YERBA MATÉ: Energia bez pocitu vyhorenia
Yerba maté, Džerba maté alebo len Maté. Všetky pomenúvajú jedno a to isté – nápoj z Cesmíny Paraguajskej, posvätnej rastliny juhoamerických indiánov Guarani, ktorá sa pestuje v Paraguaji, Argentíne a Brazílii. Tento nápoj má vraj až magické vlastnosti. Okrem toho, že spaľuje tuk, zvyšuje fyzický i psychický výkon a obsahuje i množstvo vitamínov a minerálov. V jeho zložení nájsť aj veľký počet aminokyselín, stopové prvky a antioxidanty. Pitie yerba maté normalizuje aj cyklus spánku a bdenia. A práve kvôli týmto vlastnostiam ju niektorí radia medzi superpotraviny.
Dôvod prečo som sa rozhodol vyskúšať tento čaj však nebol len v jeho obsahu vitamínov či minerálov. Dôvodom bola káva. Tá mi veľmi nebola po chuti a tak som hľadal niečo iné, čo by ma počas tých ťažších rán prebralo a dodalo mi energiu na celý deň. Po hľadaní náhrady za kávu, som sa dostal k tomuto čaju, ktorý má silné povzbudzujúce účinky, a to vďaka obsahu kofeínu, theobrominu a theofylinu. Plusom bolo aj to, že tento čaj nie je návykový.
Mnohí yerbapiči 🙂 pre začiatočníkov odporúčajú vyskúšať slabšie odrody Yerba Maté. Je to kvôli silnej dymovej alebo tabakovej chuti, ktorá nie každému môže chutiť. Mne však nevadila. Dokonca som si ju hneď zamiloval. Tá horkastá, nakyslá a dymová chuť bola pri pití príjemná a navodzovala pohodu, po ktorej, asi do 40 minút, sa dostavil povzbudzujúci účinok. Ukázal sa v podobe lepšej koncentrácie a jasnejšieho myslenia. A to bez následného efektu vyhorenia, ako to býva pri rôznych energetických nápojoch alebo stimulantoch. Maté rovnako dobre aj zasýti na pomerne dlhší čas.
S Yerba Maté sa však spája aj nádoba a slamka na jeho pitie. Môže sa však piť klasicky ako čaj z hrnčeka. Stačí ho zaliať, vylúhovať, precediť cez sitko a popíjať. No najlepšie sa popíja z kalabasy – kužeľovitej nádoby (keramická alebo vyrobená z dyne) a bombilly – bambusová alebo kovová slamka. Keďže sa kalabasa originálne vyrába zo špeciálneho druhu dyne, no starostlivosť o ňu je o niečo ťažšia a zložitejšia, tak keramická je v tomto smere lepšia. V prípade bombilly je to na každom či dá prednosť babusovej alebo kovovej slamke.
Ako si vybrať yerba maté?
Yerba Maté je v dnešnej dobe ľahké kúpiť. Predávajú ho v predajniach zdravej výživy alebo na internete. No nie všetky zmesi sú dobré. Moje prvé balenie, kúpené v istej kamennej predajni, som vyhodil po prvom dúšku. Bolo chuťovo neskutočne zlé, až odporné. Dôvodom bolo asi prídavné spracovanie. Osobne sa mi osvedčili zmesi, ktoré obsahujú nielen listy, ale aj stonky rastliny. Nie sú nijak upravené ako napríklad pražením, sú len usušené a pochádzajú z plantáží v krajinách odkiaľ Maté pochádza.
Ako si pripraviť čaj Maté?
Čaj sa dá pripraviť dvomi spôsobmi – ako studený a teplý. Studený sa zaleje iba studenou vodou, do ktorej sa môže pridať aj ľad. Najviac sa to hodí v horúcich letných dňoch. Ja preferujem popíjať Maté teplé. Jeho príprava je jednoduchá. Do kalabasy si ho nasypem podľa toho aký silný chcem mať odvar. Ak silnejší, tak si nasypem čaj zhruba do polovice nádoby – či už do kalabasy alebo hrnčeka. Ďalší krok, ak Yerba Maté budete popíjať cez bombillu, je dôležitý! Nádobu je dobré nakloniť, otvor zakryť rukou a mierne zatriasť. Je to kvôli tomu, aby sa jemné čiastočky čaju dostali na spodok, vďaka tomuto sa taktiež zabráni upchaniu bombilly. Do nádoby na stranu, kde nie je zmes vložím bombillu, položím kalabasu do pôvodnej polohy a nalejem trocha studenej vody, približne také množstvo aby sa z Yerba Maté vytvorila hustejšia kaša. Nakoniec Maté zalejem vodou zohriatou približne na 80 stupňov Celzia. Keby sa zaliala vriacou, zničila by sa väčšina účinných látok. Po zaliatí nechám približne 5 minút vylúhovať a začnem popíjať s občasným doliatím vody. S tým však opatrne. Čaj pri nadmernom pití pôsobí močopudne. Rovnako silnejšie odrody neodporúčam piť pravidelne, pretože môže niektorým spôsobovať pálenie záhy.
Kto ale potrebuje zvýšiť svoju koncentráciu, sústredenosť, zlepšiť náladu alebo schudnúť, tak Yerba Maté je dobrá voľba. Rovnako ho ocenia aj športovci, pretože zvyšuje fyzický výkon. A kto chce ešte viac energie, tak nech vyskúša výživový doplnok Brainmax 2.0 a zapiť jednú dávku s čajom Yerba Maté, no len na vlastné riziko 😉
Zdieľaj článok aj s ostatnými: Tagged čaj, príprava, yerba maté, zdravie