Ako predísť psychickej únave?
Psychická únava je príliš častým problémom, najmä pri dnešnom náročnom životnom štýle, ktorý je založený na viacerých úlohách. Ak sa človek nekontroluje, môže mať vážne negatívne dôsledky na jeho duševné a fyzické zdravie. Dobrou správou však je, že je to stav, ktorý sa dá zvládnuť pomocou správnych stratégií.
Psychickú únavu charakterizuje pocit únavy, nedostatok motivácie, úzkosť a slabá koncentrácia. Môže byť spôsobená viacerými príčinami vrátane prepracovanosti, stresu, obáv, nedostatku fyzickej aktivity, nudy a nedostatočného spánku.
Ako zvládnuť psychickú únavu?
Keď niekto trpí duševnou únavou, môže byť ťažké sústrediť sa na úlohy, dokonca aj na tie všedné, ako je upratovanie alebo vynášanie smetí. Človek môže mať pocit, že na nič nemá energiu, alebo sa mu v mysli môžu preháňať myšlienky, ktoré mu bránia sústrediť sa alebo konať. Môže to tiež viesť k veľkému stresu a depresii.
Našťastie existujú spôsoby, ako duševnú únavu zvládnuť a dokonca jej predchádzať. Tu je niekoľko tipov:
- Dopriať si dostatok odpočinku. Správny spánok pomôže doplniť duševnú energiu a vyčistiť myseľ. Snažte sa spať aspoň 7 až 8 hodín každú noc.
- Pravidelné cvičenie: Fyzická aktivita uvoľňuje endorfíny, ktoré pomáhajú zlepšovať náladu a znižovať stres. Uistite sa, že každý deň absolvujete 30 minút stredne intenzívneho cvičenia.
- Identifikácia stresorov: Identifikácia a riešenie zdrojov stresu a úzkosti vo vašom živote vám môže pomôcť zvládnuť duševnú únavu.
- Praktizovanie vedomých činností: Skúste počúvať upokojujúcu hudbu, meditovať alebo cvičiť jogu. Tieto aktivity vám pomôžu udržať sa na zemi a v prítomnom okamihu.
- Robenie pravidelných prestávok: Môže to byť čokoľvek od krátkej prechádzky až po šálku kávy. Krátke prestávky počas dňa vám pomôžu rozbiť monotónnosť a dobiť si baterky.
Duševná únava je častým problémom, ktorý sa však dá zvládnuť pomocou správnych stratégií. Venovanie času identifikácii a riešeniu zdrojov stresu a únavy, dostatok odpočinku a praktizovanie vedomých činností môžu pomôcť posilniť našu myseľ a zlepšiť jej zdravie.
Čo môže spôsobiť psychickú únavu?
Aj neschopnosť jasne myslieť a vyjadriť svoje pocity sú spôsobené psychickou únavou, ktorá je veľakrát horšia ako fyzická únava. Vyčerpanosť môže byť dôsledkom rôznych okolností:
- každodenný život
- práca
- stres
- konfliktné situácie
- nedostatok spánku
- nezdravé stravovanie
- diagnostika Aspergerovho syndrómu v rodine
- robenie rozhodnutí a iné
Stres a emócie vyvolané stresom spotrebujú veľké množstvo energie. Psychický stres môže dokonca viesť k stavu depresie. A to je už o dôvod viac, aby sa zabránilo následkom a pracovalo na prekonaní psychickej únavy. Mnohí sa pýtajú: Ako to mám urobiť?
Tu je niekoľko tipov, ktoré pomáhajú znížiť psychické vyčerpanie a časom, keď sú implementované do pravidelného režimu, sa už stanú rutinou.
1. Zdravé stravovanie
Dôležitým spôsobom, ako si udržať energiu cez deň, je jesť pravidelne a zdravo. Aj nadváha spôsobuje vyčerpanie. Zdravá a vyvážená strava je veľmi dôležitým faktorom, pokiaľ ide o prevenciu psychickej únavy, pretože energia, ktorú poskytuje, dáva možnosť ukončiť deň úspešne a bez pocitu extrémnej psychickej únavy. A zbavenie sa kíl navyše dodá pocit spokojnosti a sebavedomia.
2. Vylúčenie kofeínu
Odborníci odporúčajú obmedziť až úplne vylúčiť kofeín. Je to náročný proces a vhodné je postupné vyraďovanie nápojov s obsahom kofeínu po dobu troch týždňov a dosiahnuť úplné vylúčenie do doby jedného mesiaca. Až tak je možné zistiť, či únava naďalej pretrváva.
3. Obmedzenie pitia alkoholu
Hoci niekoľko pohárov vína vo večerných hodinách pomôže zaspať, spánok je menej hlboký po požití alkoholu. Na druhý deň sa dostaví únava aj po spánku plných osem hodín. Ak sa obmedzí pitie alkoholu, spánok bude lepší a zvýši sa energia. Pri požití väčšieho množstva je samozrejme problémom aj zostatok alkoholu v dychu či krvi na druhý deň, najmä v súvislosti s prácou alebo šoférovaním.
4. Pitný režim
Mierna dehydratácia takisto spôsobuje psychickú únavu. Dodržiavať pravidelný pitný režim je dôležité, zvlášť po fyzickej aktivite.
5. Pravidelné cvičenie
Cvičenie vedie k uvoľňovaniu endorfínov v mozgu, ktoré vyvolávajú pocity šťastia. Aj 15 minút chôdze denne stačí na doplnenie energie. Je dôležité začať s menším množstvom cvičení a vybudovať si fyzickú aktivitu postupne v priebehu týždňov a mesiacov.
Pri športe alebo akomkoľvek druhu fyzickej aktivity sa mozog aktivuje, čo predchádza psychickej únave. Odporúča sa cvičiť denne aspoň po dobu jednej hodiny. Keď je cvičenie zároveň spojené s polhodinou prirodzeného slnečného svetla denne, pomáha to eliminovať stres a zvýšiť hladinu ďalšej mozgovej látky – serotonínu. Oživí sa telo aj myseľ.
6. Dostatok spánku
Psychická únava môže pokračovať bez ohľadu na to, koľko spánku pomôže osviežiť telo a myseľ. Odporníci odporúčajú spánok aspoň sedem až osem hodín denne, aby človek dosiahol poriadny odpočinok, predchádzal celkovej únave a získal novú energiu na začatie dňa s dostatkom vitality.
7. Čas pre seba
Odporúča sa tiež nájsť si spôsob sebareflexie, či už meditáciou, alebo viesť si denník a vyjadriť tak myšlienky, plánovať dni voľna a robiť niektoré veci sám. Ako napríklad ísť na večeru do reštaurácie, do kina, do múzea alebo galérie, odísť na víkend, ísť robiť niečo, na čo nebol doteraz čas a vychutnať si pritom pokoj a ticho zo samoty.
Myseľ sa oslobodí od problémov, čo znamená, že sa dočasne odpúta od tých vecí, ktoré spôsobujú najviac stresu.
8. Koučingový rozhovor
Koučing zahŕňa prácu s koučom. Čo je to koučing? Ide o proces, ktorý podporí človeka v nájdení individuálnych riešení vhodných pre neho samotného, aj napríklad pri probléme s psychickou únavou.
Otázkami je klient podnecovaný premýšľať, čo mu umožní nadobudnúť uvedomenie a súvislosti v danej vzniknutej situácii a zvýši sa tak jeho angažovanosť pracovať a zdokonaľovať sa, aby predišiel psychickej únave a jej následkom. Aktivuje sa tiež jeho vnútorná motivácia, ktorá mu to tiež uľahčí.
9. Dychové cvičenia
Jedna z prvých vecí, ktoré ľudia často robia, keď sú v napätí alebo strese, je zadržanie dychu alebo plytké dýchanie. Pri hlbokom bránicovom dýchaní sa začne napätie uvoľňovať. Účinnými technikami sú tiež dýchanie do brucha a postupná relaxácia.
10. Precvičovane mysle
Pre predchádzanie psychického vyčerpania a únavy sa odporúča stimulovať myseľ a pamäť. K tomu pomáhajú rôzne aktivity, ako čítanie kníh, novín, časopisov, lúštenie krížoviek a hlavolamov (napr. aj to, ako poskladať Rubikovu kocku). Ďalej to môže byť spomínanie si na predošlé udalosti, predstavovanie si vecí, učenie sa nových vecí, zmena rutinných činností a nájdenie spôsobu, ako ich robiť inak.
11. Poriadok a dobré pracovné prostredie
Vhodné prostredie pri plnení každodenných úloh doma a v práci, obmedzuje pocit stresu. Rozvrh činností by nemal byť príliš dlhý a namáhavý, mal by obsahovať aj malé prestávky, ktoré sa dajú využiť na pohyb pri sedavých činnostiach.
Tak si oddýchne a uvoľní sa myseľ. Mať neporiadok môže spôsobiť vyčerpanosť, pretože neustále pripomína úlohy, ktoré treba urobiť. Organizovanie a poriadok pomôže mať jasno vo veciach aj v mysli.
12. Počúvanie hudby
Počúvanie príjemnej hudby stimuluje mozog a zvyšuje ostražitosť.
13. Stretnutia s ostatnými
Sociálna angažovanosť má svoju moc. Sociálne médiá však nie sú to isté. Už unavený človek, ktorý si prezerá napríklad príspevky na Facebooku a vidí všetky zážitky a veci, ktoré iní robia, sa bude cítiť ešte horšie. Má pocit, že iným ľuďom sa dejú dobré veci, majú viac zábavy a potešenia v živote ako on.
Namiesto toho je vhodnejšie stretávať sa a komunikovať so známymi a priateľmi osobne. Viesť s nimi rozhovory, ktoré sú potom vnímané pozitívne a radosť je zdieľaná. Smiechom sa zvyšuje frekvencia tepu a aktivujú sa svaly. Dochádza k pocitu šťastia a energie.
14. Žiť optimisticky
Pesimistické a negatívne myšlienky vyvolávajú smútok a spôsobujú veľmi extrémne poklesy nálady, čo môže dokonca viesť k mnohým ochoreniam. Avšak dá sa tomu predísť uvedomením si tohto stavu a zmenou pohľadu na svet okolo seba, dosiahnuť zdravšie, šťastnejšie a pozitívnejšie myslenie.
Akčný plán na záver
Toto sú len niektoré zo spôsobov, ktoré môžu pomôcť v boji proti psychickej únave. Každý môže mať svoje metódy, ktoré mu pomáhajú oddychovať a nájsť pokoj vo svojom živote. Ihneď, ako ich človek začlení do svojho dňa, začne cítiť tú veľkú váhu, ktorú „zhodí zo svojich ramien“ a než sa nazdá, bude sa cítiť ako úplne nový človek!