Pitný režim – čo piť a ako zahasiť smäd
Slovensko má takmer prímorské počasie a žijeme stále tak, ako pred sto rokmi. Častým zlozvykom v našej populácii je napríklad nedostatočný príjem tekutín. Väčšinou ľudia pijú málo a až keď majú pocit smädu. To je nesprávne, pocit smädu je totiž varovným signálom pri značnom nedostatku vody v organizme.
Obsah článku
Piť by sa malo pravidelne a vedome. Nedostatočný príjem tekutín má za následok obmedzenie jeho výdaja. Ak sa obmedzuje možnosť vylučovať škodlivé látky z organizmu, vzniká zvýšená tvorba močových kameňov a pod.
Krv zhustne, zníži sa krvný tlak a zásobovanie buniek kyslíkom. Na to je obzvlášť citlivý mozog. Kvôli tomu sa dostavia psychické dôsledky dehydratácie – zhoršené vnímanie, únava, podráždenie. Tvorí sa menej potu, telo sa nedostatočne ochladzuje, vzniká úpal.
Poruchy vodnej bilancie vedú k celkovej slabosti, letargii, nevoľnosti, bolestiam hlavy, útlmu. V závažných prípadoch vznikajú kŕče, môže vzniknúť bezvedomie, až smrť.
Denne by mal človek vypiť aspoň 2 – 4 decilitre tekutín na 10 kg hmotnosti, to znamená približne 1,5 až 3 litre. Najlepšie je piť v menších dávkach a častejšie. Najvhodnejšia je pitná voda alebo balené pramenité vody, s mierou bylinné a ovocné čaje. Sladené nápoje je potrebné obmedzovať kvôli nadbytku cukru, energie a kofeínu.
Pitný režim u detí
Zvlášť malé deti majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu. Na konci teplého dňa často bývajú podráždené, unavené, nepozorné, čo môže byť zapríčinené práve dehydratáciou.
Nedostatok vody znižuje celkovú výkonnosť detí, podieľa sa na ich zníženej sústredenosti a v neskoršom veku môže spôsobovať aj problémy v škole. V letnom období sú pre dieťa tekutiny dôležitejšie ako jedlo.
Je dôležité prispôsobiť množstvo vody, ktoré dieťa vypije, jeho veku a úrovni aktivity:
- deti vo veku od 6 do 8 rokov potrebujú približne 1,2 l denne
- 8 – 10-ročné deti potrebujú 1,5 l denne
- 11 – 14-ročné deti potrebujú 1,7 l
- 14 – 18-ročné deti potrebujú 2 l denne. Ak sú však aktívnejšie, budú počas dňa potrebovať viac ako toto množstvo.
Nie je vhodné nútiť dieťa počas horúcich letných dní jesť, treba mu však ponúkať tekutiny častejšie a v malých dávkach. Rozhodne rodič nesmie čakať na to, až si ich samo vypýta.
Ako naučiť dieťa piť
Je dôležité povzbudzovať deti, aby pili vodu pravidelne počas celého dňa. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zabezpečiť, aby mali neustále prístup k vode, napríklad naplniť im na začiatku každého dňa opakovane použiteľnú fľašu na vodu a mať ju pri sebe počas celého dňa.
Dôležité je ísť najmä príkladom – deti sú ako špongie a budú nasledovať svojich rodičov, takže ak uvidia, že počas dňa pijú veľa vody, budú s väčšou pravdepodobnosťou robiť to isté.
Ďalším skvelým spôsobom, ako deti naučiť piť vodu, je urobiť z toho zábavu. Pridaním plátkov ich obľúbeného ovocia alebo zeleniny možno deťom spríjemniť obyčajnú vodu. Ešte lepšie je ich do tejto činnosti zapojiť aj tak, že im dá rodič na výber, ktoré príchute budú v jeho nápoji. Radosť z pitia spravia aj zábavné poháre, z ktorých budú piť.
Dôležité je tiež pamätať na to, že aj potraviny obsahujú veľa vody – napríklad ovocie alebo zelenina s vysokým obsahom vody, ako je hrozno alebo uhorky, sú skvelým spôsobom, ako do dieťaťa dostať dodatočnú hydratáciu.
Celkovo by malo byť učenie detí zábavné a ľahko pochopiteľné. S pomocou týchto tipov a trikov by nemal byť problém s tým, aby deti pili dostatok vody každý deň.
Pitný režim u dôchodcov
Starším ľuďom sa postupne znižuje až mizne pocit smädu, takže nepociťujú potrebu napiť sa. Niektorí dokonca vedome znižujú príjem tekutín, ak majú zdravotné problémy spojené s častejším močením, inkontinenciou a pod.
Preto im tiež treba tekutiny častejšie ponúkať, aj napriek ich odporu a tvrdeniu, že nie sú smädní. Obzvlášť nebezpečná situácia môže nastať, ak starý človek žije sám. Dehydratácia v tomto veku s následným zahustením krvi môže viesť až k trombóze, embólii, k tvorbe močových kameňov, prípadne až k poruchám vedomia.
Na zabezpečenie pitného režimu odborníci odporúčajú seniorom konzumovať 6 – 8 pohárov vody denne alebo iné tekutiny, ako sú bylinkové čaje alebo čerstvé ovocné šťavy.
Seniori by sa mali vyhýbať sladkým nápojom, ako sú limonády alebo energetické nápoje, a to nielen kvôli pridanému cukru, ale aj preto, že sú diuretikami a tie skutočne prispievajú k dehydratácii.
Seniori by mali dbať aj na prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Ak je vzduch suchý alebo teplý, môže hladina vlhkosti rýchlo klesnúť, čo spôsobuje riziko dehydratácie. V boji proti tomuto problému je dôležité sledovať predpoveď počasia a podľa toho upravovať teplotu vo svojich domovoch.
Pokiaľ ide o zdravie a pohodu starších ľudí, hydratácia je dôležitý faktor, ktorý by sa nemal prehliadať. Ak im denne poskytneme 6 až 8 pohárov vody a potraviny bohaté na vodu, môžeme im zabezpečiť zdravie a spokojnosť počas ich zlatého veku.
Pitný režim počas cvičenia
Zdravotné problémy športovcov často súvisia so zníženým objemom telesných tekutín, čiže dehydratáciou, preto ich treba počas výkonu i po ňom postupne dopĺňať.
Pre rekreačného športovca stačí dopĺňanie tekutín pitnou vodou. Na pitný režim vrcholových športovcov spravidla dozerá športový lekár a vyberá z celého radu tzv. športových nápojov.
Hydratácia počas cvičenia pomáha telu regulovať telesnú teplotu, udržiava úroveň výkonu a zásobuje svaly energiou. Tu je niekoľko tipov, ako zostať počas tréningu hydratovaný:
- Piť veľa vody pred, počas a po cvičení. Pred začatím cvičenia je dôležité vypiť aspoň pol litra vody, aby človek svoje telo pripravil na aktivitu. Popíjať vodu treba aj počas cvičenia medzi sériami alebo počas dlhších prestávok medzi aktivitami. Po cvičení je dôležité čo najskôr doplniť tekutiny, aby sa telo zotavilo.
- Vybrať si nápoj, ktorý najviac vyhovuje. Voda je najpohodlnejším zdrojom hydratácie a zvyčajne je najlepšou voľbou na krátke tréningy. Ak niekto cvičí dlhší čas alebo sa zapája do tréningu s vysokou intenzitou, budete potrebovať niečo s väčším množstvom elektrolytov, napríklad športové nápoje alebo kokosovú vodu.
- Venovať pozornosť príznakom dehydratácie. Medzi príznaky patrí únava, závraty, sucho v ústach, bolesti hlavy alebo nevoľnosť, preto je dôležité počúvať svoje telo a piť vodu.
- Investovať do opakovane použiteľnej fľaše na vodu. Taká fľaša uľahčí dodržiavanie pitného režimu počas cvičenia. Existujú aj fľaše s popruhom, aby ju mohol človek ľahko prenášať.
- Zamerať sa na studené nápoje. Telo absorbuje studené nápoje rýchlejšie ako teplé. Chladné tekutiny pomáhajú ochladiť telesnú teplotu počas cvičenia. Pozor, nie príliš ľadové.
Dodržiavanie týchto tipov zabezpečí, aby človek počas cvičenia zostal hydratovaný a aby z tréningu vyťažil čo najviac a zostal zdravý. Obľúbenou a vyhľadávanou fľašou je čoraz viac značka Equa.
Ako dodržiavať pitný režim
Hydratácia je dôležitá pre celkové zdravie a pohodu a všetci by ju mali uprednostňovať. Bohužiaľ, niekedy jednoducho ľudia nepijú dostatok vody alebo iné hydratačné nápoje, čo vedie k rôznym problémom. Vďaka niekoľkým užitočným tipom a trikom sa však udržiavanie hydratácie môže stať jednoduchším a príjemnejším.
Jedným z dôležitých spôsobov, ako zostať hydratovaný, je stanoviť si cieľ. Ak sa človek napríklad rozhodne vypiť určitý počet pohárov vody denne, nastaví si časovač, ktorý mu bude pravidelne pripomínať, aby sa napil. Môže použiť aj aplikáciu na sledovanie svojich pokrokov.
Pitie vody sa dá spríjemniť aj pridaním príchute do nápojov. Stačí naplniť džbán studenou vodou a pridať plátky uhorky alebo citróna, lístky mäty alebo inú kombináciu ovocia a byliniek, ktorú má človek rád. Týmto spôsobom dodá svojmu poháru H2O jemnú chuť a zároveň si zabezpečí potrebnú hydratáciu.
Ak niekomu obyčajná voda nevyhovuje, existuje množstvo ďalších možností, ktoré ponúkajú aj iné výhody ako hydratáciu:
- kokosová voda je plná elektrolytov a je vynikajúcim nápojom po tréningu
- bylinkové čaje sú ďalším skvelým zdrojom hydratácie a poskytujú upokojujúce účinky (napr. čaj z moringy)
- prírodné šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny sú plné vitamínov a minerálov, ktoré ľudské telo potrebuje
Každý by sa mal uistiť, že má počas dňa vždy prístup k nápojom, aby po nich mohol rýchlo siahnuť, keď ich bude potrebovať. Najlepšie je so sebou nosiť fľašu na opakované použitie, nech už ide kamkoľvek – do práce, posilňovne alebo na prechádzky.