Ako zvládnuť hnev, ktorý adresujú druhí
Hnev je síce prirodzená emócia, no často ľudia nevedia, ako reagovať, keď sa s hnevom stretnú. Môžu mať pocit, že keď sa niekto na nich hnevá, je s nimi niečo v neporiadku. To môže viesť k frustrácii či vyhroteniu hnevu až do otvoreného konfliktu.
V mnohých ľuďoch je pocit, že keď sa na nich niekto hnevá, je s nimi niečo v neporiadku zakorenený od detstva. Môže to prameniť z detstva, keď im rodičia odovzdali takéto posolstvo: „Hnevám sa, pretože robíš niečo iné, než chcem, pretože si iný, než by som ťa chcel/a mať. Ináč by som sa nehneval/a“. Hnevom rodičia chceli dosiahnuť, aby dieťa urobilo, čo chcú a aby sa už nemuseli hnevať.
Čo je však hnev? Kde pramení a čo sa s človekom deje, keď sa hnevá? Ako zvládnuť svoj hnev a ako sa postaviť k hnevu druhých ľudí? Aj cez tieto otázky sa pokúsi prelúskať nasledujúci článok.
Hnev je prirodzený, no treba sa naučiť ho zvládať
Hnev je emócia, ktorá je synonymom pocitu podráždenia alebo frustrácie. Môže vzniknúť ako reakcia na vnútorný konflikt alebo vonkajšiu situáciu či okolnosti. Predstavuje silnú emóciu, ktorú často sprevádzajú fyzické príznaky, ako zvýšený tep, zaťaté päste a zuby a plytké dýchanie. Hnev sa môže prejavovať v rôznych formách, ako je nepriateľstvo, agresia, pasívna agresivita a slovné výbuchy.
Hnev predstavuje prirodzenú emóciu, ktorú z času na čas zažívajú všetci ľudia. Zvyčajne ho motivovuje skúsenosť vnímaná ako nespravodlivá alebo morálne nesprávna. Často ho sprevádzajú pocity hlbokej nespokojnosti, arogancie alebo dokonca odporu. Hoci hnev sám o sebe nie je nevyhnutne negatívny, môže viesť k nepriateľstvu voči iným, ak sa nerieši konštruktívnym spôsobom.
Spôsob vyjadrenia a prežívania hnevu sa môže u jednotlivých ľudí veľmi líšiť. Niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť riešiť svoj hnev viac vnútorným spôsobom, napríklad potláčaním svojich emócií, zatiaľ čo iní môžu zvoliť aktívny prístup ku konštruktívnemu riešeniu svojho hnevu.
AK človek dokáže správne pochopiť a vyjadriť svoje pocity hnevu, môže sa naučiť ako ho pozitívne využiť a nasmerovať do konštruktívnych činností. Okrem toho vďaka pochopeniu hnevu sa môže človek lepšie pripraviť na rozpoznanie varovných signálov a vedieť, ako hnev zdravo riešiť.
Je dôležité poznamenať, že hnevu, rovnako ako každej inej emócii, treba venovať potrebný priestor a rešpekt, ktorý si zaslúži. Je to emócia, ktorú je často ťažké zvládnuť, ale keď sa s ňou vhodne zaobchádza, môže viesť k významnému pokroku.
Preto je nevyhnutné snažiť sa porozumieť hnevu a uvedomiť si, že je to prirodzená emócia, s ktorou by sa malo zaobchádzať zdravým a konštruktívnym spôsobom.
Tipy ako zvládnuť vlastný hnev
Hnev je pochopiteľná a normálna emócia, ktorú prežíva každý, ale je dôležité naučiť sa ho zvládať, aby sa nevymkol spod kontroly. Mnohí ľudia sa môžu ocitnúť v situácii, keď sa snažia svoj hnev zvládnuť len s malým úspechom.
Tu je niekoľko užitočných tipov, ako lepšie zvládať svoj hnev.
- Treba si dopriať prestávku. Či už ide o odchod do inej miestnosti, mentálne počítanie do desať alebo niekoľko hlbokých nádychov, oddychový čas je skvelý spôsob, ako pomôcť získať kontrolu nad svojimi emóciami.
- Prežívanie hnevu si treba uvedomiť. Stačí sa chvíľu zamyslieť a porozmýšľať o pocitoch v danej chvíli.
- Vyskúšať relaxačné techniky. Pomáha napríklad vizualizácia či joga. Tieto metódy môžu pomôcť vybudovať si emocionálnu silu a lepšie si uvedomiť, ako telo na emócie reaguje.
- Treba skúsiť kognitívnu reštrukturalizáciu. Tá zahŕňa prerámcovanie situácie tak, aby ju človek vnímali v pozitívnejšom svetle.
- Porozprávať sa s niekým. Rozhovor môže pomôcť zbaviť sa nahromadených emócií a pomôcť vidieť situáciu z inej perspektívy.
Ak všetko ostatné zlyhá, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc. Existuje mnoho techník kognitívno-behaviorálnej terapie, ktoré možno použiť na to, aby sa ľudia naučili zvládať svoj hnev.
Vďaka týmto krokom a stratégiám bude zvládanie hnevu čoraz jednoduchšie. Je dôležité si uvedomiť, že každý má možnosť voľby, ako bude reagovať, a že je možné ovládať svoje emócie.
Ako zvládnuť hnev druhých ľudí
Každý z nás počas života zažíva rôzne úrovne hnevu, ktorý môže ovplyvniť jeho správanie. Pre niektorých môže byť zvládanie hnevu iných ľudí zastrašujúcou vyhliadkou. Nemusí to však byť náročná úloha. Ak sa človek vyzbrojí niekoľkými tipmi, ako zvládať hnev druhých ľudí, môže mu to uľahčiť jeho zvládanie.
- Prvým krokom je zachovať pokoj. Je prirodzené, že keď je niekto nahnevaný, človek sa cíti rozrušený a plný emócií, je však dôležité zachovať pokoj. Treba uznať hnev druhej osoby a počúvať, čo chce povedať, so súcitom a bez odsudzovania.
- Dôležité je tiež stanoviť hranice a základné pravidlá, ktoré sú prijateľné pre obe strany, a snažiť sa ich dodržiavať. Uistite sa, že ste uznali pocity druhej osoby, ale nedovoľte, aby jej hnev určoval priebeh rozhovoru.
- Ďalším dobrým spôsobom, ako zvládnuť hnev druhej osoby, je odzrkadliť to, čo človek počuje. Treba skúsiť ukázať druhej osobe, že ju niekto počúva a chápe jej názor. Treba druhej osobe potvrdiť jej pocity, no jasne ukázať, že s jej konaním, ak je nevhodné, človek nesúhlasí.
- Pomáha aj skúsiť sa o situácii porozprávať. Namiesto toho, aby človek nechal hnev eskalovať, treba skúsiť nájsť spoločnú reč a pokúsiť sa problém vyriešiť konštruktívnym spôsobom. Ak druhá osoba nie je ochotná zapojiť sa, treba si dať prestávku a neskôr sa stretnúť znova, keď budú obe strany ústretovejšie.
Hoci je normálne cítiť sa nepríjemne tvárou v tvár niečiemu hnevu, naučiť sa ho efektívne zvládať môže pomôcť zmierniť potenciálne výbušné situácie. Ak si človek nájde čas na rozpoznanie pocitov druhej osoby, zachová pokoj, stanoví hranice a pokúsi sa hovoriť o akomkoľvek probléme, ktorý spôsobuje hnev, môžete pomôcť situáciu lepšie zvládnuť.
Pri hneve telo produkuje adrenalín a pripravuje sa na boj
Keď človek prežíva hnev, dochádza v jeho tele k rôznym zmenám. Produkcia hormónu adrenalínu je jednou z hlavných fyzických reakcií, ktoré človek zažíva počas hnevu. Tento hormón produkujú nadobličky a spôsobuje, že telo prechádza do režimu boja alebo úteku.
Spúšťa kaskádu reakcií, ako je:
- zvýšená srdcová frekvencia a dýchanie
- rozšírenie zreníc
- zvýšené napätie svalov
- zvýšené potenie
- uvoľňovanie glukózy a mastných kyselín na zabezpečenie energie
Tieto reakcie sú spôsobom, ako sa telo pripravuje na akciu v čase vnímaného nebezpečenstva.
Spolu s fyzickou reakciou v tele sa v mozgu uvoľňuje neurotransmiter dopamín. Táto chemická látka je zodpovedná za pocity potešenia, odmeny a motivácie, ale prispieva aj k pocitom agresivity a podráždenosti.
Uvoľňuje sa aj neurotransmiter noradrenalín, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za intenzívne pocity hnevu.
Predpokladá sa, že to, ako človek reaguje na tieto fyzické a chemické reakcie tela, závisí od úrovne jeho emocionálnej zrelosti a individuálnych vzorcov reakcií.
Niektorí ľudia dokážu tieto zmeny nasmerovať do pocitu odhodlania a zvýšenej energie a motivácie vyriešiť konflikt. Na druhej strane ľudia s nezrelou emocionálnou zrelosťou môžu konať iracionálne a deštruktívne.
Hoci hnev môže byť užitočným nástrojom v čase konfliktu, je dôležité pochopiť fyzické a psychické účinky, ktoré môže mať na organizmus, aby sme mohli efektívne zvládať emócie a reakcie.
Ovládnuť hnev pomôže aj cvičenie
Cvičenie je skvelý spôsob, ako zvládnuť hnev a podporiť relaxáciu. Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu pomôcť znížiť stres a upokojiť emócie. Okrem toho cvičenie môže pomôcť nasmerovať vnútornú energiu a agresiu do konštruktívneho odtoku.
Medzi cvičenia, ktoré pomáhajú zvládnuť hnev, patrí:
- prechádzka
- šprintový beh
- plávanie
- bicyklovanie
Všetky tieto aktivity zvyšujú srdcovú frekvenciu, čo môže pomôcť rozptýliť pocity hnevu.
Dýchacie cvičenia môžu tiež pomôcť zmierniť hnev. Pomôcť môže:
- hlboké dýchanie od žalúdka s dlhými nádychmi počas niekoľkých minút
- joga alebo tai-či sú tiež výborné cvičenia, ktoré využívajú kombinované účinky hlbokého dýchania, fyzickej námahy a pozornosti
Fyzické aktivity môžu byť tiež užitočnou formou odpútania pozornosti od nahnevaných myšlienok. Prestávka na príjemnú voľnočasovú aktivitu, napríklad športovanie alebo účasť na nejakom koníčku, môže pomôcť zvládnuť hnev.
Cvičenie je skvelý spôsob, ako pomôcť zvládnuť hnev a vybudovať si lepšie zručnosti zvládania. Toto je len niekoľko z mnohých dostupných cvičení, ktoré môžu pomôcť usmerniť energiu a poskytnúť uvoľnenie a úľavu od stresu.