Anglické raňajky – ako sa varia, najlepšie recepty
Anglické raňajky patria medzi tradičné recepty raňajok, ktoré sa v Anglicku podávajú už po stáročia. Tieto raňajky z vajec, slaniny, klobásy, pečenej fazule, grilovaných paradajok, húb a čierneho pudingu a iných príloh sú výdatným jedlom, ktoré zasýti na dlhé hodiny. Najčastejšie sa podávajú sa s toastom alebo opraženým chlebom.
Počiatky anglických raňajok siahajú do 13. storočia, keď anglickí robotníci začínali svoj deň raňajkami z vajec s chlebom a pivom. Postupom času sa rozšírili o výdatnejšie jedlá, ako je mäso a zelenina. V 19. storočí sa anglické raňajky stali základom anglickej kuchyne a dodnes sú obľúbeným jedlom.
Jedným z hlavných znakov anglických raňajok je dôraz na potraviny bohaté na bielkoviny. Slanina, klobása a vajcia sú zdrojom bielkovín, ktoré pomôžu udržať si pocit sýtosti a spokojnosti počas celého dňa. Fazuľa v paradajkovej omáčke, ktorá sa často podáva ako príloha, je tiež dobrým zdrojom bielkovín a vlákniny.
Anglické raňajky sú okrem výživových výhod cenené aj pre svoj spoločenský a kultúrny význam. Často sa považujú za symbol britskej identity a mnoho obyvateľov Anglicka či Normanského ostrova Guernsey ich považuje za dôležitú súčasť svojho národného dedičstva.
Anglické raňajky však nie sú bez kontroverzie. Niektorí odborníci na zdravie tvrdia, že jedlo nepatrí k zdravej strave a môže prispieť k nárastu hmotnosti a iným zdravotným problémom. Iní kritizujú tento pokrm pre jeho závislosť od mäsových výrobkov, ktoré sa často vyrábajú továrenskými metódami chovu, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a dobré životné podmienky zvierat.
Anglické raňajky – recepty
Recepty raňajok nie sú zložité, ale zahŕňajú varenie viacerých zložiek súčasne. So základnými technikami varenia, ako je vyprážanie a grilovanie, je možné tento pokrm zvládnuť bez problémov. Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby sa každá zložka varila správne a načasovane, aby bolo všetko pripravené v rovnakom čase.
Ingrediencie:
- slanina alebo šunka
- klobásky
- vajcia
- grilované alebo pečené paradajky
- grilované huby
- pečená fazuľa
- čierny puding (voliteľné)
- hrianky
- maslo
Návod na prípravu:
- Rozpáľte panvicu alebo grilovací rošt na strednom ohni. Pridajte slaninu alebo šunku a klobásu a opečte ich, kým nebudú hnedé a chrumkavé z oboch strán.
- Kým sa mäso varí, rozohrejte samostatnú panvicu na strednom ohni. Pridajte trochu masla, paradajky a huby a varte, kým nezmäknú a ľahko nezhnednú.
- Ak používate čierny puding, nakrájajte ho na plátky a uvarte na tej istej panvici ako mäso, kým nie je chrumkavý.
- V malom hrnci alebo v mikrovlnnej rúre zohrejte fazuľu v paradajkovej omáčke, kým nie je horúca.
- V samostatnej panvici smažte vajcia, kým nie sú bielka pevné a žĺtky stále tekuté.
- Chlieb opečte alebo opražte na troche masla dozlatista.
- Všetky komponenty naaranžujte na tanier a podávajte horúce.
Toto je len základ anglických raňajok a existuje mnoho variácií a doplnkov, ktoré sa dajú pripraviť podľa osobných preferencií.
Fazuľa v paradajkovej omáčke – recept
Recept fazuli v paradajkovej omáčke možno použiť ako prílohu k anglickým raňajkám. Tu je recept na domácu pečenú fazuľu.
Ingrediencie:
- 2 šálky sušených fazúľ, namočené cez noc
- 1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
- 3 strúčiky cesnaku, mleté
- 1 plechovka drvených paradajok
- 1/4 šálky hnedého cukru
- 1/4 šálky melasy
- 2 PL paradajkovej pasty
- 1 PL worcestrovej omáčky
- 1 lyžička údenej papriky
- soľ a korenie podľa chuti
- voda podľa potreby
Návod na prípravu:
- Fazuľu scedíme, opláchneme a pridáme do veľkého hrnca. Zalejeme ju vodou a privedieme do varu. Znížime teplotu a varíme 30 minút, alebo kým fazuľa nezmäkne, ale zostane pevná.
- Kým sa fazuľa varí, orestujeme cibuľu a cesnak na troche oleja, kým nezmäknú a cesnak nepustí vôňu.
- Do hrnca s cibuľou a cesnakom pridáme drvené paradajky, hnedý cukor, melasu, paradajkový pretlak, worcestrovú omáčku, údenú papriku, soľ a korenie. Dobre premiešame, aby sa spojili.
- Uvarenú fazuľu scedíme a pridáme ju do hrnca s paradajkovou zmesou. Pridáme toľko vody, aby bola fazuľa zakrytá, a premiešame.
- Zmes privedieme do varu, potom znížime teplotu a varíme 1 – 2 hodiny, alebo kým fazuľa nezmäkne a omáčka nezhustne.
- Podľa potreby okoreníme a podávame horúce ako súčasť anglických raňajok.
Podľa tohto receptu fazuli v paradajkovej omáčke možno pripraviť veľkú dávku, takže prípadné zvyšky možno zamraziť na neskoršie použitie.
Ako sa varia párky, aby nepopraskali?
Môže sa zdať, že varenie párkov vo vode je jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Mnoho ľudí robí zásadnú chybu pri varení párkov a následkom toho sa stávajú popraskané a strácajú svoju šťavnatosť. Ako sa varia párky správne? Pri tomto je kľúčové postupovať podľa určitých pravidiel.
Namiesto varenia párkov ich treba iba ohrievať. Je potrebné pripraviť si hrniec s pokrievkou, do ktorého pôjde voda v rovnakej výške ako sú párky. Hrniec s vodou by sa mal pomaly zohrievať tak, aby sa zabránilo zovretiu vody, pretože by párky praskli.
Keď sa voda blíži k bodu varu, je nutné stiahnuť sporák na minimum a nechať hriať párky po dobu 5 až 10 minút. Tento postup toho, ako sa varia párky zaručí, že párky zostanú ohriate, šťavnaté a určite nepopraskajú.
Ďalšie recepty s párkami
Nasledujúce nápady zahŕňajú rôzne recepty s párkami, ktoré sa hodia na raňajky, obed, či rýchlu večeru. Príprava nezaberie veľa času a vzniknú chutné a sýte jedlá.
- Klasické párky v rožku: Ugrilované párky sa podávajú v rožku alebo žemli s obľúbenou prílohou, ako je kečup, horčica, pochúťka, cibuľa a syr.
- Párky so zemiakmi na panvici: Na plátky nakrájané párky so zemiakmi nakrájanými na kocky, cibuľou a cesnakom, ktoré sú spolu opečené na panvici. Možno dochutiť soľou, korením a obľúbenými bylinkami.
- Párkové raňajky v burrite: Toto jedlo možno zaradiť medzi recepty s párkami, ktoré sa výborne hodia na sýte raňajky. Ohriatu tortillu je možné naplniť praženicou s párkami, strúhaným syrom a salsou.
- Fazuľová polievka s párkami: Klasický recept na fazuľovú polievku možno obohatiť orestovanými párkami na cibuli.
Raňajky z vajec
Vajcia sú všestrannou a výživnou ingredienciou, ktorú možno použiť v širokej škále receptov, od raňajok cez brunch až po slané obedy a večere. Tu je niekoľko nápadov na chutné recepty na báze vajec.
- Frittata: Ide o omeletu talianskeho typu, ktorá sa pečie v rúre. Do vaječnej zmesi môžete pridať svoju obľúbenú zeleninu, syr a mäso.
- Vajíčka Benedikt: Mnohých síce odrádza zdanlivá náročnosť receptu na holandskú omáčku, no výsledok stojí za to. Vajíčka Benedikt sa podávajú s opečenými anglickými muffinami, pošírovanými vajciami, kanadskou slaninou, vrátane krémovej holandskej omáčky.
- Quiche (Kiš): Slaný koláč pripravený z vajec, smotany, syra a zeleniny alebo mäsa podľa vlastného výberu.
- Shakshuka: Jedlo z Blízkeho východu, ktoré obsahuje vajcia varené v paradajkovej omáčke s cibuľou, paprikou a korením.
- Škótske vajcia: Vajíčka uvarené natvrdo sa obalia v klobásovom mäse, obalia v strúhanke a potom sa vyprážajú dozlatista.
Šampiňóny na panvici – recepty
Šampiňóny sú taktiež všestrannou ingredienciou, ktorú možno použiť v širokej škále jedál. Jedným z najjednoduchších a najchutnejších spôsobov prípravy sú recepty šampiňónov na panvici. Tu je niekoľko nápadov na recepty na šampiňóny na panvici:
- Šampiňóny na cesnakovom masle: Tento jednoduchý recept je plný chuti a je ideálnou prílohou k steaku. Niekoľko minút restujte na plátky nakrájané šampiňóny s maslom a cesnakom, kým nezmäknú. Pridajte soľ podľa chuti a servírujte.
- Hubové rizoto: Na panvici s lyžicou masla osmažte cibuľu a pridajte nakrájané šampiňóny. Varte, kým nezačnú hnednúť a pridajte šálku ryže. Vlejte šálku vývaru a miešajte, kým ryža neabsorbuje tekutinu. Pokračujte v pridávaní vývaru a miešaní, kým sa ryža neuvarí a rizoto nie je krémové. Pridajte korenie podľa chuti a nastrúhaný parmezán pri podávaní.
- Šampiňónová omeleta: Na panvici orestujte nakrájanú cibuľu, a po chvíli pridajte šampiňóny. Restujte pokiaľ huby nezhnednú a pridajte vymiešané vajíčka. Omeletu možno po chvíli obrátiť, aby sa opiekla aj druhá strana. Posypte nastrúhaným syrom, preložte na polovicu a podávajte.
Volské oko – recept
Na volské oko recept je potrebné pripraviť si vajce, maslo alebo olivový olej a soľ s korením.
Postup prípravy:
- Panvicu dajte na stredný až nízky oheň a pridajte toľko olivového oleja, aby ste ľahko pokryli dno veľkej nepriľnavej panvice (asi 1 polievkovú lyžicu).
- Do misky rozklepnite vajcia a z nej ich pridajte na panvicu, takto sa ľahšie vkladajú bez toho, aby ste rozbili žĺtok.
- Vajíčka posypte soľou a korením a varte, kým nie je bielok pevný, ale žĺtok stále tekutý. To by malo trvať približne 2 – 3 minúty.
- Keď sú hotové, odstráňte panvicu z ohňa a vajíčka vyberte na tanier pomocou špachtle.
- Výborné sú podávané na celozrnnom chlebe.
Recept na volské oko možno ešte vylepšiť a po upečení posypať strúhaným syrom alebo pokvapkať pálivou omáčkou na dodanie chuti.