Ako sa zbaviť stresu – lieky na ukľudnenie nie sú jedinou cestou

ako-sa-zbavit-stresu

Stres je úzko spojený s udalosťami, ktoré prebúdzajú pocity úzkosti a strachu, neistoty, napätia, nepokoja a bezmocnosti. Čo je to stres, aké sú príznaky stresu a ako sa s ním vyrovnať?


Obsah článku


Stres je záťaž. Je to fyzické alebo duševné napätie a nerovnováha. Človek ho zažíva vždy, keď musí čeliť zmene, výzve, hrozbe alebo nebezpečenstvu. Stres existuje od nepamäti, hoci pôvodne mal rôzne príčiny a podoby.

Príznaky stresu

Rôzni ľudia reagujú na stres rôzne. Reakcia na stres môže byť primeraná, neadekvátna alebo naopak prehnaná, keď môže človeku uškodiť. Stres sa môže prejavovať rôznymi príznakmi.

Fyzické príznaky stresu môžu zahŕňať:

  • rýchle a plytké dýchanie
  • zrýchlený tep srdca, bolesť na hrudníku alebo zvýšený krvný tlak
  • bolesť hlavy, tras rúk, závraty alebo bolesť očí
  • pocit napätia, hryzenie nechtov, škrabanie kože alebo škrípanie zubami
  • tráviace problémy a bolesť žalúdka (gastrointestinálne ťažkosti)
  • menštruačné problémy
  • sexuálne problémy vrátane straty záujmu o sex

Psychické príznaky stresu môžu zahŕňať:

  • pocit preťaženia, únavy alebo plaču
  • ťažkosti so sústredením alebo rozhodovaním
  • neschopnosť vypnúť
  • pocit depresie alebo nezáujem o každodenný život a činnosti
  • obavy a pocit úzkosti
  • zabúdanie

Hoci stres je zvyčajne bežnou súčasťou každodenného života bez dlhodobých následkov, pretrvávajúci stres môže spôsobiť dominové efekty a byť spojený s psychickými problémami. Moderná doba prináša so sebou nové spúšťače stresu, môže ním byť napríklad aj FOMO syndróm, či veľa času stráveného prácou.

Tipy ako sa zbaviť stresu

Fyzická aktivita je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú a duševnú pohodu, zbaviť sa stresu a zlepšiť náladu.

Výskum ukazuje, že existuje dôležité prepojenie medzi mozgom a črevami a prospešnými mikroorganizmami, ktoré žijú v tráviacom trakte, čo môže ovplyvniť spôsob, akým sa ľudia vyrovnávajú s obdobiami stresu.

Predpokladá sa, že niektoré potraviny pomáhajú pri zvládaní stresu tým, že znižujú hladinu stresových hormónov kortizolu a adrenalínu v tele. Na podporu celkovej fyzickej kondície, normálneho krvného tlaku a funkcie srdca je dôležité jesť zdravú a vyváženú stravu.

Okrem zdravej stravy a pravidelného cvičenia existuje niekoľko tipov na to, ako sa zbaviť stresu:

  1. spoznať a vnímať príčiny vzniku stresu
  2. pozerať sa na všetky starosti s nadhľadom a s vedomím, že na každý problém existuje riešenie
  3. nebáť sa požiadať o pomoc – rodinu, priateľov, odbornú pomoc
  4. naučiť sa plánovať svoj čas
  5. byť k sebe láskavý a trpezlivý

Je skutočne liečivé uvedomiť si, aké dôležité je žiť v prítomnosti. Je veľmi dôležité snažiť sa príliš často nehľadieť do minulosti, nelipnúť na nej, zároveň sa nebáť budúcnosti a predovšetkým si čo najviac uvedomovať prítomnosť a byť za ňu vďačný.

Lieky a tabletky na ukľudnenie nie sú jedinou cestou

K dispozícii sú rôzne lieky a tabletky na ukľudnenie, ktoré môžu pomôcť znížiť alebo zvládnuť niektoré účinky stresu. Lekár môže predpísať antidepresíva na depresiu alebo úzkosť, prípadne lieky, ktoré pomôžu spať alebo zvládnuť fyzické príznaky, ako sú tráviace problémy alebo vysoký krvný tlak.

Lekár však pred predpísaním liekov a tebletiek na ukľudnenie môže chcieť, aby pacient najprv vyskúšal aj nefarmakologické prístupy, ako je napríklad psychoterapia, na zníženie účinkov stresu.

Zvládanie stresu

Psychoterapia je určená na podporu ľudí s duševnými a emocionálnymi problémami vrátane stresu. Ak má niekto ťažkosti so zvládaním stresu, môže svoje problémy najprv prediskutovať s lekárom, ktorý poradí, ako najlepšie začať. Psychoterapia zahŕňa:

  • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT): môže pomôcť pochopiť, čo spúšťa pocity stresu, a navrhnúť stratégie, ako sa mu vyhnúť alebo ho zvládnuť.
  • Poradenstvo: dôverný rozhovor s poradcom môže pomôcť identifikovať a riešiť všetky problémy, ktoré človek prežíva v každodennom živote.
  • Mindfulness: môže pomôcť lepšie si uvedomiť svoje myšlienky a pocity a lepšie porozumieť sebe samému.

Ľudia môžu na zvládanie stresu tiež využiť ekoterapiu, ktorá sa zameriava na trávenie času vonku v prírode. Môže to byť prostredníctvom cvičenia v prírode alebo účasti na záhradníckom alebo ochranárskom projekte.

Doplnkové terapie, ako je joga, aromaterapia, masáže a akupunktúra, by tiež mohli pomôcť lepšie zvládať účinky stresu.

Trávenie času vonku v prírode môže pomôcť ľuďom na zvládnutie stresu.
Trávenie času vonku v prírode môže pomôcť ľuďom na zvládnutie stresu.

Lieky na nervy

Dlhodobé vystavenie stresu môže spôsobiť vznik rôznych ochorení. Patrí medzi ne depresia, cukrovka, zvýšený krvný tlak, infarkt, žalúdočné vredy, tráviace problémy, nízke libido a sexuálne funkcie, problémy s pamäťou, obsedantno-kompulzívne poruchy, atď.

V boji proti týmto negatívnym účinkom stresu môže byť nápomocná napr. maca peruánska, keďže je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú zlepšovať odolnosť organizmu voči stresu a podporovať psychickú rovnováhu.

Lieky na nervy obsahujúce guajafenezín, vitamíny skupiny B, ľubovník bodkovaný, valeriánu, chmeľ, medovku, mučenku, horčík alebo rodiolu môžu pomôcť zvládnuť mierne príznaky úzkosti a stresu.

Na trhu je veľa liekov a produktov, ktoré pôsobia na nervy a pomáhajú znižovať stres. Jedným z nich je napríklad Neuraxbiotic Zen, probiotikum, ktoré podporuje rovnováhu črevnej flóry a pomáha zmierňovať príznaky stresu vďaka patentovanému probiotiku Lactobacillus plantarum DR7 a horčíku.

Ovplyvňuje os črevo-mozog a pomáha modulovať biologické látky, ktoré regulujú stres. Horčík dopĺňa pôsobenie a prispieva k normálnemu fungovaniu nervového systému.

Ako sa zbaviť strachu

Strach je primitívna ľudská emócia. Je to emócia, ktorá má jednu z najnižších vibrácií, a preto tak veľmi poškodzuje život človeka. Je to reťazová reakcia v mozgu, ktorá sa začína stresovým podnetom a končí uvoľnením chemických látok (hormónov), ktoré spôsobujú zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie, svalové napätie a ďalšie prejavy, známe okrem iného aj ako reakcia boja alebo úteku.

Podnetom môže byť pavúk, sála plná ľudí a čokoľvek iné, čo u ľudí vyvolá strach. Drvivá väčšina ľudí robí jednu zásadnú chybu. Keď sa ich zmocní strach alebo sa objaví, začnú sa s ním stotožňovať a živiť ho svojou pozornosťou, čím mu umožnia rásť, až kým ich úplne neovládne. Táto metóda vedie vždy k rovnakému výsledku. Ako sa teda raz a navždy zbaviť strachu?

Tu je jednoduchý postup, ako sa zbaviť strachu:

  1. identifikovať, čoho sa človek bojí
  2. uvedomiť si, čo tento strach v človeku vyvoláva a v čom mu bráni
  3. začať robiť to, čoho sa človek bojí
  4. nájsť si mentora
  5. neprestať kým všetky obavy nezmiznú

Strachu sa nedá zbaviť bez činov. Strach zmizne len vtedy, ak človek začne konať a vykonávať činnosti, ktorých sa bojí.

Ako sa zbaviť úzkosti

Úzkosť je prirodzenou ľudskou emóciou. Je to kombinácia strachu, obáv a predtuchy, ktorá do určitej miery mobilizuje energiu a núti človeka prekonávať prekážky. Úzkosť bez zjavnej príčiny však nie je zdravá a spôsobuje problémy.

Ovplyvňuje nielen psychiku, ale má aj fyzické prejavy úzkosti: chvenie, búšenie srdca, potenie, pocit tiesne v hrudi alebo žalúdku, nespavosť, nevoľnosť a mravčenie v končatinách. Ako sa zbaviť úzkosti?

Priznať si, že človek trpí záchvatmi úzkosti, niekedy nie je ľahké. Je to však nádejný začiatok dlhej cesty za odstránením úzkosti. Silná úzkosť totiž sama od seba nezmizne a časom sa môže zhoršovať – úzkosť môže prerásť do záchvatov paniky.

Liečba úzkosti sa začína psychoterapiou, ktorá pomôže nastaviť myslenie správnym smerom a odhaliť podvedomé príčiny strachu. Medzi účinné metódy, ako sa zbaviť úzkosti a uvoľniť svoje telo, patrí meditácia a dychové cvičenia. Správnym tréningom sa človek naučí ovládať svoju myseľ a vedome odvádzať pozornosť od katastrofických myšlienok.

Pri boji s úzkosťou netreba podceňovať silu byliniek, ako sú valeriána, chmeľ, medovka, ruža a extrakt z levandule. Silná úzkosť a ťažšie formy si vyžadujú pomoc liekov na predpis zo skupiny anxiolytík, t. j. liekov na zmiernenie úzkosti. Liečba prebieha pod dohľadom lekára, pretože niektoré lieky sú vysoko návykové.

Aj liečivo Magnosolv môže pomôcť v boji proti úzkosti. Obsahuje horčík, ktorý napomáha regenerovať telo nielen po fyzickej stránke.

Jedným z fyzických prejavov úzkosti je aj nespavosť.
Jedným z fyzických prejavov úzkosti je aj nespavosť.

Ako znížiť tep srdca

Vysoký tep sa môže objaviť ako následok náhleho stresu alebo strachu. Ako je možné v týchto situáciách rýchlo znížiť tep srdca? Tep a zdravie srdca možno zlepšiť zmenou životného štýlu.

  1. Zvládanie stresu: Tep môže zvýšiť stres alebo úzkosť. Odporúčané sú dychové cvičenia alebo meditácia.
  2. Cvičenie: Cvičením a pohybom sa posilňuje aj srdce. Odporúča sa aeróbna aktivita strednej intenzity aspoň 150 minút týždenne alebo intenzívna aktivita aspoň 75 minút týždenne.
  3. Dostatočný príjem tekutín: Pri nedostatku tekutín je hustá krv a srdce musí silnejšie pracovať, aby zásobilo telo krvou.
  4. Dobré spanie: Dostatok spánku pomôže udržať si zdravé srdce a je to účinný spôsob, ako znížiť tep srdca.
  5. Udržanie zdravej váhy: Pri nižšej hmotnosti sa srdce menej namáha.
  6. Vyhýbanie sa nikotínu a kofeínu: Ide o stimulanty, ktoré zvyšujú pulz.

Na elimináciu stresu a na skvalitnenie spánku možno siahnuť aj po niektorých výživových doplnkoch a voľnopredajných liekoch. 

Ako rýchlo zaspať

Niektorí ľudia spia príliš ľahko a počas noci sa niekoľkokrát budia. Iní nemôžu spať, budia sa príliš skoro a sú počas dňa unavení. Príčina týchto stavov môže byť aj organického pôvodu. Najčastejšia porucha spánku je však psychologického, presnejšie psychofyziologického pôvodu a jej prejavom je neschopnosť rýchlo zaspať. Ako teda večer rýchlo zaspať?

Existuje viacero praktík a produktov, ktoré sú dobrým spôsobom, ako rýchlo zaspať.

  • Večerné starosti alebo obavy pravdepodobne nič nezachránia, preto by sa mali ľudia cielene zamerať na to, aby sa obsah mysle upokojil. Pomôcť v tom môžu napríklad rôzne relaxačné nahrávky alebo audioknihy.
  • Posteľ by mala byť obsadená len na dobu spánku, miestnosť by mala byť dobre vetraná a čas zaspávania a vstávania by sa nemal príliš líšiť.
  • Neskoro večer by už ľudia nemali pracovať na počítači alebo surfovať po internete. Modré svetlo zabraňuje tvorbe melatonínu a rýchlo sa meniace virtuálne podnety sú tiež veľmi stimulujúce. Nemali by sa tiež jesť ťažké jedlá, piť káva, alkohol alebo fajčiť.
  • Na druhej strane, fyzická aktivita pomáha metabolizovať stres a prispieva k zdravému spánku, ale nemalo by sa športovať tesne pred spaním.
  • Existuje množstvo prírodných produktov, ktoré nie sú škodlivé pre telo, majú relaxačné účinky a pomáhajú navodiť zdravý spánok. Patria medzi ne rôzne bylinné tablety a čaje, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Ak sú problémy so spánkom závažnejšie a sprevádzajú ich opakujúce sa úzkosti počas dňa, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. V prípade naučenej nespavosti je najúčinnejšou cestou kognitívno-behaviorálna terapia.