13 príznakov ochorenia pečene, ktorých včasná liečba môže zachrániť život

priznaky-ochorenia-pecene

Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov tela. Dokonca aj svojou veľkosťou patrí medzi najväčšie. Pečeň má viacero funkcií. Zabezpečuje filtrovanie krvi od toxínov, predstavuje energetické centrum pre ostatné orgány, a prispieva k tráviacim procesom.

Ak sú príznaky ochorenia pečene ignorované, postihnutého čaká transplantácia.

Prevencia pred ochorením pečene

Najlepšou liečbou pri ochorení pečene je samozrejme prevencia, tak vám prinášame tipy, ktorých by ste sa mali držať:

  1. uistite sa, že pijete dostatok tekutín
  2. vyhýbajte sa spracovaným potravinám – snažte sa uprednostniť bio potraviny, ktoré neobsahujú príliš veľa sodíka a ďalších toxických látok
  3. jedzte celé potraviny (mäso namiesto mäsových výrobkov ako klobásy a salámy), zrnoviny, fermentované potraviny, orechy a semená
  4. vylúčte zo stravy oleje, ktoré spôsobujú zápaly – repkový, kukuricový, sójový či slnečnicový (obsahujú nadmerný objem omega-6 mastných kyselín)
  5. konzumujte zdravé tuky (maslo, avokádo a oleje: kokosový, ľanový, olivový, konopný)
  6. eliminujte zo stravy spracované cukry
  7. jedzte veľa vlákniny: chia semienka, artičoky, avokádo, brokolica, ružičkový kel

Okrem týchto siedmich tipov sa odporúča znížiť príjem fruktózy (ovocného cukru) na 20 gramov za deň.

Príznaky chorej pečene

V nasledujúcej časti si predstavíme prvé príznaky, ktoré môžu signalizovať ochorenie pečene.

1. Zožltnutie pokožky

Jedným z prvých príznakov poškodenia pečene býva zmena zafarbenia vašej pokožky. Keďže poškodená pečeň nedokáže správne odfiltrovávať z krvi nebezpečné toxíny, môže dochádzať k ich akumulácii. Jednou z takýchto látok je aj bilirubín, ktorý spôsobuje žlté sfarbenie pokožky. Bilirubín je formou žlčového pigmentu.

Žlč napomáha tráveniu a jej produkcia je jednou zo základných funkcií pečene. Keď je však poškodená, nedokáže odbúravať bilirubín a výsledkom je, že sa začne hromadiť v krvi. Následne sa aj koža prefarbuje do žlta. Toto žltnutie môžete najskôr spozorovať na nechtoch a končekoch prstov na rukách či nohách. Týka sa to aj očných bielkov.

2. Zmeny v stolici a moči

Hoci to nie je činnosť, ktorú by ste mali robiť pravidelne, niekedy však je potrebné si prezrieť stolicu aj moč. Ak jedno alebo druhé zmenilo farbu, prípadne konzistenciu, môže sa jednať o znak poškodenej pečene. V prípade, že je moč príliš tmavý alebo penivý či stolica príliš svetlá alebo riedka, navštívte pre istotu lekára.

3. Nafukuje vás

Keď spozorujete, že váš žalúdok sa zrazu začína nadúvať, môže ísť aj o problém s pečeňou. V prípade zlyhávajúcej pečene, tá začína zadržiavať vodu a výsledkom je, že táto tekutina sa prejavuje ako nafúknutý žalúdok alebo nafúknuté brucho.

4. Bolesti

Ak začnete pociťovať bolesti v oblasti brucha alebo prudké vyrážajúce kŕče, tiež sa môže jednať o nejaké ťažkosti s pečeňou. Nesprávne fungujúca pečeň sa často prejavuje práve takýmito bolesťami. Vtedy je lepšie navštíviť lekára a to aj v prípade, keď je bolesť na ľavej strane a nie na pravej, kde sa nachádza vaša pečeň.

5. Reflux alebo zvracanie

Keď spozorujete zvýšený výskyt kyselinového refluxu žalúdočných kyselín do vášho pažeráka, existuje istá pravdepodobnosť, že príčinou je práve pečeň. Výsledkom poškodenej pečene môže byť tvorba plynov v črevách, ktoré tlačia vaše žalúdočné šťavy späť do pažeráka, čo vedie k zlému tráveniu a refluxu.

Ďalšie príznaky

Medzi ďalšie príznaky, za ktorými môže byť chorá pečeň, patria:

  1. chronická únava
  2. letargia
  3. úzkosť a depresia
  4. bolesti hlavy
  5. chronické bolesti svalov a kĺbov
  6. akné a iné kožné problémy

Okrem týchto príznakov sa môže vyskytovať aj hnačka či zápacha alebo hormonálna nerovnováha.