Prečo sa niekomu nedarí dosiahnuť cieľ, alebo to po čom túži?

Možno si už niekto niekedy položil otázku, ako to robia iní, keď získajú to, po čom túžia. Možno je len práve na ceste k dosiahnutiu svojho cieľa. Nikto by sa nemal porovnávať s ostatnými, naopak, každý by sa mal zamerať len na svoju cestu. Ako dosiahnuť svoj cieľ?


Dosiahnutie cieľa je dlhý a náročný proces, ktorý si vyžaduje tvrdú prácu a odhodlanie. Bez ohľadu na to, o aký cieľ ide – či už profesionálny, vzdelávací alebo osobný

Prvým krokom je stanoviť si jasný a realistický cieľ. Nie je možné dosiahnuť pokrok na ceste k niečomu, ak človek nevie, čo v skutočnosti chce. Mal by venovať čas sebe a premýšľaniu, kým nedosiahne jasnú myšlienku, čo chce dosiahnuť. Mal by to byť cieľ, pre ktorý cíti vášeň a ktorý je naozaj schopný dosiahnuť.

Čo ovplyvňuje naše ciele

Ľudskú myseľ ovplyvňuje kvantum faktorov. Avšak všetko sa začína v našom detstve. To, v akej rodine sme vyrastali a akí ľudia nás obklopovali. S týmto faktorom si človek vytvára svoje myšlienky, dojmy a postoje.

Do mysle sa však tieto informácie dostávajú v rôznych podobách. Človek si ich trocha prikrášli, skreslí alebo zovšeobecní. Na základe nich si vytvoril svoju realitu a presvedčenia, ktorým verí.

Ak chce byť niekto úspešným podnikateľom, mohol sa dopočuť, že takíto ľudia si nezarábajú poctivo a že sú to zväčša negatívne postavy. Poctivosťou si teda veľa nezarobí. Ak však niekto má presvedčenie, že pravda tkvie niekde inde a bude na sebe poctivo pracovať, je na dobrej ceste za svojím úspechom.

Veľko prekážkou v naplnení svojich cieľov môže byť aj prokrastinácia, pri ktorej sú dôležité úlohy a osobné ciele odkladané na neskôr.

Ako začať plánovať

Ak už je niekto presvedčený o svojom cieli, mal by si nájsť čas na vypracovanie plánu. Každý cieľ si rozdelí na menšie, ľahšie zvládnuteľné časti a stanoví si realistické termíny. Takýto postup pomôže udržať motiváciu a správny smer a zároveň zabezpečí, že kroky, ktoré osoba podniká, smerujú správnym smerom.

Kľúčom k úspechu je zachovať si pozitívny prístup. V ťažkých časoch sa na to ľahko zabúda, ale pozitívny prístup je pre dosiahnutie cieľa nevyhnutný. Človek by sa mal nechať inšpirovať ľuďmi, ktorí dosiahli veci, ktoré chce sám dosiahnuť, a nesúperiť s nimi.

Mal by sa učiť od tých, ktorí bojovali, ale nakoniec z toho vyšli lepšie. Niekedy sa človek môže stretnúť s nečakanými prekážkami a finančnými ťažkosťami. To môže byť skľučujúce, ale je dôležité nestratiť zo zreteľa svoj cieľ a byť realistický vo vzťahu k financiám.

Stanovenie priorít v rôznych aspektoch svojho života je nevyhnutné na to, aby človek čo najlepšie využil svoje zdroje. Správna organizácia života pomôže orientovať sa vo financiách bez prekročenia rozpočtu.

Ako pracovať s mysľou

Najprv treba nájsť svoju motiváciu. Či už je to vízia lepšej budúcnosti alebo prísľub odmeny. Každý by mal vizualizovať svoje sny a túžby, aby sa sústredil na to, prečo pracuje na určitom cieli. Túto silnú motiváciu si treba pripomenúť vždy, keď sa bude človek cítiť demotivovaný alebo bude v pokušení vzdať sa.

Po druhé, je dobré stanoviť si harmonogram. Zostať na ceste a dosiahnuť svoje ciele tak, že si ich jednotlivec rozdelí na zvládnuteľné kroky a stanoví si jasné termíny. Netreba zabúdať na malé prestávky a odmeny za dosiahnuté maličkosti. Tak si človek udrží svoju motiváciu.

Nakoniec môže každý vyskúšať vizualizáciu. Uviesť sa do uvoľneného stavu mysle a predstaviť si, že uspel a dosiahol cieľ. Vizualizácia vlastného úspechu pomáha premietať pozitívne myšlienky a pocity o sebe a svojej budúcnosti.

Dá sa zostať pozitívny?

Realita je taká, že mnohí z nás nie sú schopní dosiahnuť svoje ciele okamžite. Ako teda zostať pozitívne naladený, keď niekto nemôže hneď získať to, čo chce?

Pravdou je, že to nie je ľahké. Vyžaduje si to veľa práce a vytrvalosti, a to aj vtedy, keď sa nedarí. V prvom rade netreba zabúdať, že kľúčom k úspechu je trpezlivosť. Nič veľké sa nestane zo dňa na deň a je dôležité si to uvedomiť.

Nikto by sa nemal nechať odradiť, ak hneď nedosiahne to, čo chce. Namiesto toho sa musí zmieriť s tým, že môže trvať nejaký čas, kým to dosiahne.

Niekto zas môže začať praktizovať vďačnosť. Pozrieť sa okolo seba a byť vďačný za to, čo má. Je pravdepodobné, že existuje aspoň zopár aspektov života, za ktoré je človek vďačný. Nemusia to byť veľkolepé veci, poďakovať sa dá aj za úplné banality a maličkosti dňa.

Samozrejme, sústrediť sa treba skôr na proces ako na konečné výsledky. Je ľahké odradiť sa, keď sa veci nedejú tak rýchlo, ako by človek chcel. Pozornosť treba venovať procesu a malým krokom, ktoré človeka pomaly, ale isto dovedú k vytúženému cieľu.

Nakoniec treba akceptovať, že neúspech je súčasťou života. Život nie je o tom, aby bolo vždy všetko podľa predstáv. Na ceste sa vyskytnú neúspechy a zlyhania. Neznamená to, že zlyhal človek, znamená to len, že sa učí a rastie.

Nikto nepovedal, že zostať pozitívne naladený, keď sa nepodarí dosiahnuť svoje ciele okamžite, bude ľahké. Ak však bude mať človek na pamäti tieto tipy, môže zostať pozitívne naladený a motivovaný bez ohľadu na to, ako dlho trvá, kým dosiahne to, čo chce.

Ako praktizovať vďačnosť

Vo svete, ktorý je zdanlivo stále plný smútku, konfliktov a negativity, je dôležité nájsť si čas na to, aby sme ocenili to dobré v živote. Preto je také dôležité denne praktizovať vďačnosť. Takéto konanie môže pomôcť podporiť pocit pohody, radosti a spokojnosti. Tu je niekoľko tipov, ako začleniť vďačnosť do svojho každodenného života:

  1. Nájsť si niečo, čo človek ocení: Začať možno tým, že si človek na chvíľu nájde niečo, čo oceňuje. Možno je to príjemný výhľad z okna alebo dobré zdravie, ktoré má. Bez ohľadu na to, čo to je, sústredí sa na to, aké máte šťastie, že to má.
  2. Poďakovať: Keď si človek našiel niečo, za čo môžete byť vďačný, nájde si čas na vyjadrenie vďaky. Môže to urobiť ústne, napísaním ďakovného listu alebo jednoducho tým, že danej osobe alebo situácii pošle dobré vibrácie.
  3. Mať postoj vďačnosti: Niekto môže vyskúšať rozvíjať postoj vďačnosti. Týždenne alebo dokonca denne si nájde čas na ocenenie všetkých pozitív v živote. Od priateľov cez prácu až po jedlo na tanieri – vždy sa nájdu veci, za ktoré môže byť človek vďačný.
  4. Zamyslieť sa nad svojou cestou: Urobiť si čas a zamyslieť sa nad svojou cestou a nad tým, ako ďaleko sa jednotlivec dostal. Nielenže mu to poskytne perspektívu na životné vzostupy a pády, ale pomôže mu to oceniť, ako ďaleko s dostal.

Vyjadrenie vďačnosti ľuďom vo svojom živote je skvelý spôsob, ako ukázať druhým, ako veľmi si ich vážime za ich prítomnosť v našom živote. Jednoduché „ďakujem“ je veľmi dôležité.

Každodenné ciele sú dôležité

Všetci chceme viesť úspešný a naplnený život a stanovenie cieľov je jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť. Každodenné ciele poskytnú sústredenie a motiváciu na zlepšenie svojho života a vedú k väčšiemu úspechu.

Prvým typom každodenných cieľov, ktoré by si mal každý stanoviť, sú ciele v oblasti zdravia. Môže ísť o oblasť chudnutia, telesnej kondície, alebo dokonca o vytvorenie návykov v oblasti zdravého stravovania, pitia väčšieho množstva vody a dostatočného spánku.

Môže byť ťažké uprednostniť svoje zdravie, no keď sa bude človek cítiť plný energie a zdravý, jeho produktivita a pocit spokojnosti sa výrazne zvýšia.

Ďalším dôležitým typom každodenných cieľov sú ciele súvisiace s kariérou. Bez ohľadu na to, či niekto práve pracuje v konkrétnom zamestnaní alebo si prácu hľadá. Mal by si stanoviť niekoľko krátkodobých cieľov súvisiacich so zlepšením jeho profesionálnych zručností a ambícií. Môžu to byť napríklad:

  • ďalšie vzdelávanie vo svojom odbore
  • účasť na podujatiach
  • uchádzanie sa o vyššie pozície
  • zdokonaľovanie zručností pri hľadaní práce

A napokon, ak si chce niekto dlhodobo vybudovať bohatstvo a stabilitu, je nevyhnutné stanoviť si finančné ciele. To by mohlo zahŕňať konkrétne ciele v oblasti úspor, ako aj finančné úlohy, ako napríklad zostavenie rozpočtu na účty, zbavenie sa dlhov a investovanie do akcií a podielových fondov.

Aj malé ciele, ako je dodržiavanie týždenného rozpočtu na nákup potravín, môžu časom priniesť veľké zmeny.

Bez ohľadu na typ stanovených cieľov je sledovanie pokroku kľúčom k udržaniu motivácie. Niekto si môže vyskúšať napísať svoje ciele na papier a potom pravidelne sledovať svoj pokrok. Pomôže mu to udržať si zodpovednosť a vytvorí si pocit uspokojenia, keď dosiahne každý nový míľnik.

Ak sa niekedy človek zasekne, nesmie zabudnúť zostať pozitívne naladený, rozdeliť si ciele na menšie časti a postupovať postupne. S vytrvalosťou a pozitívnym prístupom určite svoj úspech dosiahne.