Zatúlaný Gombík alebo o ľuďoch bez domova
Nie je tomu dávno, čo som na sociálnych sieťach objavila knižku o Zatúlanom Gombíkovi. V tom okamžiku som si povedala, že sa musím prejsť po meste a od niekoho knižku kúpiť. Ani som sa nemusela túlať mestom, niekedy sa stačí prebudiť z ranného zhonu do práce a zadívať sa navôkol. Hneď na druhý deň som si cestou do roboty kúpila pred potravinami od milého pána knižku o Gombíkovi (ktorý tam inak stáva každý deň) a ešte v to ráno som ju stihla prečítať – či doslova zhltnúť na jeden dych.
S problematikou ľudí bez domova som sa, samozrejme, už niekoľko krát stretla. Či už ako obyvateľka mesta, ale aj ako sociálna pedagogička. No práve táto knižka formou príbehu o zatúlanom psíkovi dokáže problematiku ľudí bez domova príbližiť ľudsky a jasne aj tým najmenším čitateľom, ale aj dospelákom. Psíka Gombíka, ktorého vyhodia na ulicu, sa ujme bezdomovec Šimon.
Celý príbeh je prerozprávaný práve Gombíkom. Meno dostal, ako inak od Šimona. Spolu zápasia v ťažkých podmienkach hladu a ulice. Podľa Gombíka však prichádzajú i svetlé chvíle – malé dievčatko, ktoré nosí so svojou mamou psíkovi jedlo alebo bezdomovec Tomáš, ktorý v tom najhoršom pomôže Šimonovi. Niekedy úplne postačí, ak sa na Šimona s Gombíkom iba niekto usmeje.
Knižka otvára tému ľudí bez domova v širšom kontexte. Pod slovom “bezdomovec” si ešte dnes väčšina ľudí predstaví otrhaného a zapáchajúceho človeka s igelitkami. Vo veľkej miere však ide iba o jeden z prípadov o ktorom by sa dalo tiež diskutovať, prečo je to tak a že i takých ľudí netreba do jednej igelitky hádzať.
Ľudí bez domova príbúda a patria k nim aj tí, ktorí sa nešťastnou náhodou ocitli na ulici putujúc z ubytovne do ubytovne alebo žijúc na pokraji chudoby bojujúci o strechu nad hlavou. Stať sa to môže komukoľvek. I o tom je knižka o Zatúlanom Gombíkovi, ktorú si môžete kúpiť od predajcov Nota Bene.
Knižka stojí 7 Eur, pričom polovica ide predajcovi, aby mu pomohla prežiť zimu. Ak máte svojho obľúbeného predajcu, ktorý knižku nemá, neváhajte ho o ňu poprosiť a on vám ju o pár dní určite s radosťou predá. Celý projekt je organizovaný občianskym združením Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene.
Príbeh vytvorila Zuzana Csontosová, krásne ilustrácie nakreslila Danka Olejníková a interaktívnu časť pre deti urobila Nina Beňová. Súčasťou sú i otázky od detí zo základnej školy Narnia a odpovede troch respondentov – predajcov Nota Bene – Veroniky, Milana a Vierky.
Vzhľadom k tejto téme mi nedá upozorniť na práve prebiehajúci bratislavský Mestský festival pomoci ľuďom, čo stratili domov. Tejto téme sa počas najbližších dní intenzívne venuje i naše spriatelené ovocné občianske združenie Jablko.
A keď dostanete chuť na šálku dobrej kávy s makovým či orechovým bratislavským rožkom, rozhodne zájdite do novo otvorenej kaviarne DobreDobré, ktorú prevádzkuje OZ Vagus (občianske združenie pomáhajúce ľuďom bez domova). S úsmevom vás obslúžia práve ľudia bez domova.