V čom je mentor iný ako kouč? Diel III.
V predchádzajúcom článku bolo v krátkosti spomenuté, čo je koučing a mentoring. Aké sú ale medzi nimi rozdiely a kedy je ktorá forma spolupráce vhodnejšia? V tomto článku si detailnejšie predstavíme mentoring a jeho rozdiely oproti koučingu.
V dnešnom svete je koučing čoraz populárnejší. Koučing je relatívne nová oblasť a predstavuje účinný spôsob, ako pomôcť jednotlivcom dosiahnuť ich plný potenciál. Je to spôsob, ktorý ľuďom pomáha získať jasnosť, pomáha im robiť dôležité rozhodnutia v ich živote, stanovovať a dosahovať ciele a stať sa šťastnejšími. Ako sa koučing odlišuje od mentorovania?
V čom spočíva koučing?
Koučing sa najlepšie opisuje ako individuálny vzťah medzi klientom a koučom. Klient sa snaží urobiť zmeny vo svojom živote a kouč je tu na to, aby mu pomohol tieto zmeny uskutočniť. Kouč pomáha viesť klienta na ceste k dosiahnutiu jeho cieľov.
Čo je podstatou koučovania? Kouč pomáha svojim klientom identifikovať ciele, vytvoriť akčné plány, motivovať ich a inšpirovať k dosiahnutiu týchto cieľov a tiež ich vybaviť potrebnými zručnosťami a stratégiami na dosiahnutie úspechu.
Kouč pomáha tým, že pomáha klientovi premyslieť rozhodnutia, pochopiť jeho vlastné silné a slabé stránky a rozpoznať jeho emocionálne spúšťače a všetky potenciálne prekážky na ceste k úspechu.
Koučing môže mať mnoho pozitívnych prínosov. Môže jednotlivcom pomôcť získať jasnosť, realizovať svoje sny a stať sa vyrovnanejšími. Taktiež môže pomôcť odstrániť sabotáž, zlepšiť sebaúctu a zvýšiť produktivitu a pozitívne myslenie. Môže tiež pomôcť zvýšiť sebavedomie a pomôcť ľuďom cítiť sa vo svojom živote silnejší. Životný kouč je prospešný aj pre podnikateľov, ktorí chcú vytvoriť úspešné a naplňujúce podniky.
Životný koučing nenahrádza odborné poradenstvo alebo terapiu, ale poskytuje ľuďom podporu a zodpovednosť, ktorú môžu potrebovať na úspešnú zmenu. Je dôležité nájsť si kvalifikovaného kouča, ktorému človek dôveruje a s ktorým sa mu dobre rozpráva.
Životný koučing určite stojí za zváženie, ak chce niekto prevziať kontrolu nad svojím životom. Je to skvelý spôsob, ako sa motivovať a posilniť, a môže mať trvalý vplyv na život človeka.
Aké je úloha kouča v živote človeka?
Kouč pomáha klientovi pomocou vhodne zvolených otázok vyriešiť jeho aktuálny problém. Kouč klientovi nepodsúva hotové riešenia, ale privádza ho k vlastnému riešeniu. Len vo výnimočných prípadoch sa zaujíma o minulosť, ale skôr analyzuje aktuálny stav a spôsoby, ako dosiahnuť cieľ v budúcnosti. Zlepšuje výkonnosť a sprevádza klienta na ceste za dosiahnutím jeho cieľov.
Kouč je expert na koučovanie, nemusí byť expertom na danú problematiku klienta.
Kouč, častejšie označovaní ako životný alebo osobný kouč, sa stávajú čoraz populárnejším trendom. Koučovanie je typ rozvoja prostredia, pri ktorom sa jednotlivcovi pomáha pri dosahovaní stanovených cieľov.
Kouč pomáha osobe identifikovať jej ciele, vypracovať plán a motivuje jednotlivca, aby podnikol kroky na dosiahnutie týchto cieľov. Týmto spôsobom môže kouč pomôcť ľuďom získať jasnosť a byť v živote úspešnejší.
Ako kouč dokáže pomôcť?
Úlohou kouča nie je hovoriť alebo prikazovať, čo má človek robiť, ale skôr poskytovať podporu a poradenstvo, pričom pomáha stanoviť si ciele a úlohy. Kouč je ako zodpovedný partner a môže pomôcť udržať sa na ceste k dosiahnutiu týchto cieľov. Kouč poskytuje pohľad zvonku, ktorý môže pomôcť spochybniť staré paradigmy a existujúce systémy presvedčení, čo umožňuje dosiahnuť výrazný pokrok.
Jednou z hlavných úloh kouča je pôsobiť ako poradca pri hľadaní nápadov a riešení problémov. Kouč kladie objasňujúce otázky, aby jednotlivcom pomohol pri tvorbe nápadov, ktoré by inak mohli zostať prehliadnuté.
Spolupráca s koučom môže poskytnúť príležitosť na introspekciu a osobný rast. Okrem toho môže kouč pôsobiť ako mentor a ponúkať konštruktívnu spätnú väzbu, aby jednotlivcovi pomohol objasniť jeho víziu a rozvinúť silnejší zmysel pre cieľ.
Poskytovaním zodpovednosti, motivácie a štruktúry môžu koučovia pomôcť jednotlivcom posunúť sa k želanému výsledku. Kouč pomáha jednotlivcom pri stanovovaní realistických cieľov a úloh, ktoré sú dosiahnuteľné a merateľné. To pomáha zabezpečiť, aby sa pokrok uberal správnym smerom. Okrem toho, ak je kouč súčasťou podporného systému, môže uľahčiť dodržiavanie prísneho plánu.
Celkovo sa koučovia stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou pre jednotlivcov, ktorí sa snažia byť v živote úspešnejší. Poskytujú pomoc a zodpovednosť potrebnú na dosiahnutie cieľov, ktoré človek nemusí byť schopný dosiahnuť sám. Ak sa niekto snaží dostať na vyššiu úroveň, mal by zvážiť spoluprácu s koučom!
V čom spočíva mentoring?
Mentoring je neoceniteľným nástrojom pre podniky aj jednotlivcov. Poskytuje príležitosť rozvíjať zručnosti a vzťahy, rozšíriť prístup k zdrojom a získať vedomosti od skúseného lídra. Mentoring môže mať mnoho podôb, ale v konečnom dôsledku je jeho cieľom pomôcť mentorovanému stanoviť a dosiahnuť ciele alebo prekonať výzvy.
Mentoring je trvalým partnerstvom medzi mentorom a mentee a môže ponúknuť množstvo výhod. Mentees môže od svojho mentora získať vedomosti, zručnosti a poradenstvo. Mentor môže tiež poskytnúť motiváciu, potvrdenie a pomôcť menteeovi rozvíjať jeho sebadôveru. Okrem toho môže mentorovanie pomôcť mentees stanoviť a dosiahnuť krátkodobé a dlhodobé ciele.
Pre podniky je zavedenie mentorského programu účinným spôsobom rozvoja a udržania zamestnancov a posilnenia firemnej kultúry. Mentorské vzťahy ponúkajú prostredie, v ktorom možno skúmať nápady, posúvať hranice a stretávať sa s novými výzvami.
Môže tiež podporiť a uznať silu účinných sietí, čo vedie k zlepšeniu náboru a udržaniu zamestnancov. Zameraním sa na komunikáciu, rešpekt a spoluprácu môžu mentori a mentees rozvíjať zmysluplné partnerstvá.
Pri výbere mentora alebo mentee by organizácie mali dôkladne zvážiť skúsenosti a zručnosti každého jednotlivca, ako aj želaný výsledok mentorského vzťahu. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby bol vzťah zdravý a bezpečný, aby mentee mohol so svojím mentorom hovoriť otvorene a úprimne.
Bez ohľadu na príležitosť alebo situáciu je mentoring cenným nástrojom pre jednotlivcov aj podniky. Ak niekto venuje čas rozvíjaniu mentorského partnerstva, obe strany budú mať prospech a pokročia vo svojich cestách.
Mentoring
Pri mentoringu predáva mentor jeho znalosti a skúsenosti mladšiemu kolegovi. Mentor menteemu radí, ako plniť určité úlohy či ako sa chovať v určitých situáciách. Mentor je expertom v danej problematike mentorovaného.
Komu je mentoring určený? Do mentorovania sa môžu zapojiť všetci, ktorí majú záujem pracovať na svojom profesijnom a osobnostnom rozvoji.
Kto je mentor a kto mentorovaný?
Mentor môže byť každý, kto chce predávať svoje skúsenosti a znalosti a chce umožniť menteemu nahliadnuť na vlastný profesijný rozvoj z nového uhlu pohľadu.
Mentorom sa môže stať každý, kto má záujem ponúknuť odborné rady a skúsenosti či podnetné nápady. Mentor podnecuje k profesionálnemu správaniu, napomáha kariérnemu rastu, podporuje vytvorenie bezpečného prostredia na učenie sa a na kladenie otázok.
Mentor je ten, kto ide menteemu príkladom. Mentori sú spravidla manažéri, senior špecialisti, lektori či profesionáli komerčných aj neziskových sektorov.
Mentee (mentorovaný) sa môže stať každý, kto má záujem pracovať intenzívnou formou na svojom rozvoji.
Mentee v priebehu mentoringu získava podporu a informácie o možných riešenia rôznych situácií vychádzajúcich zo skúseností mentora. Jasné a konkrétne príklady riešenia sú veľmi motivujúce a môžu mať zásadný vplyv na vývoj budúcej kariéry mentorovaného.
Aké vlastnosti by mal mať mentor?
Úspešný mentor bude mať určité vlastnosti, ktoré ho odlišujú od iných učiteľov, vedúcich pracovníkov alebo spojencov. Ak chce byť niekto dobrým mentorom, musí mať určité vlastnosti, ktoré ho odlišujú od ostatných učiteľov, vedúcich alebo spojencov. Tu je šesť základných vlastností, ktoré musí mentor mať.
- Čestnosť a integrita: Skvelý mentor bude mať vždy silný zmysel pre čestnosť a integritu. Bude úprimný vo svojich radách a nebude sa vyhýbať ťažkým rozhovorom. Okrem toho bude niesť plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia a bude ochotný prijať kritiku.
- Empatia a súcit: Mentor musí mať schopnosť vžiť sa do situácie niekoho iného. Musí byť súcitný a chápavý. Musí sa vedieť vcítiť do bojov, pocitov a skúseností druhých, a to bez odsudzovania.
- Trpezlivosť a otvorenosť: Dobrý mentor chápe, že každý sa učí svojím vlastným tempom a že proces osobného rastu bude zahŕňať určité chyby a omyly. Mentor si bude pestovať trpezlivosť a otvorenú myseľ, aby bol flexibilný a prispôsobivý potrebám a štýlom svojich mentees.
- Schopnosť klásť výzvy: Úspešný mentor bude na svojich chránencov tlačiť a poskytovať im výzvy, ktoré im pomôžu naplno využiť ich potenciál. Zároveň bude dbať na to, aby svojim mentees poskytol podporné prostredie, ktoré im pomôže dosiahnuť úspech.
- Vedenie príkladom: Efektívny mentor bude svojim mentees poskytovať príklad, ktorý budú nasledovať, a bude im vzorom zdravých návykov, postojov a správania. Umožní svojim mentees prijímať rozumné rozhodnutia a prevziať zodpovednosť za svoje činy a výsledky.
- Starostlivosť a podpora: Skvelý mentor bude svojim mentees vždy poskytovať emocionálnu podporu a porozumenie. V konečnom dôsledku im musí na ich mentees záležať natoľko, aby im venovali čas a energiu a pomohli im dosiahnuť ich ciele.
Tieto vlastnosti tvoria základ úspešného mentorského vzťahu. S týmito vlastnosťami môže mentor nielen poskytovať svojim mentees dôležité vedenie, ale môže byť aj dôležitým zdrojom inšpirácie, motivácie a podpory.