Čo robiť, keď má pes hnačku: Prvá pomoc, ktorú zvládnete aj doma

Hnačka nie je u psov neobvyklý problém. Nastáva, keď potrava prechádza ich črevami príliš rýchlo. Príčinou môžu byť alergie, parazity, pokazené jedlo, bakteriálna infekcia, ale aj závažnejšie ochorenia. Aké kroky by ste mali podniknúť v rámci prvej pomoci a kedy je potrebné vyhľadať veterinára? 

Nie vždy je potrebná návšteva veterinára

Pri miernej forme hnačky u psov často postačí domáca liečba, nemusíte okamžite utekať na veterinárnu kliniku a robiť paniku. Psíkovi možno len jednoducho nesadlo krmivo. 

Krátka hladovka

Ak váš pes dostane hnačku, prvým krokom môže byť na 12 až 24 hodín prerušiť kŕmenie. Pozor, pri šteniatkach by mala hladovka trvať maximálne 6 hodín. To môže pomôcť upokojiť tráviaci trakt psa a odstrániť príčinu problémov. Kvôli riziku dehydratácie pri hnačke je dôležité, aby mal pes stály prístup k čistej vode.

Ľahko stráviteľná a diétna strava

Po krátkodobej hladovke nasaďte diétnu stravu. Môže ísť o špeciálne formulované diétne granule pre psov s citlivým žalúdkom alebo doma pripravené jedlo, napr. jednoduché zdroje bielkovín v podobe neochuteného kuracieho mäsa a varenej ryže, ďalej napríklad dusená tekvica či varené zemiaky bez šupky. 

Doplnky pri hnačke

Po konzultácii s veterinárom môžete zvážiť aj podávanie rehydratačného roztoku na doplnenie stratených elektrolytov a tekutín. Súčasťou liečby hnačky býva aj podávanie probiotík pre psy, ktoré pomáhajú obnoviť zdravú bakteriálnu flóru v črevách. Používajte len riadne schválené, veterinárne produkty s certifikáciou, ktoré nájdete aj na Panakei.sk

Kedy vyhľadať veterinára?

V prípade, že sa u psa okrem hnačky objavia aj ďalšie príznaky, ako napríklad apatia, zvýšená teplota, zvracanie alebo slabosť, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť veterinárnu ambulanciu. 

Rovnako by ste mali vyhľadať odbornú pomoc, ak hnačka trvá dlhšie ako pár dní. Veterinár musí vylúčiť závažnejšie príčiny hnačky ako sú parazity, infekcie alebo iné zdravotné komplikácie (ochorenia pečene alebo pankreasu, nádorové ochorenia tráviaceho traktu a podobne). 

Závisí to však aj od konkrétneho psa. Niektoré psy majú citlivejšie trávenie, preto je dôležité poznať, čo je pre vášho psa normálne a čo už nie.

Zdroj obrázka: Soloviova Liudmyla / stock.adobe.com