Minimalizmus – čistý priestor, čistá hlava
Sezóna veľkého jesenného upratovania je v plnom prúde. Treba vymeniť šatník, pretriediť veci, ktoré už človek nenosí. A čo garáž či podkrovie? Tieto činnosti neznejú lákavo, no našťastie sa tomu dá predísť. A to v tom prípade, ak človek začne preferovať minimalizmus. Čo to je a ako sa dá dosiahnuť?
Obsah článku
Aké by to bolo, upratovať izby, domy, sklady, garáže, podkrovia a víkendové chaty, ktoré by neboli zapratané vecami? Vecami, ktoré dlhé týždne čakajú na všetkých možných miestach na to, kým ich konečne odložíme alebo vyhodíme? Aké by to bolo, mať čisté a upravené okolie, ktoré by dodávalo energiu a vzduch namiesto ich odoberania?
Dnes sa už rozmáha trend minimalistického životného štýlu, ktorý umožňuje žiť kvalitnejší a naplnenejší život namiesto toho nášho uponáhľaného, zahlteného vecami a povinnosťami. Riadi sa starým dobrým heslom menej je viac. Menej nepotrebných vecí znamená viac priestoru na veci, ktoré máme radi.
Menší počet týchto povinností vytvára čas na aktivity, ktoré nám robia radosť. Menej nakupovania konzumných produktov šetrí peniaze, ktoré nám pomôžu splatiť naše dlhy skôr a znížiť tak stres. Menej zahlteného priestoru je jednoducho viac vzduchu a pozitívnej energie, viac času a kvalitnejší život.
Ako vyzerá minimalizmus
Minimalisti sa pohybujú aj v online komunite. Mnohí z nich pred tým taktiež žili v preplnenej domácnosti, s množstvom nepotrebného majetku. Po životnom uvedomení ale zistili, že vlastniť viac nemusí automaticky znamenať byť šťastnejší. Objavili minimalistický životný štýl a vydali sa cestou triedenia a zbavovania sa vecí. Vďaka tomu mohli:
- zbaviť sa zbytočného majetku
- získať viac voľného času
- venovať sa záľubám
- zažiť naozajstnú slobodu
- viac tvoriť, menej konzumovať
- venovať sa sebarozvoju
- sústrediť sa na zdravie
- objaviť zmysel života
Ako človek zistí, že ho práve jeho okolie oberá o pozitívnu energiu? Odpovede na nasledovné otázky by mohli byť nápoveďou.
Trávi niekto príliš veľa času upratovaním?
Ak sa človek dobre cítiť v čistých a uprataných izbách, môže byť minimalizmus tá správna odpoveď. Najjednoduchší spôsob, ako znížiť čas na upratovanie na minimum, je jednoducho mať menej vecí.
Najlepšie je prejsť každú miestnosť a zbaviť sa predmetov, ktoré už nikto nepoužíva a nikoho netešia. Môže ísť o zastarané knihy, oblečenie a nefunkčné predmety. Aby si človek tento proces uľahčil, pomôže mu miesto, kde môže tieto veci odovzdať. V každom meste sa aspoň raz za čas koná zbierka alebo tzv. swapy.
Ďalším spôsobom, ako dosiahnuť minimalizmus v domácnosti s čistotou, je nahradiť objemné predmety elegantnejšími verziami. Stačí nahradiť príliš dekoratívny nábytok niečím jednoduchším a estetickejším.
Zbaviť sa treba objemných kobercov. Umelecké diela, vankúše a rastliny môžu pridať nádych osobnosti bez toho, aby zaberali príliš veľa miesta. Dobrou voľbou do minimalistickej domácnosti sú aj plisse rolety. Tkanina pomáha tlmiť hluk, čím vytvára pokojnú a príjemnú atmosféru v domácnosti alebo kancelárii.
Má niekto v živote veľa stresu?
Fyzický neporiadok produkuje zbytočný stres v našich životoch. Minimalizmus odstraňuje neporiadok a znižuje tak naše rozptýlenie počas dňa. Takto ušetrenú energiu potom môžeme investovať do vecí, ktoré nám robia radosť.
Keď je náš domov plný vecí, môže byť ťažké sústrediť sa a plniť úlohy, ktoré vnášajú do života poriadok. Schopnosť rýchlo a ľahko nájsť predmety nám pomôže cítiť sa lepšie pod kontrolou, a nie zahltený tým, čo vlastníme.
Minimalizmus tiež pomáha znižovať duševný a emocionálny stres. Schopnosť rýchlo a jednoducho sa rozhodovať nám pomôže byť produktívnejší, s istotou dokončiť projekty a získať kontrolu nad svojím životom. S menším počtom majetku, o ktorý sa musíme starať, sa môžeme sústrediť na dôležité rozhodnutia a úlohy, ktoré musíme dokončiť.
Ako získať viac času?
Zamyslime sa na chvíľu, koľko času denne venujeme nepotrebným veciam vo vašom živote. Či už ich upratovaním, organizovaním, udržiavaním, opravovaním, odstraňovaním, alebo nakupovaním. Vlastniť menej vecí znamená venovať menej času ich údržbe.
Menej majetku, ktorý treba udržiavať a organizovať, nám každý deň zaberie menej času. Energia, ktorá sa vynakladá na udržiavanie a organizovanie domácnosti plnej predmetov, sa zníži, keď sa budeme držať minimalistického životného štýlu. Tento čas môžeme venovať činnostiam, ktoré pomáhajú stres znižovať, napríklad čítaniu, joge alebo pobytu na čerstvom vzduchu.
Môže nás minimalizmus zbaviť dlhov?
Dlhy nás takisto zaťažujú. Pretriedením majetku a nenakupovaním ďalších vecí odľahčíme peňaženku a uvoľníme tak financie napríklad na splatenie zaťažujúcich dlhov.
Kľúčom k minimalistickému životnému štýlu je rozpoznať, kedy sú naše nákupné návyky založené skôr na impulzívnosti než na skutočnej potrebe. Tento posun perspektívy si vyžaduje, aby sme si zakaždým, keď sa chystáme nakúpiť, skontrolovali sami seba a položili si otázku, či je daná položka potrebná, alebo nie. Praktizovanie tohto druhu uvedomelého míňania vám môže pomôcť ušetriť peniaze z dlhodobého hľadiska.
K minimalizmu vedú tri kroky, ktoré pomôžu dosiahnuť finančnú slobodu:
- preskúmanie životného štýlu,
- určenie svojich priorít
- pestovanie udržateľných návykov
Ak sa vzdáme hmotných vecí, ktoré spôsobujú nadmerné výdavky, a vytvoríme si uvedomelé finančné návyky, môžeme ušetriť peniaze. Časom budeme mať viac finančných prostriedkov, ktoré môžeme vložiť do investícií, ktoré budú pre nás z dlhodobého hľadiska prospešné.
Koniec koncov, minimalizmus nie je len o obmedzovaní, ale aj o vytváraní priestoru pre zmysluplnejšie prvky života.
Sú veci, ktoré si vážime viac než hmotné majetky?
Cieľom mimimalizmu je vedome podporovať veci, na ktorých nám v živote najviac záleží a odstrániť čokoľvek, čo nám v tom bráni. Môžeme tak náš život sústrediť okolo našich najhlbších prianí, než okolo vecí, ktoré ležia na poličkách obchodných domov.
Voľný a uprataný priestor robí aj vzduch čistejším. Jednoduchšie premýšľame, máme viac priestoru na interiérové aktivity, viac si všímame to, čo sa v priestore deje, než to, čo tam všetko je.
Minimalizmus môže tým, ktorí sa ho držia, otvoriť možnosti. Uvoľnením väčšieho množstva času a energie sa kultivuje zmysluplnejší život ako plytvanie časom a energiou na neporiadok.
Tí, ktorí vedú minimalistický životný štýl, môžu hľadať radosť v iných aspektoch života, ako sú zmysluplné vzťahy, ich vášne a ciele. To môže pomôcť získať vyváženejší životný štýl, ktorý sa sústredí viac na starostlivosť o seba ako na hromadenie ďalších vecí.
Je minimalizmus životná zmena?
Tento životný štýl je trochu protichodný s masovým spôsobom života. Vyžaduje zmenu v spôsobe trávenia času, energie a peňazí. Samozrejme, takmer každá zmena vedie k lepšiemu, takže sa to určite oplatí.
Minimalizmus je životný štýl, ktorý v posledných rokoch získava na popularite. Ľudia hľadajú spôsoby, ako obmedziť spotrebu a nájsť väčší zmysel a spokojnosť v živote. Tento prístup k životu, ktorý sa zameriava na zbavovanie sa fyzických vecí, umožňuje mnohým zjednodušiť svoj život a uprednostniť to, čo je dôležité.
Príliš veľa vecí znamená príliš málo priestoru a príliš veľa stresu. Život naplnený neporiadkom z fyzických predmetov slúži ako neustála pripomienka toho, o čo sa ešte nestaráme, od oprašovania drobností až po triedenie rastúcej hromady oblečenia. To okamžite vedie k vyššej úrovni stresu.
Pomáha lepšie si uvedomiť svoje správanie a životný štýl. Keď obmedzíme fyzický majetok, ľahšie pochopíme, ako naše správanie ovplyvňuje životné prostredie a spoločnosť. Môžeme si tiež začať lepšie uvedomovať svoje vlastné emócie a lepšie porozumieť sami sebe.
A napokon, umožní zamerať sa na vzťahy a zážitky namiesto hmotného majetku. Namiesto toho, aby sme strácali čas nakupovaním alebo vyberaním medzi predmetmi, môžeme začať budovať vzťahy s priateľmi, rodinou a kolegami.
Je tiež jednoduchšie cestovať a objavovať nové miesta, keď vlastníme menej predmetov, ako aj vytvárať si spomienky prostredníctvom zážitkov, napríklad návštevou nového múzea alebo vyskúšaním reštaurácie.
Minimalizmus je oveľa viac než len zbavovanie sa vecí a ich výmena za jednoduchšie alternatívy – ide o hľadanie naplnenia, zodpovednosti a radosti zo života. Vďaka tomuto jednoduchému životnému štýlu môžeme ľahko získať späť kontrolu nad svojím životom a využiť svoj čas naplno.
Ak teda niekto hľadá spôsob, ako sa cítiť pokojnejšie, ušetriť peniaze, žiť šetrnejšie a sústrediť sa na vzťahy a zážitky – minimalizmus je určite skvelou voľbou.