Prečo naši starí rodičia nemali žiadne alergie a potravinové intolerancie a my ich máme? Pozrite si dôvod.
Skúste sa zamyslieť. Mali vaši starí rodičia nejaké potravinové alergie? Čo ja viem, tak moji určite nie! V dnešnej dobe si môžete všimnúť rapídny nárast rôznych alergií a potravinových intolerancií, ktoré sa bohužiaľ s každou generáciou zhoršujú. Prečo je to tak?
Podľa štúdie, ktorú v roku 2013 vydali centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, sa potravinové alergie u detí zvýšili približne o 50% v rokoch 1997 až 2011.
Niektorí budú možno argumentovať, že je to len preto, že vtedy sa medicína takýmito alergiami vôbec nezaoberala, ale nie je to tak!
Dôvodov je hneď viacero, my sme pre vás zozbierali 7 najhlavnejších.
7 dôvodov, prečo naši starí rodičia nemali potravinové alergie:
1) Jedli skutočné sezónne jedlo
Jedlo pochádzalo z poľnohospodárskych podnikov a malých trhov na začiatkoch 20. storočia. Potravinárske konzervanty neboli široko používané, jedlo bolo čerstvé. Kvôli nedostatku spracovaných potravín bola ich strava živinami hustá, čo im umožňovalo získať potrebnú výživu z potravy.
Pre dojčatá bolo materské mlieko vždy v sezónne.
2) Nedržali diéty a nijak sa neobmedzovali. Jedli potravu len vtedy, keď bola k dispozícií.
Naši starí rodičia sa nestali obeťami výživných diét, marketingu potravín, počítania kalórií a iných škodlivých stravovacích návykov, ktoré sú dnes populárne (čiastočne preto, že marketingová infraštruktúra ešte neexistovala). Z tohto dôvodu mali zdravý metabolizmus a jedli podľa potrieb a chutí ich tela.
3) Varili jedlá doma s použitím tradičných metód prípravy.
Nákup spracovaných jedál nebol možný a jedlo bolo vzácnym luxusom. Šťastie pre našich starých rodičov tieto návyky skutočne zvýšili ich zdravie.
4) Nejedli GMO, potravinové prísady, stabilizátory a zahusťovadlá.
Potraviny ešte neboli ošetrené prídavnými látkami, antibiotikami a hormónmi, ktoré by pomohli zachovať trvanlivosť a zabaliť ich do vreciek, na úkor zdravia spotrebiteľa.
5) Jedli celé zviera, ktoré obsahovali kosti bohaté na minerály a taktiež jedli aj mäso z orgánov.
Zvieracie kosti boli spracované alebo kúpené za účelom výroby vývarov a polievok, pričom na stole sa vždy nachádzalo miesto pre mäso z orgánov. Tieto potraviny boli ocenené svojimi liečivými vlastnosťami a nikdy sa nestratili.
6) Nešli k lekárovi, keď sa cítili zle a neužívali lieky na predpis. Návštevy lekára boli určené len pre náhodné zranenia a život ohrozujúce ochorenia.
Keď sa ľudia dostali do horúčky, boli na to pripravní. Keď sa cítili zle, jedli polievky a mali veľa odpočinku. Nemali svojho lekára alebo zdravotnú sestru a dôverovali prirodzenému liečebnému procesu oveľa viac, ako ľudia dnes.
7) Strávili veľa času vonku.
Naši starí rodičia nemali možnosť vysedávať dnu a hrať sa na svojich telefónoch, počítačoch a herných systémoch. Hrali sa vonku na bicykloch a hojdačkách.
Čo sa dá robiť s potravinovými alergiami?
Výživa ovplyvňuje VŠETKY bunky v našom tele. Zdravie našich buniek závisí od stravy a životného štýlu. Bunky vytvárajú tkanivá. Tkanivá vytvárajú orgány a my sa skladáme zo systému orgánov. Ak je vaša výživa nedostatočná, bude trpieť celistvosť každej bunky, tkaniva a orgánu v tele. Môžete byť preto viac citliví na určité potraviny.
Čo si myslíte? Zdieľajte a nechávajte nám komentáre!
Zdroj: healthy-holistic-living.com