Ako cvičiť biceps?
Činku uchopíte podhmatom a zdvíhate ju k ramenám, kde je dôležité, aby pracovali len bicepsy a nie trup, pretože pri veľkých váhach, ktoré sú nad vaše schopnosti a sily sa telo ohýba a biceps nezaberá tak, ako by mal.
Ak si chcete zaistiť stabilnú polohu pri tomto cviku a neohýbať svoj trup, tak sa môžete oprieť o stenu alebo rebriny, čo vám pomôže ku kvalitnému prevedeniu tohto cviku.
Bicepsový zdvih s jednorúčkami
Tento cvik je možné vykonávať v stoji alebo v sede. Princíp spočíva v tom, že uchopíte jednorúčky a striedavo zdvíhate najprv jednu jednorúčku a potom druhú, kde je dôležité, aby ste ich pri zdvíhaní otáčali tak, aby dlaň smerovala hore a potom sa vrátila späť do východiskovej pozície.
Ak vykonávate tento cvik v stoji, tak sa zvykne stať, že pri väčšej váhe sa ohýbate a neviete udržať stabilnú pozíciu, a ak sa chcete vyhnúť kolísaniu, tak si sadnite na lavičku, kde si podopriete chrbát, čo zabráni tomuto ohýbaniu sa. Môžete jednorúčky striedavo vytáčať alebo ich budete zdvíhať takým spôsobom, ktorý ste vykonávali pri zdvíhaní veľkej činky, či striedavo alebo spolu.
Bicepsový zdvih s EZ činkou na lavici alebo na stroji
Pri tomto cviku máte ruky natiahnuté a zdvíhate činku k ramenám a následne sa vraciate späť do východiskovej pozície. Je možné vykonávať tento cvik aj s jednorúčkou, ktorú zdvíhate s podopretím lakťu, ruku máte natiahnutú a zdvíhate ju k ramenu. Tento cvik sa tiež vykonáva aj na stroji, kde máte fixované ruky a záleží na vás, či si opierku nastavíte viac do šikma alebo nie, pretože pri šikmej opierke zaberá dolná časť bicepsu.
Bicepsový zdvih s kladkou
Buď ho vykonávate v stoji alebo s podopretím na opierke. Princíp je taký istý ako pri zdvihu s veľkou činkou, pričom, ak máte kratšiu tyč, tak bicepsový zdvih je prevádzaný s lakťami pri tele (užší úchop). Takisto sa snažte neohýbať svoj trup a nech pracujú len bicepsy, a preto si zvoľte prijateľnú váhu, ktorú časom zvyšujte. A to platí pri všetkých cvikoch.