Ako premeniť negatívny stres na pozitívny úspech
Stres je ako biliardová guľa, do ktorej narazila iná guľa. Veľa ľudí, ktorí sú v strese, sa správa veľmi podobne. Niečo ich „štuchne“ a oni sa dajú do pohybu – nie tam, kam by chceli, ale tam, kam ich nasmeroval náraz, ktorému boli vystavení. Ako tento negatívny stres premeniť na úspech?
Byť ako biliardová guľa je stresujúce. Život v takom prípade pozostáva z vyčkávania na to, kedy človeka opäť niečo zasiahne a postrčí do ďalšieho prepadliska.
Čo ak sme dostatočne stabilní, takže s nami nič z toho, čo nás zasiahne, nepohne? Čo ak sa určitým smerom pohneme iba vtedy, keď sa preto rozhodneme my sami?
Ako dosiahnuť svoje ciele
Na to, aby sme sa stali nezastaviteľnými v dosahovaní svojich cieľov, nevyhnutne potrebujeme dostať pod kontrolu svoje myšlienky a tým pádom mieru stresu.
Pretože práve náš spôsob myslenia môže spôsobiť na jednej strane stres, ale na strane druhej môže rozhodnúť o tom, ako sa na našej ceste budeme pohybovať – akým smerom, akou rýchlosťou a či vôbec, či to bude cesta príjemná alebo plán stresu.
Ale najmä to, ako budeme vnímať to, čo nás na tej ceste stretne a ako sa k tomu postavíme či aké zaujmeme stanovisko.
Ak chce niekto dosiahnuť ciele, je dôležité vytvoriť si plán. Svoj cieľ by mal rozdeliť na menšie, dosiahnuteľné kroky a stanoviť si časové rámce pre každý krok.
Dosiahnutie cieľov si vyžaduje sebaovládanie a sebaorganizáciu. Udržujme sa motivovaní a disciplinovaní vo svojich aktivitách. Vytváranie zdravých návykov, ako je plánovanie, prioritizácia úloh a eliminácia činností, ktoré náš odvádzajú od svojich cieľov.
Cesta za cieľom môže byť náročná a človek sa jednoducho stretne s neúspechmi a prekážkami. Preto je dôležité mať pozitívny postoj a nevzdávať sa. Vytrvalosť a odhodlanie sú kľúčové v procese dosahovania cieľov. Ak niekto narazí na prekážky, mal by ich použiť ako príležitosť na rast a nauč sa z nich.
Práca s mysľou
Možno už niekto počul o tom, že kam smerujú naše myšlienky, na čo sústreďujeme svoju pozornosť, toho viac vnímame a vidíme. Niečo na tom pravdy je.
Čím viac negatívne myslíme, tým viac negatívneho vidíme. A čím viac je myseľ naplnená pozitívnymi alebo rastovými myšlienkami, tým viac toho príjemného a pozitívneho sa deje. Tým viac vidíme možností a príležitostí. Ak veciam a situáciám dovolíme, aby nás stresovali, tým viac stresu budeme zažívať.
Každý by mal aspoň skúsiť rozmýšľať a jednať proaktívne. Zobrať svoju budúcnosť do vlastných rúk. Namiesto čakania a dúfania treba vziať veci do vlastných rúk.
Ak je niekto nespokojný s nejakou časťou svojho života, nesie zodpovednosť za to, aby sa to zmenilo. Stačí nabrať kúsok odvahy a pustiť sa do prospešných činov.
Okrem vyhľadávanie by mal človek zároveň vytvárať pozitívne prostredie okolo seba. Stráviť čas s pozitívnymi ľuďmi, ktorí ho povzbudzujú a podporujú. Vyhnúť sa negatívnym a toxickým vplyvom, ktoré môžu podkopať jeho pozitivitu.
Treba si uvedomiť svoje silné stránky a úspechy a pridávať si hodnotu za to, čo robíme. Vyhnime sa neustále sebakritike a namiesto toho si pripomínajme svoje úspechy a pozitívne vlastnosti.
Snažme sa vyhýbať negatívnemu mysleniu a „katastrofizovaniu“. Naučme sa identifikovať negatívne myšlienky a nahraďme ich pozitívnymi alternatívami. Naše myslenie ovplyvňuje emócie a správanie.
Postoj aktívneho človeka
Človek by si mal pre svoj prospech osvojiť postoj aktívneho človeka. Je to taký človek, ktorý berie budúcnosť pevne do svojich rúk a vytvára ju. Správny postoj môže vyzerať aj tak, že si bude osoba uvedomovať, že problémy sú jednoducho všade a každý z nás má nejaký problém.
Ťažkostiam života sa nikto nevyhne. Čo však v konečnom dôsledku rozhodne o úspechu či neúspechu, je to, ako sa na problém pozeráme, nie problém samotný. To, ako sa na problémy pozeráme, ovplyvňuje to, ako k nim pristupujeme.
Keď od problému odstúpime (doslovne aj obrazne), môžeme o ňom získať lepší prehľad. Treba sa od neho odosobniť. Každý si môže vybrať sám, ako sa k problémom postaví.
Môžete im dovoliť, aby ho oslabili a spôsobili mu stres, alebo ich môže použiť k vytvoreniu niečoho užitočného a zmysluplného.
Aktívny človek je proaktívny a prevzal zodpovednosť za svoje životné rozhodnutia a činy. Namiesto pasívneho čakania na udalosti a reakciu na ne, hľadá príležitosti a aktívne sa angažuje v dosahovaní svojich cieľov.
Má tendenciu mať optimistický postoj k životu. Vidí príležitosti aj v ťažkostiach a hľadá pozitívne stránky v každej situácii. Verí, že svojím konaním môže ovplyvniť výsledok a dokáže sa motivovať aj v náročných časoch.
Aktívny človek je schopný vnímať príležitosti, ktoré sa mu naskytujú, a využívať ich. Má schopnosť vidieť potenciál a kreatívne myslenie, ktoré mu umožňuje objaviť nové možnosti a vytvárať si vlastné príležitosti.
Je odhodlaný dosiahnuť svoje ciele a je vytrvalý vo svojom úsilí. Nepoddáva sa pri prekážkach a nevzdáva sa ľahko. Je ochotný pracovať tvrdo a dlho, ak to vyžaduje, a neustále sa posúva vpred smerom k svojim cieľom.
Preberá zodpovednosť za svoje konanie a výsledky. Je si vedomý svojho vplyvu na vlastný život a aktívne podniká kroky na dosiahnutie želaných výsledkov. Neodkladá svoje úlohy a plní svoje povinnosti zodpovedne.
Typy problémov, s ktorými sa stretávame
Tu sú tri tipy problémov s ktorými sa môžeme vo svojom živote stretnúť:
- Problémy, na ktoré máme 100% vplyv – veci, ktoré máme pod absolútnou kontrolou (napr. naše správanie, myslenie). Ide o zónu absolútneho vplyvu. Tieto problémy vyriešime tak, že sa zmeníme, teda zmeníme svoje návyky, postoje, spôsob premýšľania, uhol pohľadu, reakcie a rozhodnutia.
- Problémy, na ktoré máme iba čiastočný vplyv (0,1% – 99,9%) – veci, ktoré máme iba čiastočne pod kontrolou (správanie iných ľudí). Je to zóna čiastočného vplyvu. Tento typ problémov dokážeme vyriešiť iba tak, že svoj vplyv začneme uplatňovať inak.
- Problémy, na ktoré nemáme žiaden vplyv – veci, ktoré nemáme pod kontrolou (napr. naša minulosť či momentálna situácia). Môžeme hovoriť o zóne záujmu, pretože môže byť zaujímavé sa im chvíľu venovať, ale určite to neprinesie nič užitočné.
Schopnosť riešiť problémy, ale najmä schopnosť rozpoznať, čím sa skutočne zaoberať a čím nie, rozhodne o kvalite nášho života. Človek by sa mal naučiť riešiť iba to, čo riešiť dokáže.
Aby v živote uspel, je nevyhnutné uvedomiť si, čo naozaj ovplyvní a čo nie. Zaoberať by sa mal iba tým, čo ovplyvní a ostatné veci zahodiť za hlavu a nezaoberať sa nimi. Nemal by plytvať svoju energiu na riešenie vecí, ktoré riešiť nedokáže.
Pravidlá, ako zmeniť svoje myslenie
V nasledujúcich riadkoch sú tri pravidlá, ktoré môžu niekomu pomôcť zmeniť svoje negatívne myslenie, ktoré mu odoberá energiu na splnenie svojich cieľov.
Akceptovať to, čo nedokážeme zmeniť a na čo nemáme žiaden vplyv. Všetko, čo sa v živote až do tohto momentu udialo, je nezmeniteľné. Je to história, minulosť.
Najväčšia strata energie, ktorá navyše spôsobuje obrovský stres, je pozerať sa späť do minulosti, ľutovať všetky stratené príležitosti a nariekať nad všetkým tým, čo sme mohli v minulosti urobiť, ale neurobili sme to.
Čo sa s tým dá urobiť? Napísať si na papier všetky veci, ktoré sa stali v minulosti a ktoré nás ťažia, trápia alebo nám spôsobujú bolesť. Keď ich napíšeme, pokrčíme papier a jednoducho ho vyhodíme do koša na odpadky. Človeku to prinesie úľavu. Symbolizuje to rozhodnutie, že sme nechali odísť minulé nešťastia a trápenia.
Zmeniť to, čo zmeniť dokážeme a na čo máme vplyv. Každý môže zmeniť spôsob myslenia a spôsob reakcie na to, čo iní hovoria a robia. Myšlienky, rozhodnutia a činy sa dajú kontrolovať. Či už bude niekto vnímať svoje úspechy a silné stránky, alebo zameria svoju pozornosť na neúspechy a nezdary.
Čo môžeme urobiť? Napísať si na papier minimálne jednu vec, ktorú urobíme už zajtra a ktorá nám pomôže byť viac v pohode a prežiť deň bez stresu.
Vyhnúť sa tomu, čo nie sme ochotní akceptovať. Človek si môže nájsť spôsob, ako nebude akceptovať neznesiteľné, nepríjemné, stresujúce, ubližujúce alebo nebezpečné správanie a prostredie. Treba byť bdelý a v strehu.
Každý by mal vnímať negatívne situácie, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie, osobnú istotu. Vnímať treba finančné špekulácie alebo to, čo môže byť nebezpečné pre vzťahy.
Čo môžeme urobiť? Napísať si na papier, ktoré naše zvyky alebo zvyky ostatných, prípadne prejavy správania sú pre nás neakceptovateľné a vyhnúť sa im už od zajtra.