Upchaté dutiny a nos – ako ich uvoľniť

upchate-dutiny

Každé ročné obdobie má svoje čaro. Jeseň nie je výnimkou, ponúka nám pestrú paletu farieb, príjemné prechádzky lesom, hubárčenie. Má to však aj svoju tienistú stránku – upchaté dutiny, prechladnutia a virózy. Aký je na ne najúčinnejší liek?

Jeseň prináša sychravé počasie, hmly, studený vietor, sivú oblohu, a tým aj depresívnu náladu a často mnoho chorôb. V tomto článku sme pripravili účinnú terapiu práve proti týmto problémom.

Upchaté dutiny

Uzatvorené alebo upchaté dutiny sú jedným z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa stretávajú ľudia. Tento stav môže mať za následok bolesť, závraty, zhoršenie dýchania, zvýšené potenie a ďalšie príznaky. Preto je dôležité vedieť, čo je upchatá dutina, poznať jej príčiny a ako ju liečiť.

Uzatvorenie alebo upchatie dutiny je stav, keď sa lúmen dutiny uzavrie. Toto uzatvorenie môže byť spôsobené výskytom zápalu, alergií, infekcií, škodlivých látok alebo môže byť dôsledkom častého fajčenia.

Liečba upchatých dutín zahŕňa predovšetkým zníženie príznakov. To môže zahŕňať užívanie antihistaminík, steroidov, inhaláciu alebo ak je to potrebné, chirurgiu. Okrem toho je dôležité zabezpečiť, aby sa do tela nedostávali alergény, ako je napríklad peľ, ktoré môžu vyvolať príznaky tejto choroby.

Dôležité je tiež, aby sa často udržiavali nosové dutiny čisté, preto sa treba vyhýbať fajčeniu. Uzatvorené alebo upchaté dutiny sú veľmi častým zdravotným problémom. Preto je dobré poznať ich príčiny a spôsoby liečby. V prípade podozrenia na upchaté dutiny je potrebné navštíviť lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Sinusitída

Sinusitída je zápalové ochorenie sliznice prínosových dutín, ktoré sa nachádzajú v dutých kostiach tváre a vyúsťujú do dutiny nosa. Ochorenie býva často komplikáciou akútnej infekcie horných dýchacích ciest, ktorá sa rozšírila do prínosových dutín zo sliznice nosohltanu.

Sinusitída môže byť vírusového, bakteriálneho, mykotického, alergického alebo iného pôvodu a môže byť akútna i chronická, infekčná i neinfekčná, napr. alergická. Akútny zápal dutín vzniká pri opuchnutí sliznice, zvyčajne počas chrípky alebo nachladnutia. Prekrvené dutiny sú ideálnou pôdou pre rast mikróbov. Neliečený zápal dutín sa mení na chronický, najmä u alergikov a diabetikov.

Príznaky sinusitídy:

  • citlivosť a opuch nad zapálenými dutinami
  • nepríjemný pocit plnosti, tlaku či ťarchy v tvári a okolo očí
  • upchatý nos a nádcha
  • možný je nepríjemne zapáchajúci, zelenkavý alebo žltý výtok z nosa
  • bolesť hlavy
  • celková malátnosť

Ak pacient pociťuje niektoré z týchto príznakov, je možné, že trpí sinusitídou.

Chronická sinusitída je stav charakterizovaný zápalom prínosových dutín, ktorý trvá dlhšie ako 12 týždňov. Líši sa od akútnej sinusitídy, ktorá zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov. Medzi bežné príznaky chronickej sinusitídy patrí upchatie nosa, bolesť a tlak v tvári, post-nazálne kvapkanie hlienu do nosohltana a hrdla a bolesti hlavy. V takomto prípade je dobré konzultovať s ORL špecialistom punkciu dutín.

Čo na upchaté dutiny? Rady a prvá pomoc

Ak sa pacient zamýšľa nad otázkou, čo a aký postup zvoliť na upchaté dutiny, tu je niekoľko dobrých rád.

Prvým krokom je uvoľnenie dýchacích ciest. Je možné to urobiť pomocou inhalácie pary z teplého kúpeľa alebo je možné kúpiť si inhalátor, ktorý sa naplní vodou a inhaluje sa. Ďalším spôsobom je umývanie nosnej dutiny. Toto je najúčinnejší spôsob na vyčistenie dýchacích ciest.

Čo pomáha na upchaté dutiny, je špeciálny roztok, ktorý sa dá zakúpiť v lekárni. Ak sa pacientovi nepodarí upchatý nos uvoľniť, je vhodné sa obrátiť na lekára. Lekár predpíše lieky, ktoré pomôžu zmierniť príznaky, ako je dýchavičnosť a bolesť hlavy. Ako na upchatý nos v tehotenstve?

Základom je dostatok tekutín – denne vypiť aspoň osem pohárov vody. Horúci vývar vynikajúco pôsobí na riedenie hlienu a uvoľnenie upchatých dutín. Jedlá ochutené feferónkami, chrenom či cesnakom tiež pomáhajú čistiť dutiny.

Teplý obklad na čelo alebo horúca sprcha prinesú len krátkodobú úľavu. V prípade chronickej sinusitídy odporúčame jeden až tri dni pôstu, počas ktorého sa pijú iba čaje a šťavy, najmä tie bohaté na chlorofyl, aby sa organizmus zbavil alergénov, dráždivých látok zo životného prostredia a hlienu. Ďaľšou možnosťou je vyskúšať pôsobenie na aktívne body pomocou reflexnej terapie alebo terapie SU JOK.

Niektorí ľudia sa tiež obracajú na tradičné liečebné metódy, ako je akupunktúra alebo aromaterapia, na pomoc pri upchatí nosových dutín. Tieto metódy môžu byť užitočné, ale je dôležité mať na pamäti, že nie sú prirodzenou náhradou za lieky predpísané lekárom.

Aby sa predišlo upchatiu nosových dutín, je dôležité, aby sa dodržiaval zdravý životný štýl. To zahŕňa jesť zdravé jedlo, cvičiť pravidelne, dostatok spánku a vyhýbať sa stresu. Ak sa pacientovi neustále upcháva nos, je dôležité obrátiť sa na svojho lekára, aby sa zistila samotná príčina. Ten môže nariadiť aj punkciu dutín.

Ako uvoľniť upchaté dutiny. Ďalšie overené metódy

Existujú ešte ďalšie overené metódy, ako uvoľniť upchaté dutiny. Napríklad špeciálna masáž tváre a hlavy na niektorých špecifických miestach pomáha uvoľniť hlien, odviesť nahromadenú energiu a priviesť telo k spontánnemu uvoľňovaniu. Účinok masáže zvýši zábal hlavy.

Zábal umožňuje rýchle uvoľnenie upchatých dutín, má bakteriálne a antivírusové účinky, stimuluje imunitný systém a zlepšuje spánok. Masáž tiež prispieva k znižovaniu stresu. Neustále a nevyriešené napätie môže v skutočnosti oslabiť telo, ktoré už nebude schopné účinne bojovať proti infekcii. Ak teda chce byť človek fit aj na jeseň, netreba zabúdať na prevenciu.

Užívanie vazokonstrikčných liekov je ďalšia z možností, ako uvoľniť upchaté dutiny. Tieto lieky sú dostupné vo forme sprejov, kvapiek a tabliet a pomáhajú zúžiť cievy v nose, čo umožňuje, aby sa nosové dutiny rozšírili a uvoľnili. Mali by byť však užívané len po konzultácii s lekárom, pretože majú veľa vedľajších účinkov.

Použitie kompresie. Tento postup sa často používa na zmiernenie zápalu a uvoľnenie upchatia dutín. Kompresia sa vykonáva pomocou vreckovky alebo uteráka namočeného vo vriacej vode a priloží sa na nos. Tento proces uvoľňuje upchatie a zmierňuje bolesť.

Používanie ľudových prostriedkov – existuje veľa ľudových prostriedkov, ktoré môžu byť užitočné pri uvoľňovaní upchatých dutín. Napríklad med a citrónová šťava sú veľmi účinné pri zmierňovaní zápalu a uvoľňovaní upchatia.

Cviky na uvoľnenie dutín

Existuje aj ďalšia cenná rada, ako sú cviky na uvoľnenie dutín. Cvičenia na uvoľnenie nosových dutín sú jednoduché a efektívne cvičenia, ktoré pomáhajú zmierniť opuchy, zápaly a prekážky, ktoré môžu blokovať dýchanie.

Cviky na uvoľnenie dutín sa týkajú zadržiavania dychu, a to ako pri chôdzi, tak aj v sede. Keď pacient v pokoji stojí, je potrebné sa ľahko nadýchnuť nosom asi na 2-3 sekundy. Nádych netreba siliť, ak to pôjde ťažko. Následne pri výdychu sa zadrží nos aj dych a pacient začne kráčať. Nakoniec, keď už dôjde dych a pacient viac nevie vydržať so zadrženým dychom, uvoľní sa nos a pokojne sa opäť nadýchne a vydýchne.

To isté cvičenie sa dá aplikovať aj pri sedení.

Ako uvoľniť stále upchatý nos

V dnešnej dobe sa často stretávame s problémami, ako je neustále upchatý nos. Je to veľmi nepríjemné a môže to mať vážne následky pre ľudské zdravie. A aj keď problém so zapálenými dutinami už pacient viac menej vyriešil a bolesť, zápal či opuch už zmizli, aj napriek tomu ostáva často nevyriešený problém upchatia nosa. Tu je preto niekoľko tipov, ako ho definitívne uvoľniť.

  • piť veľa tekutín

Pravidelné pitie veľkého množstva tekutín je jedným zo spôsobov, ako uvoľniť upchatý nos. Tekutiny môžu pomôcť vyčistiť nosové cesty.

  • udržiavať čistý nos

Dobrou radou je pokúsiť sa každé ráno urobiť si jemný nosový výplach. Pomôže to odstrániť nečistoty z nosových ciest a tiež pomôže uľahčiť dýchanie.

  • používať teplé obklady

Teplé obklady môžu byť veľmi užitočné pri uvoľňovaní stále upchatého nosa. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je najlepšie použiť teplé obklady alebo teplé uteráky. Je dôležité sa ubezpečiť, že nie sú príliš horúce, aby nedošlo k popáleniu.

  • užívať vlhký vzduch

Ak sa pacient pýta, ako uvoľniť upchatý nos, jasnou odpoveďou by malo byť zabezpečenie vlhkého vzduchu. Ak je to možné, skúsiť si v miestnosti vytvoriť vlhký vzduch prostredníctvom zvlhčovača vzduchu. Ak pacient nemá zvlhčovač vzduchu, môže do miestnosti priniesť vodu, napríklad v hrnci, aby sa tak dosiahol vlhký vzduch.

  • používať éterické oleje

Ak chorý chce uvoľniť stále upchatý nos, môže použiť éterické oleje. Použije sa niekoľko kvapiek éterického oleja na gázu alebo handričku a potom sa vdychuje vôňa.

  • použitie liekov

Ak tieto tipy a rady nefungujú, je na mieste vyskúšať lieky, ako sú antihistaminiká alebo predpísané lieky.

Lieky na odhlienenie

Lieky na odhlienenie sú dôležitou súčasťou prevencie, liečby a kontroly prechladnutia, chrípky a upchatých dutín. Hlieny sú príznakom prechladnutia, ktoré sa väčšinou prejavuje ako silný kašeľ a dýchanie cez ústa. Preto je dôležité užívať lieky na odhlienenie, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu.

Lieky na odhlienenie sú navrhnuté tak, aby pomohli zmierniť príznaky a pomôcť pacientovi lepšie dýchať. Väčšina týchto liekov obsahuje antitusické látky, ktoré pomáhajú zmierniť kašeľ a uvoľniť upchaté dutiny. Antitusické látky sú navrhnuté tak, aby potlačili činnosť mozgu, ktorá iniciuje reflex kašľa.

Existujú aj lieky, ktoré obsahujú kombináciu antitusických látok a liečiv na báze zlúčenín získaných z prírodných zdrojov, ako sú byliny, listy a korene.

Niektoré lieky na odhlienenie môžu obsahovať aj liečivá, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť hrdla a pomáhajú posilňovať imunitný systém. Tieto lieky môžu tiež prispieť k zlepšeniu dýchacích ciest a zmierniť opuchy.

Pred začatím užívania liekov na odhlienenie sa odporúča poradiť sa s lekárom, aby sa zabezpečilo, že sa používa vhodný liek. Aj keď sú tieto lieky pomerne bezpečné, môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. Preto je dôležité si prečítať príbalový leták a pozorne si preštudovať pokyny pre použitie lieku.