Ako v zdraví prežiť sviatočné prejedanie sa?

Sviatky si treba užiť naplno, to povie každý zdravo žijúci človek či dokonca tréner. Veľa spánku, veľa rozprávok, sviatočné dobroty na stole, to všetko k Vianociam patrí.

Ako to celé skĺbiť s celoročnou diétou a ako nemať výčitky ani z poriadne tučnej kapustnice či zopár koláčikov navyše? Je tu zopár jednoduchých pravidiel, ktorý sa treba držať a novoročný návrat do fitka bude omnoho ľahší.

1. Spomaliť

Prvý bod v zozname patrí skôr do predsviatočného obdobia, no treba ho spomenúť. Pred Vianocami sa každý ponáhľa a potrebuje všetko stihnúť na poslednú chvíľu, všade sú zápchy a obchody sú plné nervóznych ľudí. Jednoducho stres z každej strany. Avšak, netreba tomu podľahnúť a nenechať sviatky kaziť náladu.

Keď už nie kvôli nálade, tak kvôli zdraviu a fyzickej pohode určite áno. Stres totižto nie je nezdravý len pre  psychiku, no ovplyvňuje aj imunitný systém, krvný tlak a teda aj zdravie srdca. V neposlednom rade vplýva aj na chudnutie a svalovú regeneráciu.

Môže za to kortizol, teda hormón, ktorý telo počas fyzicky aj psychicky stresových situácií vylučuje. Vysoká hladina tohto hormónu napomáha, okrem iného, rýchlejšiemu ukladaniu tukov prijatých zo stravy a taktiež spomaľuje regeneračné procesy. A to počas sviatkov, kedy je potrebné spaľovať ostošesť, nie je žiadané.

2. Hýbať sa

Matematika nepustí. Pokiaľ je počet prijatých kalórií vyšší ako počet spotrebovaných kalórií, človek priberá. Možno predpokladať, že počas sviatkov sa obmedzovať príjem kalórií donekonečna nedá, takže tie kalórie niekde bude treba vydať.

Nie je nutné samozrejme podávať nadľudské športové výkony. Úplne stačí, keď sa na Štedrý deň absolvuje doobedná prechádzka, prípadne krátky 15-minútový domáci tréning, kým sa uvarí obed alebo večera. Takto sa naštartuje metabolizmus, dobre vyhladne a večer sa možno odmeniť aj nejakým koláčom navyše. Určite bude chutiť viac ako po preležanom dni.

3. Jesť v pravidelných intervaloch

Počas bežných dní je zdravo žijúci človek 3 až 5-krát denne. Sviatky však nie sú bežný deň. Na stole budú číhať deň čo deň nejaké oriešky, koláčiky a podobné maličkosti, ktoré určite budú podávať ruku. Pokiaľ sa naozaj neočakáva návšteva, treba ich schovať. Takýmto priebežným jedením sa nielenže pridávajú do denného zoznamu kalórie, ktoré potom treba navyše spáliť, no tiež sa narúša proces trávenia.

4. Jesť pomaly

Tak ako v predvianočnom období, aj počas sviatočných obedov a večeri platí jedno a to isté pravidlo – neponáhľať sa! Tento krát nie kvôli stresu, ale kvôli tomu, aby sa nevedome obmedzil príjem jedla, keďže medzi rýchlosťou jedenia a objemom prijatej stravy existuje priama úmera.

Ak niekto patrí k „neprežúvavcom“, teda jedlo hltá a nevenuje každému sústu dostatočnú pozornosť, žalúdok nestíha vysielať do mozgu signál, ktorým by mu povedal „stačí, som najedený“. Kým k tomu v takejto rýchlosti dôjde, človek je už prejedený a môže povoľovať opasok.

Treba skúsiť jesť ako v reštaurácii. Chody si rozfázovať a každý si poriadne vychutnať. Výborným „pomalým“ jedlom sú práve ryby, ktoré sa musia oberať od kostí a teda sa s nimi ponáhľať nemôže, aj keby niekto chcel.

5. Len jedno nezdravé jedlo na tanieri

Od tých základných pravidiel sa prechádza k „fitness pravidlám„. Prvé pravidlo znie: Akokoľvek je chuť na nezdravé jedlo, netreba ho kombinovať s ďalším nezdravým jedlom. V praxi to znamená, že keď sa na tanier naloží tučný majonézový zemiakový šalát, nebude sa kombinovať s vysmážaným rezňom, ale radšej s lososom alebo nejakou inou zdravou alternatívou.

Pokiaľ človek dostane chuť na tučnú kapustnicu, nebude ju zajedať tromi krajcami chleba, ale zje ju samotnú. Ak naozaj chce ten vyprážaný rezeň, dá si k nemu zeleninový šalát alebo ryžu. Jednoducho si v hlave treba zafixovať, že na tanier počas sviatkov patrí len jedno nezdravé jedlo. Bez výnimky.

6. Dať si len „za jeden“

Keď je reč o nezdravom stravovaní, je ešte jedna vec, ktorú treba zmieniť. Áno, ide o alkohol a jeho vplyv na telo. Ten samozrejme k oslavám patrí a počas vianočných sviatkov sa toho oslavuje dosť. Niekedy až priveľa.

Netreba byť abstinentom, avšak zapíjať každú večeru niekoľkými pohárikmi zdravé rozhodne nie je. Telo to znesie, no určite sa za to nepoďakuje. Odporúča sa preferovať kvalitu pred kvantitou. Potom si človek skutočne môže vychutnať každý dúšok.

7. Hľadať zdravé alternatívy

Každé jedlo sa určite dá spraviť zdravšie. Kvalitnejšie sladidlo, lepšia múka, menej nezdravého oleja, viac bielkovín, menej laktózy, nech sa spraví ktorákoľvek z týchto malých zmien v receptoch, je to pre zdravie a diétu obrovským plusom.

Idete sa variť kapustnica? Prečo nepodporiť slovenských farmárov a kupovať kvalitné mäso? Pre vegetariánov možno skúsiť dochutiť ju údeným tempehom a hríbmi. Koláče tiež áno, ale len v bezcukrových a bezmúčnych verziách. A hlavný chod? Tu je inšpirácia:

Ryba

  1. Fitety čerstvej ryby( losos, zubáč, ostriež, pstruh) sa potrú olivovým olejom, posolia a obalia v sezame.
  2. Pečie sa v rúre na 180 °C cca 15-20 minút.

Šalát

  1. Zmieša sa na kocky pokrájaná a uvarená mrkva, petržlen, zeler a hrášok (možno použiť akúkoľvek zeleninu alebo strukoviny: batata zemiaky, tekvicu hokkaido, cuketu, cícer, šošovicu).
  2. Dochutí sa sezamovou pastou Tahini, čiernym korením, čerstvými bylinkami, citrónovou šťavou a himalájskou soľou.

Všetko rýchlo a jednoducho. Dobrú chuť!