Ako vplýva cvičenie na život?

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, bývajú zriedkavejšie a slabšie prechladnutí – aspoň tak sa to hovorí. Nadšenci cvičenia sa neustále chvália tým, že bývajú menej chorí ako ľudia, ktorí sa tak často nehýbu.

Skôr ako sa uskutočnilo dostatočné množstvo výskumov, nikto si nebol naozaj istý, ako to v skutočnosti je. V jednej konkrétnej štúdii sa vedcom podarilo zozbierať údaje o 1002 mužoch a ženách vo veku osemnásť až osemdesiatpäť rokov. Viac ako dvanásť týždňov počas jesene a zimy roku 2008 sledovali infekcie horných dýchacích ciest, na ktoré trpeli niektorí účastníci výskumu.

Štúdia zohľadňovala viacero faktorov vrátane veku, BMI a vzdelania. Účastníci štúdie odpovedali na otázky týkajúce sa ich životného štýlu, stravovacích návykov a stresujúcich udalostí, pretože môžu mať vplyv na imunitný systém. Navyše všetci účastníci zaznamenávali, koľko dýchacích cvičení akého druhu týždenne absolvovali a zároveň hodnotili úroveň svojej zdatnosti na desaťstupňovej škále.

Vedci zistili, že frekvencia prechladnutí u ľudí, ktorí cvičili päť a viac dní v týždni, bola až o 46 % menej častá ako u ľudí, ktorí do značnej miery trávili čas bez pohybu, čiže tých, čo cvičili len raz do týždňa alebo menej. Tieto výsledky sú ohromujúce, pretože o polovicu menší počet vírusových infekcií u ľudí, ktorí pravidelne cvičia ! Navyše, ak týchto ľudí predsa skolila choroba, nešlo o nič závažné a dni, počas ktorých choroba pretrvávala, bolo o neuveriteľných 41 % menej.

Cvičením pomáhame imunitnému systému nielen zneškodňovať bakteriálne a vírusové infekcie. Znižujeme ním aj riziko vzniku srdcových chorôb, osteoporózy a rakoviny. Kľúčom k dosiahnutiu nadpriemernej dĺžky života vplyvom cvičenia je udržať si vysokú úroveň záťažovej tolerancie a telesnej zdatnosti.

Vedci sledovali mužov v strednom veku v priebehu dvadsiatich šiestich rokov a zistili, že tí, čo aktívne cvičili, žili najdlhšie. Naozaj silnejší prežije ! To isté platí v prípade prevencie proti srdcovým chorobám. Inými slovami, nestačí chodiť na prechádzky. Priaznivý účinok má výraznejšie cvičenie, keď sa zvyšuje srdcová frekvencia a pretrváva aspoň päť minút.

Chodievajte behať, skáčte na mieste a robte ďalšie cvičenia a činnosti, ktoré zvyšujú frekvenciu srdca. Posilňujte svalstvo na nohách, brušné svaly a svaly chrbta. Aby ste zmaximalizovali účinok, tak cvičte aspoň trikrát do týždňa.

To neznamená, že ak budete súťažiť v triatlone alebo behať maratón, že si predĺžite život. Extrémnym cvičením vzniká pre organizmus výrazný stres a vytvára sa nadmerné množstvo voľných radikálov. Vo väčšine prípadov pozitívne účinky aktívneho cvičenia vrátane zvýšenej funkčnej účinnosti takmer všetkých buniek tela prevyšujú negatívne pôsobenie fyzického stresu, ktorý pri ňom vzniká.

V extrémnych prípadoch aktívneho cvičenia, ako sú súťaže v behu na dlhé trate, cyklistika alebo bežkovanie, môže pozitívne účinky na ľudský organizmus prevýšiť vzniknutý stres.