Bylinka, ktorá by sa mala nachádzať v každej domácnosti. Používa sa ako všeliek na rôzne zdravotné neduhy.
Rumanček kamilkový je „všeliek“, najmä pre malé deti. V každom prípade by sa mal kamilkový čaj podávať predovšetkým pri kŕčoch a bolestiach v brušku.
Harmanček (kamilka či rumanček) rastie na poliach, ílovitých pôdach, lesných lúkach, násypoch, na obilných, kukuričných, ďatelinových, zemiakových a repných poliach. Nadmerné hnojenie umelými hnojivami a chemické postreky proti burine túto veľmi cennú rastlinu neprestajne vytláčajú. Zbierajú sa kvety tejto rastlinky, od mája do augusta, najlepšie za slnečného dňa okolo poludnia.
Na čo všetko pomáha rumanček?
Rumanček kamilkový pomáha pri:
- plynatosti (vetroch), hnačkách
- vyrážkach
- bolestiach žalúdka
- menštruačných poruchách, pri vynechávaní menštruácie a pri iných ťažkostiach podbrušia
- nespavosti
- zápaloch prisemenníka
- horúčkach
- bolestivých ranách
- bolesti zubov
Rumanček pôsobí potopudne, upokojujúco a protikŕčovo, okrem toho dezinfikuje a brzdí zápaly každého druhu, najmä zápal sliznice. Zvonka ho používame pri svrbiacich a mokvajúcich kožných vyrážkach, na kloktanie pri bolestiach zubov a na vymývanie rán.
SPÔSOB POUŽITIA | |
Zápar | 1 vrchovatá lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje. |
Kúpele | Na kúpeľ vo vani sa použijú štyri hrste, na kúpeľ tváre a na omývanie hlavy jedna hrsť rumančekových úborov (kvetu), zaparí sa a nechá vylúhovať. |
Obklady | 1 vrchovatú polievkovú lyžicu rumančeka zalejeme vriacim mliekom, krátko vylúhujeme, scedíme a potom dávame obklady. |
Pary | 1 vrchovatú polievkovú lyžicu rumančeka zaparíme v 1 litri vriacej vody. Pod uterákom vdychujeme pary rumančeka. |
Rumančekový vankúš | Ľanové vrecko naplníme suchým rumančekom i jeho úbormi a zašijeme. Na suchej panvici ho dobre zohrejeme a prikladáme. |
Olej | Fľaštičku naplníme až po hrdlo na slnku natrhanými čerstvými rumančekovými úbormi, a zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom. Rumanček musí byť v oleji ponorený. Dobre uzatvorenú fľašu postavíme na 14 dní na slnečné miesto. Hotový uskladníme v chladničke. |
Masť | 250 g bravčovej masti rozohrejeme ako na praženie rezňa, pridáme dve plné hrste čerstvých rumančekových úborov, necháme speniť, dobre rozmiešame, zakryjeme a odstavíme cez noc na chladné miesto. Na druhý deň ešte raz prihrejeme a cez ľanové plátno prelejeme a vylisujeme. Zo skúsenosti odporúčam takýto postup: do sita vložíme ľanové plátno a dáme ho nad nádobu so širším hrdlom a vytláčame. Masť sa potom rovnomerne rozmieša a vleje do čistých pohárov a téglikov. |
Na upokojenie a pri vyčerpanosti
Vždy, keď sme nepokojní, mali by sme si vypiť šálku rumančekového záparu. Upokojenie nastane ihneď, skôr než srdce utrpí škodu. Veľmi sa odporúča teplý vankúšik vysušených byliniek ako obklad na boľavé miesto.
Rumančekové kúpele a umývanie pôsobia upokojujúco, najväčší vplyv majú na nervový systém. Po ťažkých chorobách alebo po stavoch vyčerpanosti sa veľmi skoro začnete dobre cítiť a neujde vám, že ste sa vnútorne upokojili.
Na krásu
Pri pestovaní krásy by ste nemali zabudnúť na rumanček. Keď si budete celý týždeň umývať tvár rumančekovým záparom, tvár vám očividne rozkvitne a získa čerstvý vzhľad. Rumančekový zápar môžete použiť aj pri starostlivosti o vlasy, najmä ak máte svetlé vlasy. Vlasy vám budú voňať a dostanú krásny lesk.
Rumanček používaný už stáročia ako bylinný liek
Rumanček uľahčuje stolicu, pričom nespôsobuje preháňanie, a tak nepriamo vplýva na liečenie hemoroidov, ktoré možno zvonka liečiť rumančekovou masťou. Túto masť možno použiť aj na liečenie rán. Keď vdychujeme pary z rumančeka, rýchlejšie sa nám vylieči nádcha a čelné dutiny.
Po takomto ošetretní treba, prirodzene, ostať v teple. Rumančekový olej používali už v staroveku pri neuralgiách a lámaní v údoch. V starom Egypte bol rumanček posvätnou rastlinou boha slnka pre svoju zmierňujúcu silu pri horúčkach a úpaloch.
Názov Matricaria sa odvádza od latinského slova „mater“ – matka. Keď boli matky a ženy choré, užívali rumanček. V starých zelinkárskych knihách čítame, že rumančekový olej odstraňuje únavu z údov, povarený vo vode a priložený na mechúr mierni bolesti.
Rumančeková bosorka
Švajčiarsky kňaz, bylinkár, prírodný liečiteľ Johann Kunzle rozpráva o jednej žene v dedine, ktorú nazývali rumančeková bosorka, ako navštevovala chorých, keď to potrebovali. Piatim nedoslýchavým vyliečila sluch tak, že pražila v rumančekovom oleji urgineu (morskú cibuľu) a potom im častejšie kvapkala do uší teplý olej.
Táto „rumančeková bosorka“ opäť vrátila pohyb ochrnutým končatinám vtieraním rumančekového oleja. Proti bolestiam očí sa prikladá na zatvorené oči teplý obklad z kvetov rumančeka povarených v mlieku, a tie sa v krátkom čase vyliečia. Kňaz Kunzle ďalej rozpráva: „Istý tkáč mohol spávať už len posediačky, bol pesvedčený, že inak sa zadusí.
Zelinkárka sa pozrela na muža a povedala, že z neho neodchádza moč, čo on dosvedčil. Potom mu kázala, aby povaril veľkú fľašu vína s rumančekom a každé ráno a večer vypil za plný pohár. Nato začal muž neuveriteľne veľa močiť. Moč bol spočiatku mútny, potom čoraz čistejší, až po ôsmich dňoch sa tkáč vyliečil.