Výdavky v domácnosti – ako a kde znížiť
Rastúce ceny energií, potravín, pohonných hmôt a zvyšovanie nákladov na životný štandard vedie domácnosti k radikálnym riešeniam. Stúpajúca finančná náročnosť životných potrieb má dve riešenia a to hľadanie lepšie plateného zamestnania, alebo vykonanie úsporných opatrení, ktoré môžu udržiavať rodinný rozpočet v stabilnej kondícii.
Ak je niekto zástancom možnosti, ktorá ho neprinúti viac pracovať ale rozumne ušetriť, tu je 20 tipov ako a kde znížiť výdavky v domácnosti.
Zníženie výdavkov šetrením:
Šetriť elektrickou energiou – na počítači je možné automatické uspatie počas nepoužívania, nechať zapnutý televízor pri odchode je nešetrné a svetlo v izbách, v ktorých sa nezdržujeme vypínajme. Prehrávanie hudby a filmov na bežných prehrávačoch má oproti počítaču menšiu spotrebu.
Krátke pranie v práčke so sušičkou šetrí vodu aj elektrinu, kvalitné prášky sú drahšie, ale vyperú viac pri nižších teplotách, čiže šetria. Inštalácia úsporného splachovania bráni úniku prebytočnej vody.
Rovnomerné nastavenie radiátorov v obydlí udržiava stabilné teplo v byte a znižuje sa potreba maximálneho vykurovania. Dá sa požiadať aj o revíziu – pri kontrole spotrebičov sa nájdu problémy zapríčiňujúce vyššiu spotrebu.
Energie pomôžu ušetriť aj plisse rolety. Plisovaná tkanina umožňuje priechod vzduchu, ale napriek tomu udržiava vzduch v interiéri teplý alebo chladný podľa potreby. Vďaka tomu je v dome vždy príjemná teplota a zároveň nízke účty za energie.
Každý by mal nakupovať len to, čo zje. Vďaka ustráženiu rozmarných chutí sa vyhne vyhadzovaniu pokazených potravín. Vhodné sú trvanlivé produkty a nakupovanie po spotrebovaní zásob. Zároveň je vhodné využívať akcie v obchodoch, samozrejme, ak je tovar kvalitný.
Ušetriť sa dá aj na aute. Človek by mal jazdiť len v súrnych prípadoch – ísť na krátke vzdialenosti pešo nie je náročné, prechádzky a bicykel prospievajú telu aj psychike a šetria peňaženku rovnako ako aj planétu.
Zníženie výdavkov investíciou
Oplatí sa priplatiť za úsporné spotrebiče. Trh ponúka chladničky a mrazničky s označením A a A+, ktoré sú drahšie ale úspornejšie, čo pri nepretržitej prevádzke s odstupom času človek ocení.
Investovať sa dá aj do kúpy umývačky riadu – pri dlhodobom používaní ušetríme množstvo vody v porovnaní s ručným umývaním pod tečúcou vodou. Pri výbere sa riaďme energetickým štítkom.
Namontujme si LED svetlá – LED-ky vyžadujú drobné rekonštrukcie, ale ich spotreba je minimálna. Zaobstarajme si dobré okná. Správne zasadené plastové okná chránia izbu pred únikom tepla a izolujú pred chladom zvonku, vďaka čomu môžeme nastaviť radiátory na nižšiu teplotu.
Zníženie výdavkov elimináciou
Nahraďme batérie adaptérom – holiaci strojček či stolná lampa potrebujú nové batérie, ich neustále nakupovanie vyjde drahšie ako používanie elektrických adaptérov.
Použime domáce produkty – vodný kameň, fľaky a mastnotu vyčistíme octom, citrónom alebo soľou. Nekupujme balenú vodu. Voda z kohútika je zdravšia aj napriek chlóru a má dobrú chuť. Nedávajme teplé potraviny do chladničky. Chladnička zvyšuje spotrebu aby chránila termostat.