Domáca posilňovňa: Čo by mala spĺňať?
Mnohým ľuďom sa do fitka chodiť nechce a behanie vonku, či cvičenie na preliezkach tiež nie je pre každého. Čo robiť v takomto prípade? Riešením je napríklad malá domáca posilňovňa na to, aby si človek dokázal zacvičiť aspoň to potrebné minimum denne.
Čo všetko by mala domáca posilňovňa zahŕňať a aké všetky pomôcky by sa v nej mali nachádzať?
Cvičenie doma má svoje výhody
Najväčšou výhodou domácej posilňovne je to, že nie je potrebné nikam ísť. Nie je potrebné hľadať parkovacie miesto a ani čakať v daždi na zastávke na autobus. Jednoducho keď je človek doma, je už aj vo fitku.
Veľkou výhodou je aj patričné súkromie. Človek nemusí dbať na to, ako vyzerá, čo má oblečené a nemusí ani riešiť pohľady iných. Predovšetkým pre tých, ktorí na svoje postavy nie sú hrdí, je to veľké plus. Prekonať ostych môže byť pre cvičiaceho zásadným faktorom v rozhodovaní, či vôbec pôjde cvičiť.
Mnohí neznášajú pohľady druhých ľudí pri cvičení alebo otravných zákazníkov fitka, ktorí chcú byť s každým najlepší kamaráti. Takí prakticky nič nezacvičia a prekecajú dve hodiny. Tohto otravovania sa doma človek nemusí báť a môže makať na 100%.
Ak má človek všetko potrebné doma a poruke, čas sa vyčleňuje jednoduchšie. Časové, dopravné a osobné komplikácie odpadajú, a tak človeku nič nebráni cvičiť doma. Snáď len, či športovec dokáže doma precvičiť všetky svalové partie?
Domáca posilňovňa aj za málo peňazí
Na to, aby človek mohol odcvičiť naozaj všetko, čas od času sa určite zídu nejaké fitness pomôcky. Spomeňme si aspoň pár základných, ktoré by v domácej posilňovni nemali chýbať.
1. Niečo, na čo sa môže cvičiaci zavesiť
Ako prvé treba spomenúť určite klasickú hrazdu, ktorá sa pripevní buď na rebrinu alebo do zárubne dverí. Ďalšou pomôckou, na ktorú sa dá zavesiť a má ešte viac využití, je TRX. Na to, že ide v podstate o obyčajné laná s úchytmi, je to alternatíva trochu drahšia.
Jej komplexnosť je však úžasná, a tak by v domácej posilňovni určite chýbať nemala. Na tomto závesnom systéme totiž je možné odcvičiť ruky, ramená, respektíve celý vrch tela, rovnako na ňom je možné takisto precvičiť aj brucho, zadok a aj nohy.
2. Balančné pomôcky
Druhá pomôcka je určite fitlopta, ako jedna z najreprezentatívnejších balančných a zdravotných pomôcok. Cvičenia na nej sú zábavné a i keď nafúknutá zaberá dosť priestoru, miesto doma sa pre ňu vždy nájde.
Menšia alternatíva môže byť overball, resp. trochu mylne nazývaný powerball. Síce sa na ňom nedá zacvičiť všetko to, čo na fitlopte, avšak nezaberá takmer žiadne miesto.
3. Niečo naťahovacie
Expandre, elastické laná alebo malé gumičky sú priestorovo a cenovo najmenej náročné pomôcky, ktoré vieme využiť v izbových podmienkach. Pomer ceny a výkonu je výborný.
4. Dodatočné závažie
Ak pri cvičení už prestane postačovať vlastná hmotnosť, zídu sa aj dodatočné závažia. V tomto prípade nie je potrebné kupovať hneď veľké lavičky a iné drahé kladkové prístroje. Malé jednoručné činky sa vždy hodia ako prídavná záťaž pri posilňovacích a tvarovacích cvičeniach. Opäť, netreba kupovať všetky hmotnosti od jedného kilogramu až po päťdesiat.
Ženám postačí pár 2-kilových a mužom pár 6-kilových až 8-kilových jednoručných činiek. Niekedy úplne stačí napustiť aj dve fľašky vodou a skúsiť si zacvičiť s nimi. Najmä pre začiatočníčky je to vhodná náhrada činiek.
Ako prídavná záťaž sa tiež dá použiť kettlebell. Je to závažie s rúčkou, avšak pri cvičení s ním je dobré najskôr si osvojiť aspoň základné fitness techniky a zručnosti. Rovnako sa do domácej posilňovne hodí aj medicinbal, teda ťažká lopta, s ktorou sa veľmi dobré dá precvičiť celé telo.
Pestrosť medicinbalových cvikov je naozaj široká, takmer ako pri jednoručných činkách. S tým rozdielom, že tu sa využíva zväčša obojručný úchop.
5. Kondícia na jednom mieste
Ak chce športovec doma budovať kondičku, respektíve posilňovať kardiovaskulárny systém, nie je potrebné si hneď kupovať stacionárny bicykel, či bežecký pás. Väčšinou totiž skončia ako drahé vešiaky na prádlo a preto si to pred ich kúpou treba dobre rozmyslieť.
Na začiatok úplne postačí obyčajné švihadlo. Nie je to síce úplne pomôcka na doma, keďže väčšina má nižšie stropy, avšak vzhľadom na jeho malú hmotnosť a možnosť využitia ho nemožno opomenúť. Je možné si na ňom totiž zaskákať kdekoľvek.
Pre koho je domáca posilňovňa určená?
Domáce posilňovne sú výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pohodlný a cenovo dostupný spôsob, ako vykonávať cvičenie. Domáce posilňovne sú ideálne pre ľudí, ktorí majú nedostatok času, alebo pre tých, ktorí nie sú pripravení na návštevu verejnej posilňovne.
Domáca posilňovňa je vhodná pre všetky vekové skupiny. Sú skvelým spôsobom, ako začať s cvičením alebo zosilniť existujúci tréningový program. Je tiež vhodná pre tých, ktorí potrebujú vykonávať cvičenie v pohodlí svojho domova.
Domáce posilňovne sú tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí sú obmedzení časom alebo ktorí cestujú často. Nie je potrebné ísť do verejnej posilňovne, stále je možné vykonávať cvičenie vo svojom dome.
Umožňuje vykonávať cvičenie v pohodlí domácnosti, bez toho, aby človek cestoval alebo strácal čas čakaním. Domáce posilňovne sú tiež skvelým spôsobom, ako ušetriť čas a peniaze. Nie je potrebné platiť mesačný poplatok za členstvo v posilňovni, ako je to v prípade verejných posilňovní.
Je možné tiež zostať doma a vykonávať cvičenie, keď je to pre človeka vhodné. Domáca posilňovňa je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí trpia chronickými zdravotnými problémami alebo pre tých, ktorí nedávno prežili zranenia alebo operácie. Umožňuje cvičiť bezpečne a bez rizika ďalšieho poškodenia.
Domáca posilňovňa je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pohodlný a cenovo dostupný spôsob, ako vykonávať cvičenie. Je vhodná pre všetky vekové skupiny, ako aj pre tých, ktorí sú obmedzení časom alebo ktorí trpia chronickými zdravotnými problémami.
Umožňuje tiež cvičiť bezpečne a pohodlne v domácnosti.
Ako si zriadiť domácu posilňovňu lacno?
Domáca posilňovňa je skvelý spôsob, ako si vybudovať svoje vlastné telo a zlepšiť svoje zdravie. Nie je však ľahké, aby sme vytvorili plnohodnotnú domácu posilňovňu. Môže to byť nákladné a časovo náročné. Ak chceme začať so svojou vlastnou posilňovňou za nízke náklady, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.
Prvým krokom je nájsť vhodný priestor. Ak máme v dome nevyužitú miestnosť, je to ideálny priestor na zriadenie domácej posilňovne. Ak to nie je možné, skúsiť nájsť vonkajší priestor, napríklad garáž, terasu, alebo dokonca obývačku.
Ďalším krokom je vytvoriť si základnú domácu posilňovňu. Môžeme začať s jednoduchými zariadeniami, ako sú gumové športové lopty, činky, kettlebells a medicinové lopty. To sú veľmi lacné a ľahko dostupné prvky. Ak máme viac peňazí, môžeme investovať do skutočného posilňovacieho stroja. To však nie je nutné. Keď máme všetky potrebné prvky, je čas začať s cvičením.
Môžeme si vyhradiť nejaký čas denne na domáce cvičenie. Skúsme si vytvoriť cvičebný plán, ktorý zahŕňa rôzne typy cvičení, aby sme získali najlepšie výsledky. Cvičenie v domácej posilňovni môže byť veľmi efektívne. Ak však chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, budeme musieť pridať do svojho cvičebného plánu aj kardio cvičenie.
Môžeme použiť bežecký pás alebo bicykel. Taktiež môžeme skúsiť niektoré aeróbne cvičenia, ako sú skákanie cez švihadlo alebo beh. Nakoniec, nezabudnime na správnu výživu. Je to dôležité, ak chceme mať zdravý životný štýl.
Kto však túži po drahších prístrojoch na cvičenie, môže si dopomôcť ihneď pôžičkou online. Svoj vysnívaný priestor tak môže využívať čo najskôr a splácať ho bude postupne podľa vlastných možností.
Urobme si plán výživy, ktorý zahŕňa zdravé jedlá plné vlákniny, bielkovín a zdravých tukov. Koniec koncov, ak chceme vytvoriť lacnú domácu posilňovňu, je to veľmi možné. Ak budeme mať trpezlivosť, môžeme dosiahnuť obrovské výsledky. Takže vytvorme si svoj vlastný domáci fitnes plán a začnime cvičiť!
Praktická domáca posilňovňa
Domáca posilňovňa je skvelý spôsob, ako si udržať formu a zdravý životný štýl, bez toho aby sme museli tráviť veľa času v posilňovni. Je tiež veľmi praktická, pretože môžeme robiť cvičenie kedykoľvek počas dňa. Pred začatím cvičenia je potrebné vybrať si správne cvičebné prístroje.
Základom domácej posilňovne je mnoho rôznych strojov, ako sú napríklad benchpress, lat pulldown, pulley machine a tiež kettlebells. Keď máme vybrané všetky potrebné prístroje, je potrebné si naplánovať cvičebný program. Mali by sme zvážiť, aké cvičenia chceme robiť a aké svalové skupiny budeme cvičiť.
Mali by sme si tiež vybrať, aké veľké zaťaženie použijeme a koľko opakovaní pre každé cvičenie. Je tiež veľmi dôležité mať na pamäti, že ak chceme dosiahnuť výsledky, budeme musieť cvičiť pravidelne.
Je potrebné mať konzistentný tréningový plán, aby sme videli výsledky. Domáca posilňovňa je skvelý spôsob, ako si udržať zdravý životný štýl a dosiahnuť svoje ciele. Ak budeme mať správny tréningový plán a budeme cvičiť pravidelne, môžeme dosiahnuť veľké výsledky.