Čo je mindfulness?

Mindfulness je forma terapie, ktorá pochádza z budhizmu. Ako terapeutická prax sa začala výraznejšie skloňovať koncom 70.-tych rokov v Amerike. Pozitívne pôsobí pri liečbe depresií, úzkostí, či chronických bolestí.

Terapia všímavosťou je známa už stovky rokov, ale až v poslednom čase sa začína vo väčšej miere presadzovať aj vo svete podnikania. Môže pomôcť zlepšiť firemnú kultúru, podporiť lepšiu komunikáciu, zvýšiť produktivitu a znížiť stres zamestnancov.

Čo vlastne znamená mindfulness? Ako možno toto slovo voľne preložiť do slovenčiny? Aké sú skutočné a vedecky overené prínosy tejto praxe? Aj na tieto otázky možno nájsť odpoveď v článku.

Čo znamená pojem „mindfulness“

Mindfulness je forma sebauvedomenia, ktorá kladie dôraz na prítomnosť v prítomnom okamihu. Je to cvičenie, pri ktorom si človek uvedomuje svoje myšlienky, emócie a telesné pocity v prítomnom okamihu.

Prostredníctvom všímavého vnímania prítomného okamihu si človek môže uvedomiť, ako jeho myšlienky a emócie ovplyvňujú jeho život, a lepšie pochopiť perspektívu druhých.

Všímavosť zahŕňa venovanie pozornosti tu a teraz bez vynášania akýchkoľvek súdov. Nejde o prežívanie myšlienok alebo zaoberanie sa minulými skúsenosťami. Ide skôr o to, aby sme si uvedomili prítomný okamih taký, aký je, a neustále sa vracali k prítomnosti.

To môže jednotlivcovi pomôcť uvedomiť si akékoľvek negatívne myšlienky alebo emócie, ktoré môže mať, a aktívne pracovať na tom, aby sa z nich dostal.

Všímavosť sa od iných foriem uvedomovania líši tým, že vyžaduje, aby človek neposudzoval a nereagoval na myšlienky a pocity, ktoré sa objavujú. Táto prax nesúdiaceho uvedomovania pomáha rozvíjať väčšie prijatie a súcit so sebou samým a s druhými. Podporuje jednotlivca v budovaní silnejšieho vzťahu k sebe samému a v rozpoznávaní svojich osobných hraníc.

Čoraz viac ľudí sa obracia k praktikám všímavosti, aby znížili stres, podporili starostlivosť o seba a orientovali sa v živote vyváženejším a pozornejším spôsobom. Pri pravidelnom praktizovaní môžu mať účinky mindfulness dlhodobý vplyv na celkovú pohodu človeka, poskytujúc mu väčší pocit naplnenia, zmyslu a pozitívnosti.

„Mindfulness“ ako terapia

Mindfulness možno jednoducho chápať ako neodsudzujúce (non-judgemental) pozorovanie toho, čo sa práve odohráva v našej mysli.

Ako terapeutická prax sa mindfulness začala výraznejšie skloňovať najmä od roku 1979, keď vznikla Klinika redukcie stresu na univerzite v americkom štáte Massachusetts. Zakladateľom tejto kliniky a v súčasnosti jej emeritným profesorom je Jon Kabat-Zinn.

J.K. Zinn sa ešte ako vysokoškolský študent stretol s budhistickou meditáciou vipassana a po hlbšom preniknutí do jej podstaty začal princípy tejto meditácie uplatňovať v terapeutickej praxi.

Zaujímali ho efekty meditácie z čisto medicínskeho hľadiska. Aby zjednodušil výskum vplyvu praxe mindfulness na ľudské zdravie, vynechal širšie budhistické rámce a zameral sa iba na princípy, ktoré dokáže overiť súčasná veda.

Už po prvých výskumoch, ktoré preukázali významné pozitívne efekty na ľudské zdravie, sa mindfulness začalo stále častejšie skloňovať naprieč širokým spektrom vedeckých disciplín.

Oblasti, v ktorých sa vďaka mindfulness dosiahli obzvlášť výborné výsledky sú predovšetkým:

Jedna čerstvá štúdia potvrdila pozitívne efekty mindfulness pri liečbe depresií sú porovnateľné s efektami antidepresív, navyše bez vedľajších účinkov.

Z bežných civilizačných ochorení sú preukázané zlepšenia stavov pacientov s vysokým/nízkym tlakom, srdcovými problémami, tráviacimi ťažkosťami, poruchami spánku, či liečbe rôznych foriem závislostí.

Terapia všímavosti

Mindfulness je forma terapie, ktorá pochádza z budhizmu. Jej autor Dr. John Kabat-Zinn ju definuje ako „uvedomenie, ktoré vzniká pri cielenom venovaní pozornosti prítomnému okamihu bez posudzovania“.

Je to prístup k rozvoju vedomého uvedomovania si prítomného okamihu, ktorý možno využiť na zmenu emócií, myšlienok a správania.

Terapia všímavosti využíva meditáciu na to, aby sa myseľ sústredila na prítomný okamih. Prostredníctvom tejto praxe si človek môže uvedomiť prítomnosť a všímať si, aké myšlienky, vzorce správania a pocity sú prítomné.

Kognitívna terapia spája v sebe terapiu všímavosti aj kognitívnu behaviorálnu terapiu. Nabáda ľudí, aby si všímali, ako sa ich myšlienky, emócie a telesné pocity a správanie navzájom ovplyvňujú.

Iné formy terapie všímavosti využívajú meditáciu na pozorovanie a prijímanie myšlienok a pocitov bez toho, aby sa ich snažili zmeniť. To umožňuje človeku získať prehľad o tom, ako môžu byť jeho nálady a emócie ovplyvnené jeho myšlienkami alebo vzorcami správania a pomáha rozvíjať pochopenie toho, ako zvládať stres a úzkosť.

Zistilo sa, že terapia všímavosťou je účinným nástrojom na zvládanie stresu a depresie. Používa sa aj pri liečbe závislostí a chronickej bolesti.

Výsledky výskumu naznačujú, že praktizovanie techník mindfulness môže znížiť príznaky:

  • depresie
  • posilniť empatiu
  • zlepšiť koncentráciu
  • zvýšiť pozitívne emócie

Okrem mnohých prínosov pre fyzické a duševné zdravie môže terapia mindfulness pomôcť jednotlivcom aj pri budovaní sebadôvery a zlepšení celkového pocitu pohody. Táto prax môže jednotlivcom pomôcť aj pri budovaní lepších vzťahov so sebou samými a s ostatnými, pretože podporuje prijatie, odpustenie a láskavosť.

Praktikovanie

Praktikovanie mindfulness techník je prínosné ako pre pacientov, tak aj pre samotných lekárov. Napríklad štúdia, v ktorej sa autori zaoberali lekármi praktikujúcimi mindfulness preukázala, že títo lekári sú vo svojej práci menej náchylní na úzkosť či syndróm vyhorenia a zažívajú v práci viac spokojnosti, lepšiu náladu a väčšiu empatiu vo vzťahu k pacientom. Iný výskum zas potvrdil zlepšenie komunikačných schopností lekárov. 

Terapia „mindfulness“ v biznise

Terapia všímavosťou je známa už stovky rokov, ale až v poslednom čase sa začína vo väčšej miere presadzovať aj vo svete podnikania.

Hoci je terapia mindfulness v podnikovej sfére stále relatívne nová, ponúka podnikom množstvo jedinečných výhod. Môže pomôcť zlepšiť firemnú kultúru, podporiť lepšiu komunikáciu, zvýšiť produktivitu a znížiť stres zamestnancov.

Mindfulness terapia je forma meditácie, ktorá kladie dôraz na prijímanie skúseností tak, ako prichádzajú, ako aj na pozorovanie situácií bez posudzovania.

Tým, že sa zamestnanci naučia každý deň venovať niekoľko okamihov tichému pozorovaniu svojich myšlienok a pocitov, pomáha terapia mindfulness znižovať stres a zvyšovať jasnosť.

Okrem toho poskytuje silný emocionálny nástroj na pochopenie a reagovanie na rôzne situácie, čo vedie k zvýšeniu produktivity a zdravším vzťahom vo firme.

Potenciálne využitie terapie všímavosti vo svete podnikania je široké:

  • V najzákladnejšom zmysle ju možno použiť na pomoc pri vytváraní firemnej kultúry, ktorá je priaznivá pre otvorenú komunikáciu a spoluprácu.
  • Zvýšením všímavosti medzi svojimi zamestnancami môže spoločnosť kultivovať zdravšie a pozitívnejšie prostredie – také, ktoré sa vyznačuje empatiou, porozumením a rešpektom k rôznym názorom.
  • Terapiu všímavosti možno využiť aj praktickejším spôsobom. Môže napríklad pomôcť vedúcim pracovníkom stať sa lepšími komunikátormi a rozhodovateľmi tým, že ich naučí uvedomovať si svoje zámery a reakcie.
  • Aj firmy môžu využívať cvičenia mindfulness na zníženie stresu a únavy zamestnancov, ako aj na zlepšenie kvality ich výkonu a produktivity.
  • Terapia mindfulness sa využíva aj na podporu lepších vzťahov a tímovej dynamiky v spoločnostiach. Pestovaním hlbšieho pochopenia pocitov a potrieb toho druhého môže viesť k lepšej spolupráci a v konečnom dôsledku k väčšiemu úspechu na pracovisku.

Keďže terapia všímavosti sa vo svete podnikania stále viac presadzuje, čoraz viac spoločností ju začína začleňovať do svojej činnosti. Či už ide o zlepšenie firemnej kultúry alebo zníženie stresu, mindfulness terapia ponúka jedinečný a účinný spôsob, ako podporiť väčšie zdravie a úspech na pracovisku.

Aplikácia v praxi

Veľkú pozornosť venuje mindfulness aj neuroveda. Prostredníctvom špičkových moderných technológií je v súčasnosti možné pozorovať pozitívne efekty kultivácie bdelej pozornosti na mozgové centrá. Tieto centrá sú zodpovedné za stavy vyrovnanosti, emočnej stability, či dokonca intuície.

Ďalšou oblasťou, kde sa úspešne aplikujú techniky mindfulness je školstvo. V Spojených štátoch a Veľkej Británii už existujú akreditované školské vzdelávacie mindfulness programy. Viacero výskumov totiž preukázalo, že po zavedení mindfulness do vzdelávacieho procesu poklesli na problémových školách sociálno-patogénne javy a kriminalita.

Skúsenosti študentov aj samotných učiteľov na rôznych stupňov vzdelávania potvrdzujú, že vďaka mindfulness sa výrazne lepší schopnosť sústredenia, regulácie emócií a nálad. Vzdelávanie je zaujímavejšie, vytráca sa stres, úzkosti a frustrácie.

Pozitívnych efektov mindfulness si už dávnejšie všimla aj podnikateľská sféra. V obchodných a výrobných spoločnostiach po celom svete sa princípy mindfulness úspešne uplatňujú napríklad pri zlepšovaní vzťahov na pracoviskách. Terapia sa používa tiež pri obchodných vzťahoch, v oblasti komunikácie, efektívneho vedenia ľudí či riešenia krízových situácií. Vďaka terapii možno predchádzať syndrómu vyhorenia (burnout) a pod.

Mindfulness je však prospešná nielen ako terapia. Efektívna je predovšetkým ako prevencia, ktorá sa stane prirodzenou súčasťou životného štýlu. Schopnosť byť v stave mindfulness, teda byť bdelý (všímavý), je základom spokojného a vyrovnaného života, a to bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Všímavo si človek dokáže viac vychutnať aj tie najmenšie slasti života, či naopak má vynikajúcu výbavu pre zvládanie rôznych životných ťažkostí. Mindfulness je skvelá prax pre ľudí s rigidnou mysľou a všemožnými mentálnymi blokmi.

Ľudia praktikujúci mindfulness získavajú kontrolu nad vlastnou mysľou. Vďaka tomu ich nezväzujú výčitky a ľútosť z myšlienok na minulosť, resp. obavy z budúcnosti. 

Systematickým a pravidelným tréningom bdelej pozornosti klient získava stále väčšiu kontrolu vlastnej mysle. To sa prejavuje napríklad hlbokou rovnováhou, emočnou stabilitou, vnútornou slobodou a pocitom bezpečia v prakticky akejkoľvek životnej situácii.

Mindfulness nabáda ľudí všímať si viac svoj vnútorný svet

Mindfulness terapia je prístup k psychoterapii, ktorý sa zameriava na nasmerovanie klientovho vedomia do prítomného okamihu s cieľom navodiť pocit pokoja. Vychádza z meditačnej praxe a nabáda ľudí, aby si viac všímali a uvedomovali svoje vnútorné myšlienky a pocity.

Mindfulness terapia povzbudzuje ľudí, aby svoje myšlienky pozorovali objektívne, namiesto toho, aby ich hodnotili ako „dobré“ alebo „zlé“. To im pomáha naučiť sa menej emocionálne reagovať a prijímať svoje zážitky tak, ako sa vyskytujú.

Zistilo sa tiež, že praktizovanie mindfulness znižuje príznaky spojené s úzkosťou, depresiou a stresom.

Počas sedení klient rozvíja všímavosť

Počas terapeutických sedení zameraných na všímavosť môže terapeut požiadať klienta, aby sa sústredil na predmety či zvuky. Pozornosť klienta tak môže zamerať napríklad na kvet alebo sviečku či vlastný dych.

Terapeut tiež použije rôzne techniky, ako napríklad skenovanie tela a riadené vizualizácie, aby pomohol klientovi rozpoznať a rozvíjať všímavosť.

Terapeut môže poskytnúť aj vzdelávanie o všímavosti vrátane rozdielov medzi praktikami všímavosti a relaxačnými technikami. Môže tiež poskytnúť nástroje, ktoré klientovi pomôžu vytvoriť si každodennú prax všímavosti a vypestovať si všímavejší životný štýl.

Terapia sa tiež venuje pochopeniu svojich základných presvedčení a hodnôt a skúmaniu, ako ich uplatňovať v živote.

Terapia všímavosti môže byť cenným zdrojom pre každého, kto sa snaží byť viac uvedomelý a zvládať svoj stres a emócie. Prostredníctvom všímavosti sa jednotlivci môžu naučiť lepšie vnímať svoje vnútorné zážitky a nájsť v živote rovnováhu.