Ako si vybrať najlepšie doplnky stravy
Na zlepšenie zdravia a pohody spotrebitelia čoraz viac začleňujú doplnky do svojho jedálnička. Podľa globálneho prieskumu míňajú spotrebitelia každý rok približne 280 eur na vitamíny, minerály a iné doplnky stravy. V skutočnosti 24 percent ľudí konzumuje viac ako tri rôzne doplnky týždenne.
Ako ľudia vedia, ktoré doplnky majú užívať alebo ktoré sú najlepšie kúpiť? Zaujímavé je, že 30 percent respondentov uviedlo ako zdroj informácií o doplnkoch internet a sociálne médiá. Zatiaľ čo 27 percent uviedlo, že hľadali rady a odporúčania od svojich lekárov.
Bez ohľadu na to, odkiaľ spotrebitelia získavajú informácie, 77 percent respondentov uviedlo, že by sa chceli dozvedieť viac o výhodách rôznych doplnkov stravy.
Aký formát doplnku je najlepší?
Vďaka inováciám a novým technológiám majú dnes spotrebitelia prístup k širokej škále doplnkových formátov vrátane kapsúl, práškov, žuvačiek, funkčných nápojov a mnohých iných.
S toľkými možnosťami môže byť ťažké vybrať si tú najlepšiu. No v konečnom dôsledku to závisí od preferencie. Tu sú najbežnejšie formy dostupné na trhu:
- Tablety: Tieto pilulky sa vyrábajú drvením účinných látok. Keďže tablety nemajú povlaky, môžu mať niekedy pachuť.
- Kapsuly: V prípade kapsúl sú zložky uzavreté vo vonkajšom obale. Môžu byť vo forme piluliek, ktoré sú potiahnuté ľahko stráviteľným obalom, aby sa zabránilo pachuti, alebo môžu byť prísady uzavreté v dvojdielnej kapsule.
- Žuvačky: Niektorí spotrebitelia môžu preferovať žuvanie doplnkov, takže tento alternatívny formát môže byť vhodnejší.
- Žuvacie cukríky: Kedysi len pre deti, teraz sú bežne dostupné aj pre dospelých. Je to príťažlivý, ľahko žuvateľný a chutný formát a niektoré môžu mať jedinečné príchute.
- Prášky: Mnohí spotrebitelia uprednostňujú prášky, pretože sa ľahko prehĺtajú a dajú sa zmiešať s nápojmi alebo inými tekutinami na jednoduchú konzumáciu.
- Funkčné nápoje a tekuté doplnky: Pre spotrebiteľov na cestách obsahujú tieto tekuté produkty doplnkové živiny a poskytujú pohodlnú alternatívu k iným formátom. Treba mať na pamäti, že po otvorení majú zvyčajne kratšiu trvanlivosť.
Technológie a inovácie umožnili výrobcom vyvinúť nové a alternatívne formáty, ktoré vyhovujú jedinečným potrebám a preferenciám spotrebiteľov. Ešte dôležitejšie je, že každý má možnosť voľby. Každý si teda môže vybrať, čo najviac vyhovuje rozvrhu a životnému štýlu.
V konečnom dôsledku to je o konzistencii. To znamená vybrať si formáty, ktoré pomôžu udržiavať konzistentný režim, ktorý dopĺňa výživnú stravu a cvičebnú rutinu.
Čo je to mnohostranný prístup k wellness?
Bežný spotrebiteľ sa môže čudovať, prečo je na trhu toľko doplnkov stravy. Nestačí užiť len jeden multivitamín denne?
Výživové potreby sa líšia od človeka k človeku. Sú ovplyvnené vekom, pohlavím, životným štádiom, diétnymi obmedzeniami, wellness cieľmi atď. Mnohostranný prístup k wellness je cielená výživa na podporu orgánov, spánku a nálady. To všetko prispieva k celkovej pohode.
Mnohí ľudia sú dobre oboznámení o výhodách vitamínov a minerálov. Niektoré doplnky stravy ponúkajú aj také výhody, ktoré sa nedajú získať z bežnej stravy. Napríklad bacopa môže podporovať vybavovanie si krátkodobej pamäte a pozornosti. Je však nepravdepodobné, že by sa objavila v slovenských jedlách. Je to bylina pôvodom z Indie.
A ako telo starne, zažíva fyziologické zmeny. Takže je možné, že v bežnej strave sa prirodzene nenachádza dostatok živín na podporu takýchto zmien. Napríklad CoQ10 je antioxidant, ktorý sa nachádza v niektorých potravinách a vytvára sa aj v tele. Avšak jeho hladiny majú tendenciu klesať pri starnutí.
Z týchto dôvodov existuje množstvo doplnkov, ktoré je potrebné zvážiť nad rámec denných multivitamínov, vrátane probiotík, aminokyselín, fytonutrientov, bylín a rastlinných látok. Tieto sú často známe ako špecializované alebo cielené doplnky výživy, pretože sa zameriavajú na konkrétny wellness cieľ.
Zoznam cielených doplnkov výživy
Podľa prieskumu spotrebitelia berú doplnky z rôznych dôvodov. Tu sú niektoré z cieľov, ktoré citovali:
- na podporu všeobecnej imunity (62 percent)
- pre všeobecné zdravie a pohodu (46 percent)
- pre zdravie tráviaceho traktu (32 percent)
- pre zdravie pokožky, vlasov a krásu (27 percent)
- pre zdravie mozgu (24 percent)
- na podporu energie a sústredenia (23 percent)
- na podporu spánku (20 percent)
Aké sú typy doplnkov, ktoré špecificky zodpovedajú týmto cieľom? Tu je niekoľko príkladov doplnkov výživy zaradeých podľa cieľov.
Podpora imunity
Podľa nedávneho prieskumu 52 percent spotrebiteľov uviedlo podporu imunity ako dôvod nákupu výživových produktov. Doplnky v tejto kategórii zahŕňajú zinok, niektoré vitamíny, probiotiká, omega-3 mastné kyseliny a rastlinné doplnky, ako je kurkuma, schizandra, baza a echinacea.
Zdravie mozgu – Mnohí spotrebitelia hľadajú doplnky na podporu rôznych funkcií vrátane pamäte. Bacopa je rastlina používaná v tradičnej indickej medicíne (Ayurveda) na podporu krátkodobej pamäte a kognitívnej odolnosti, keď ľudia starnú.
Zdravie srdca – Okrem stravy zdravej pre srdce a pravidelného cvičenia môžu zdravie srdca podporiť aj doplnky výživy. Niektoré z týchto produktov zahŕňajú omega-3, CoQ10, cesnak a doplnky obsahujúce prekurzory oxidu dusnatého.
Zdravie trávenia – Probiotiká, prebiotiká a synbiotiká prispievajú k zdraviu čriev. Vláknina pomáha pri trávení, poskytuje pocit sýtosti na potlačenie chuti do jedla a pomáha prospievať priateľským tráviacim baktériám. Mnohí ľudia nedosahujú odporúčaný denný príjem vlákniny, takže užívanie doplnku môže pomôcť. Trávenie môže zlepšiť aj pestrec mariánsky, ktorý navyše môže pomôcť aj pri chudnutí.
Zdravie žien – Ženy majú špecifické nutričné potreby, ktoré je možné podporiť pridaním doplnkov. Experti často odporúčajú ženám pridávať vápnik do stravy na podporu zdravia kostí. Ďalšou živinou, ktorú často treba posilniť, je vitamín D – ideálny aj pre kosti. Ďalším cieľovým doplnkom pre ženy pred menopauzou je železo, nevyhnutné pre rast buniek.
Zdravie mužov – Muži tiež profitujú z vitamínu D a niektorých produktov vyrobených zo saw palmetta – palmy na podporu prostaty a moču .
Zdravie detí – Ako mnohí rodičia vedia, deti nie vždy dostávajú správnu výživu. Rodičia dopĺňajú stravu detí kokteilom obohateným o živiny alebo multivitamínom vrátane cholínu, ktorý podporuje normálnu neurologickú funkciu, vápnikom, horčíkom a vitamínom D na podporu zdravého rastu a vývoja kostí a zubov.
Spánok a relax – Odpočinok je neoddeliteľnou súčasťou zdravého a aktívneho životného štýlu. Omladzuje telo a myseľ a reguluje náladu . Mnohí spotrebitelia nachádzajú podporu spánku a relaxácie v bylinných čajoch vyrobených z harmančeka alebo iných bylín, ako je jujuba a mučenka. Iní ľudia podporujú spánok doplnením melatonínu.
Výber doplnkov: Prečo cena nie je všetko?
Všetci majú radi lacné veci a vyhľadávajú najnižšie náklady na mnohé položky. Pred investíciou do doplnkov ovplyvňujúcich zdravie je však potrebné zvážiť veľa faktorov a nie len cenu. Je dôležité vyberať si múdro, pretože kvalita ingrediencií a výrobné postupy sa môžu líšiť.
Tu sú tipy na výber správnych doplnkov stravy:
- Zúžiť pole výberom iba produktov od známych spoločností, ktoré sa venujú vede, kvalite a bezpečnosti.
- Pozorne si prečítať výživový štítok, kde sú uvedené všetky účinné zložky. Zvýšená pozornosť je vhodná najmä u citlivých či alergických ľudí.
- Ak niekto má špecifické potravinové alergie alebo diétne obmedzenia, je potrebné hľadať certifikáty tretích strán, ako napríklad certifikovaný bezlepkový.
- Vmedziť si čas na preskúmanie webovej stránky značky a skontroloať úroveň vedeckých a lekárskych odborníkov, ktorých zamestnávajú.
Vždy treba skontrolovať si, či značka pravidelne investuje do testovania a zlepšovania svojich produktov. Užitočné môžu byť aj nezávislé štúdie tretích strán od dôveryhodných inštitúcií.
E-shop Nature’s Finest ponúka v kategórii doplnkov stravy pomerne širokú škálu produktov. Možno si tu vybrať doplnky na detox, vitamíny a minerály či kolagén. Takisto tieto produkty možno hľadať podľa kategórie účinku – napríklad na stratu váhy, zbavenie stresu, trávenie a iné.
Ako zostať v kurze?
Výhody sa nemusia dostaviť okamžite pri užívaní doplnkov. Výsledky súvisiace s doplnkami nie sú ľahko pozorovateľné, ako je to u produktov, ktoré podporujú chudnutie alebo naberanie svalov.
Ako pri všetkom, či už ide o diétu alebo cvičenie, konzistencia je kľúčová. Doplnky nie sú jednorázovou záležitosťou. Mali by patriť do každodennej rutiny a celoživotného wellness plánu.
Nedávne štúdie naznačujú, že užívanie určitých cielených doplnkov výživy môže mať dlhodobé výhody, ak sa berú dôsledne. Tu je niekoľko príkladov:
- Analýza starších pacientov ukázala, že užívanie selénu (200 mcg/deň) a CoQ10 (200 mg/deň) nielen zlepšilo zdravie srdca, ale časom sa objavili aj ďalšie prínosy suplementácie.
- V inej metaanalýze bola dlhodobá suplementácia luteínu (10 – 20 mg/deň) spojená s významným zlepšením zdravia očí u dospelých.
- Podobne náhodná kontrolná štúdia tiež ukázala zlepšenie minerálnej hustoty kostí u detí s dlhými obdobiami primeraného príjmu vápnika (240 – 440 mg/deň zo stravy a doplnkov).
Pre ľudí je prirodzené skĺznuť späť do starých zvykov a zabudnúť na svoje doplnky. Tu je niekoľko tipov a trikov, ako zostať v kurze:
- Užívanie doplnkov si spojiť s každodennou činnosťou. Doplnky stravy sa môžu užívať napríklad po čistení zubov alebo pri príprave kávy. Tento režim treba dodržiavať.
- Sady doplnkov sa môžu rozdeliť počas dňa, napríklad ich užívať pri rôznych jedlách.
- Pri cestovaní sú veľmi nápomocné nádoby na pilulky. Je to omnoho prehľadnejšie. Na cestách môžu byť doplnky ešte dôležitejšie. Mnohí vtedy zanedbávajú svoje nutričné potreby, keď si nepripravujú vlastné jedlá.
Veľký rozdiel robí aj podpora komunity. Pripojiť sa k podpornej skupine s ľuďmi s podobnými cieľmi v oblasti zdravia a pohody alebo životnej fázy môže pomôcť cítiť sa na osobnej ceste povzbudene a motivovane.