Pôžička s ručením nehnuteľnosťou
Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou patria ku štandardom všetkých poskytovateľov pôžičiek na Slovensku. Nehnuteľnosť je pritom dobrým ručením najmä pre veriteľov, ktorí tým získavajú dostatočný záväzok zo strany žiadateľa o pôžičku, že svoju pohľadávku bude splácať. Využíva sa na konsolidáciu alebo vyplatenie exekúcie.
Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou sú určené pre živnostníkov, podnikateľov, ženy na materskej dovolenke, dôchodcov, či dokonca nezamestnaných. Dôležitou súčasťou je vlastnenie nehnuteľnosti, dokonca sú aj možnosti, kedy nehnuteľnosť nemusíte ani vlastniť. To platí najmä pri kúpe nehnuteľnosti pri hypotékach.
Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou môžeme rozdeliť na bankové, nebankové a na pôžičky od súkromných osôb, ktoré patria k najrizikovejším, pretože sú na trhu v podstate neriadené a ich plnenie sa riadi jedine spísanou dohodou a Občianskym zákonníkom.
Banky patria k najväčším poskytovateľom pôžičiek s ručením nehnuteľnosťou. Svoju nehnuteľnosť, no nemusí byť výhradne vo vašom vlastníctve, môžete použiť pri ručení za pôžičky pre podnikateľov, ručiť nehnuteľnosťou môžete aj pri spotrebných úveroch, no najčastejšou formou ručenia nehnuteľnosťou je hypotéka, alebo pôžička na obnovu a rekonštrukciu bývania.
Nebankové inštitúcie poskytujú svoje úvery a pôžičky s viacerými spôsobmi ručenia. Jednou z nich je aj možnosť ručiť za pôžičku
Ručenie nehnuteľnosťou sa používa aj pri pôžičkách, kde ste vyhodnotený aj ako rizikový klient či už banky alebo nebankovej inštitúcie.
Dôležité je pri týchto pôžičkách len to, že úver a pôžička budú zabezpečené v prípade, že žiadateľ pôžičky s ručením nehnuteľnosťou sa dostane do problémov a nebude schopný splácať svoj úväzok voči veriteľovi a poskytovateľovi pôžičky. nehnuteľnosťou a to najmä v prípadoch, keď ju vlastníte vy, alebo ju vlastní niekto, kto sa za Vašu pôžičku zaručí ako spoludlžník.
Najčastejšie ručíme nehnuteľnosťou pri hypotéke a podnikateľských úveroch
Nehnuteľnosť môžeme najčastejšie využiť ako ručenie za úver pri hypotékach a podnikateľských úveroch. V týchto prípadoch sa tento spôsob odporúča ako pomerne bezpečné a prijateľné riziko.
Pri hypotékach sa však pripravte na zdĺhavejší a finančne náročnejší proces, ktorým musíte prejsť, pokiaľ pôžičku s ručením nehnuteľnosťou získate. Dokonca pri zaobstarávaní si nehnuteľnosti, jej kúpou, ju ani nemusíte vlastniť a banky, ale aj nebankové inštitúcie, vám poskytnú pôžičku podľa ceny nehnuteľnosti až do 70 percent hodnoty nehnuteľnosti.
Nebankové spoločnosti majú dokonca tieto hodnoty nastavené ešte o niečo vyššie, čo sa však prejaví aj na úrokovej sadzbe.
Druhou vhodnou alternatívou, kedy je ručenie nehnuteľnosťou prínosom sú podnikateľské úvery a pôžičky. Banky dokonca pri niektorých pôžičkách vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou vo vlastníctve podnikateľa, najmä pri výškach pôžičiek, ktoré dosahujú niekoľko tisícové hranice.
Bežným je aj ručenie nehnuteľnosťou pri kontokorentných úveroch, ktoré presahujú sumy určené a nastavené vo svojich podmienkach bankou.
Pred získaním pôžičky s ručením nehnuteľnosťou rozmýšľajte
Dostupnosť pôžičiek na slovenskom trhu často zvádza k nerozvážnemu konaniu a rýchlym rozhodnutiam. Pri dlhodobých záväzkoch a ručení nehnuteľnosťou je potrebné dôkladne zvážiť rôzne okolnosti a schopnosť splácania pôžičky ešte skôr, než podpíšete zmluvu s bankou, nebankovou inštitúciou alebo dokonca súkromnou osobou, ktorá vám pôžičku poskytuje.
Dôležitým faktorom pri výbere pôžičky, pri ktorej ručíte nehnuteľnosťou, je aj výber samotnej inštitúcie, ktorá vám pôžičku poskytuje.
Je dobré venovať čas získaniu podrobných informácií a referencií inštitúcie. Informovať by ste sa mali aj na podmienky a postup, aký inštitúcia uplatňuje v prípade, že nebudete zvládať splácanie pôžičky.
Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak od vás vyžadujú neadekvátne platby vopred a pozor si treba dávať aj na pravidelné splácanie, ktoré ak nedodržíte, najmä pri nebankových inštitúciách a pôžičkách s ručením nehnuteľnosťou od súkromných osôb, môže vás tento omyl vyjsť naozaj draho nielen na poplatkoch.
Môžu sa vyskytnúť nepredvídateľné skutočnosti, ktoré môžu celý kolobeh splátok pôžičky s ručením nehnuteľnosťou obrátiť vo váš neprospech a vy môžete o svoju nehnuteľnosť, dom či byt, ľahko prísť.
Taktiež by asi nebolo pre vás vhodné, ak by ste siahli, vo vidine rýchleho získania peňažných prostriedkov, po pôžičke s ručením nehnuteľnosťou od podvodníka, ktorého jediným motívom na poskytnutie pôžičky je získanie vašej nehnuteľnosti.
To isté platí i v prípade, ak svojou nehnuteľnosťou ručíte za pôžičku niekoho iného.
Najhorší scenár: exekúcia a dražba založenej nehnuteľnosti
Najhorším koncom pôžičky s ručením nehnuteľnosťou je okamih, kedy nezvládate splácanie dlhu a musíte podstúpiť exekúciu a dražbu nehnuteľnosti na vyrovnanie pôžičky.
Najčastejším spôsobom je exekúcia a následná dražba nehnuteľnosti, ktorá sa sprístupňuje verejnosti a od istej, zákonom danej, sumy sa musí osvedčiť notárskym zápisom. Pri dražbe sa skladá dražobná zábezpeka, ktorou sa preukazuje solventnosť dražiteľov.
Ten, kto prihodí najvyššiu sumu nad vyvolávacou sumou vašej nehnuteľnosti, predmetnú nehnuteľnosť získava do svojho vlastníctva a získané finančné prostriedky sa požijú na náklady spojené s exekúciou, dražbou a vyrovnanie vašich dlhov voči veriteľovi.
Výhody pôžičky s ručením nehnuteľnosťou
Výhody pôžičky s ručením nehnuteľnosťou spočívajú najmä v nižšom úroku, ktorý založením nehnuteľnosti na pôžičke získate. Výhodou pre poskytovateľa je to, že nehnuteľnosti si udržujú relatívne dlho a stabilne svoju hodnotu, čo nahráva poskytovateľovi pôžičky.
Navyše, ak nebudete splácať pôžičku, veriteľ môže získať adekvátnu náhradu predajom vašej nehnuteľnosti.
Výhodou je aj pomerne rýchle vybavenie pôžičky aj pri vyšších sumách. Úprava zápisu v katastri nehnuteľností a zavedenie ťarchy na vašu nehnuteľnosť netrvá z časového hľadiska viac ako 30 dní, pri zmenkách je to aj kratší čas.
Ak si požičiavate peniaze v hotovosti a zaručíte sa nehnuteľnosťou, inštitúcie ako banky a nebankové subjekty zvyčajne ponúkajú nižšiu úrokovú sadzbu, ako by to bolo v prípade, že vašu nehnuteľnosť nevsadíte do hry. Často krát tak ušetríte, najmä pri hypotékach na viac rokov, aj niekoľko tisíc EUR na splátkach a úrokoch.
Keďže nehnuteľnosti patria k jedným z najdrahších tovarov so stabilnou a dlhodobou hodnotou na našom trhu, výhodou pôžičky s ručením nehnuteľnosťou je aj možnosť získania vyššej sumy pri pôžičke. Trvalá a vysoká hodnota nehnuteľnosti predurčuje na získanie pôžičky rádovo aj niekoľko desaťtisíc EUR.
Dôležité je dodať aj fakt, že pôžička s ručením nehnuteľnosťou si nevyžaduje zbytočné administratívne náklady a na jej vybavenie potrebujete len nevyhnutné doklady o vlastníctve, založení nehnuteľnosti a prípadne úpravu zápisu v katastri nehnuteľností.
Nevýhody pôžičky s ručením nehnuteľnosťou
Ručíte svojím nehnuteľným majetkom, často krát je to práve nehnuteľnosť, kde máte trvalý pobyt a v prípade nezvládania splátok sa z vás môže stať človek bez strechy nad hlavou.
Ručením za pôžičku nehnuteľnosťou sa dočasne vzdávate majetkových nárokov na nehnuteľnosť, obmedzenia pôžičky s ručením nehnuteľnosťou sa líšia v závislosti od pôžičky a inštitúcie, ktorá vám pôžičku poskytuje.
Záverečné odporúčanie
Pri pôžičkách s ručením nehnuteľnosťou by ste mali byť obzvlášť opatrní, veď nakoniec neraz ide o vašu strechu nad hlavou a ručíte svojim majetkom. Odporúča sa uprednostniť banky pred nebankovými inštitúciami a pôžičkami od súkromných osôb.
V bankách je najpoužívanejšie ručenie nehnuteľnosťou pri pôžičkách práve pri hypotékach a podnikateľských úveroch.