovaným ako spermiogram. Spermiogram je dôležitým nástrojom na diagnostiku a liečbu problémov s plodnosťou.
Arginín a športovci
Mnohí športovci, najmä kulturisti, používajú túto aminokyselinu na podporu a rast svalovej hmoty a udržiavajú tak zodpovedajúce svalové napätie. Arginín urýchľuje aj regeneráciu po fyzickom výkone. Spolu s ďalšími aminokyselinami vytvára kreatín, ktorý sa syntetizuje v pečeni a býva súčasťou prípravkov pre športovcov.
Ďalší význam
- zúčastňuje sa na tvorbe kolagénu – dôležitej súčasti kostí, chrupaviek, pokožky a šliach
- zvyšuje obranyschopnosť organizmu a odolnosť proti chorobám
- podporuje detoxikáciu pečene
- urýchľuje regeneračné a hojivé procesy po operáciach, úrazoch a popáleninách
- spolupôsobí pri liečbe senility, mentálnej retardácie a alkoholizmu
Prírodné zdroje arginínu
Zdrojom arginínu je hovädzie, morčacie a kuracie mäso, morské ryby, ovsené vločky a múka, strukoviny, pražená kukurica, topený syr, syr ricotta, mlieko, jogurt, orechy, sezamové a slnečnicové semená, hrozienka, čokoláda.
Orientačné množstvo arginínu v (mg) a v niektorých potravinách (100 g)
- hovädzie mäso (2 400)
- morčacie mäso (2 100)
- kuracie mäso (2 000)
- kačacie mäso (1 500)
- nízkotučný syr (1 400)
- šošovica (1 400)
- tuniak v oleji (1 350)
- šunka (1 350)
- tofu (1 300)
- makrela (1 200)