Sedavý životný štýl prispieva k sarkopenickej obezite
Zahraničné články naznačujú, že sedavý životný štýl v práci a doma je faktorom, ktorý prispieva k rozvoju sarkopenickej obezity, syndrómu súvisiaceho s vekom. Preto treba vstať zo stoličky a rozhýbať sa, závisieť od toho totiž môže naše zdravie.
Sarkopenická obezita je stav charakterizovaný nárastom tukovej hmoty a redukciou čistej svalovej hmoty.
Pretože viac ako 20 percent svetovej populácie bude mať do roku 2050 viac ako 60 rokov možno očakávať, že prevalencia tohto ochorenia sa zvýši.
Čo je sarkopenická obezita
Sarkopenická obezita je stav, ktorý je čoraz častejší u dospelých nad 50 rokov. Charakterizuje ho kombinácia nízkej svalovej hmoty, vysokého množstva telesného tuku a zníženej fyzickej výkonnosti.
Hoci k tomuto stavu prispieva mnoho faktorov, jedným z hlavných je čoraz viac sedavý spôsob života.
Nečinnosť môže viesť k poklesu svalovej hmoty, pretože telo nemusí používať svoje svaly na vykonávanie akejkoľvek práce. To môže mať za následok pokles sily a fyzickej výkonnosti, čo môže sťažovať vykonávanie každodenných úloh.
Okrem toho môže viesť aj k nárastu telesného tuku, pretože telo má menej príležitostí spaľovať kalórie.
Sedavý spôsob života môže prispieť aj k iným zdravotným ťažkostiam, ktoré môžu prispieť k sarkopenickej obezite. Štúdie napríklad ukázali, že fyzická nečinnosť môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu, ktorá môže viesť k zvýšeniu hladiny telesného tuku, ako aj k zvýšenému úbytku svalovej hmoty.
Hrozí aj zníženie hustoty kostí, keďže telo nepotrebuje využívať kosti na svoju podporu. To môže viesť k zvýšenému riziku zlomenín, čo môže ďalej prispieť k úbytku svalovej hmoty.
Sedavý spôsob života tiež môže zvyšovať hladinu stresu. To môže tiež prispieť k rozvoju sarkopenickej obezity. Stres môže spôsobiť, že sa v tele uvoľňujú hormóny, ako je kortizol, čo môže viesť k zvýšenému ukladaniu tuku a úbytku svalovej hmoty.
Záverom možno povedať, že sedavý spôsob života môže významne prispieť k rozvoju sarkopenickej obezity. Preto treba, aby si dospelí nad 50 rokov uvedomili riziká spojené s nečinnosťou a prijali opatrenia na zabezpečenie pravidelného pohybu a udržiavania zdravého životného štýlu.
Proti sarkopenickej obezite zdravou stravou a cvičením
Sarkopenickú obezitu je spôsobuje kombinácia fyzickej nečinnosti, starnutia a nesprávnej stravy. Sprevádza ju zápal nízkeho stupňa, inzulínová rezistencia a zmena v produkcii hormónov.
Môže sa stať dokonca závažnejším problém verejného zdravia. Ľudia totiž nemajú optimálnu stravu, populácia starne a mnohí žijú sedavým spôsobom života.
Toto je téma, ktorá vyžaduje vyváženú výživu a pravidelné cvičenie na podporu zdravia a zdravého aktívneho životného štýlu.
Ak sa sarkopenická obezita nekontroluje, môže oslabiť svaly, obmedziť pohyblivosť, zvýšiť pravdepodobnosť pádu a zlomenín.
Tiež môže znížiť kvalitu života, brániť nezávislosti a zvýšiť pravdepodobnosť metabolických ochorení (diabetes, metabolický syndróm) a kardiovaskulárnych ochorení (hypertenzia, srdcový infarkt, mŕtvica).
Treba sa zamerať na správne cvičenie
Sarkopenická obezita je čoraz častejšie sa vyskytujúci stav, pri ktorom má človek nadbytok telesného tuku, ale aj nízku svalovú hmotu.
Je to stav, ktorý môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je zvýšené riziko cukrovky, srdcových ochorení a mŕtvice.
Na prevenciu sarkopenickej obezity je dôležité zamerať sa na zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, pravidelnú fyzickú aktivitu a dostatočný odpočinok.
- Vyvážená strava je základom prevencie sarkopenickej obezity. Konzumácia rôznych potravín s vysokým obsahom živín ako ovocie a zelenina, chudé bielkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky, môže pomôcť zabezpečiť, aby človek dostával všetky potrebné vitamíny a minerály. Pravidelné jedenie a občerstvenie počas dňa namiesto vynechávania jedál môže tiež pomôcť udržať si zdravú hmotnosť.
- Fyzická aktivita je tiež dôležitá pri prevencii sarkopenickej obezity. Kombinácia aeróbnych cvičení ako chôdza, beh a plávanie so silovými cvičeniami ako napríklad dvíhanie činiek môže pomôcť budovať svalovú hmotu a zároveň spaľovať kalórie. Je dôležité vykonávať správny typ cvičenia vzhľadom na vek a úroveň fyzickej zdatnosti.
- A napokon, pre udržanie zdravej hmotnosti je dôležitý dostatok odpočinku. Spánok pomáha telu pri obnove a regenerácii a je dôležitý pre správnu reguláciu hormónov. Ideálne je spať sedem až hodín denne.
Pri predchádzaní sarkopenickej obezite je dôležité zamerať sa na vyváženú stravu, pravidelnú fyzickú aktivitu a dostatočný odpočinok. Týmto spôsobom si človek môže udržať zdravú hmotnosť a znížiť riziko vzniku závažných zdravotných problémov.
Úloha viscerálneho tuku
Viscerálny tuk, známy aj ako orgánový tuk alebo vnútrobrušný tuk, je typ telesného tuku, ktorý sa ukladá v brušnej dutine a obklopuje niekoľko dôležitých vnútorných orgánov ako pečeň, pankreas a črevá.
Líši sa od podkožného tuku, ktorý sa nachádza tesne pod kožou a považuje sa za nebezpečnejší typ tuku vzhľadom na jeho blízkosť k životne dôležitým orgánom.
Hoci telo obsahuje rôzne typy tuku, tuk okolo životne dôležitých orgánov býva úzko spojený s metabolickým syndrómom a je bežnou črtou sarkopenickej obezity.
Nebezpečenstvo viscerálneho tuku spočíva v tom, že obklopuje kritické orgány ako srdce a pečeň a stimuluje systémový zápal.
Viscerálny tuk sa spája s viacerými zdravotnými rizikami vrátane kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky 2. typu a niektorých druhov rakoviny. Predpokladá sa, že zohráva úlohu aj pri vzniku metabolického syndrómu a obezity.
Vnútrobrušný tuk produkuje hormóny a iné látky, ktoré majú vplyv na organizmus. Zvyšuje produkciu určitých hormónov, napríklad leptínu, ktorý produkujú tukové bunky.
Leptín sa podieľa na regulácii energetickej rovnováhy a jeho zvýšená produkcia sa spája s väčším ukladaním tuku a vyšším rizikom obezity. Viscerálny tuk tiež zvyšuje produkciu prozápalových cytokínov, ktoré sa podieľajú na vzniku metabolických ochorení.
Hromadenie viscerálneho tuku možno znížiť zmenou životného štýlu, napríklad prijatím zdravej stravy a zvýšením fyzickej aktivity.
Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť celkový telesný tuk, ako aj viscerálny tuk a môže tiež pomôcť zlepšiť celkový zdravotný stav. Zdravá strava s nízkym obsahom nasýtených tukov, transmastných kyselín a cholesterolu a s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov môže tiež pomôcť znížiť viscerálny tuk.
Potenciálne stratégie
Na zlepšenie stavby tela a redukciu viscerálneho tuku sa treba zamerať na:
- pravidelný odporový tréning s využitím voľných váh, posilňovacích strojov atď
- konzumáciu nutrične bohatej stravy s rôznymi druhmi ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín (sója, chudé mäso, hydina, vajcia, orechy, semená), bioaktívnych zlúčenín (zelený čaj) a zdravých omega-3 mastných kyselín (rybí olej, krilový olej)
- obmedzenie spotreby „prázdnych“ kalórií (biele pečivo, sladkosti s jednoduchými cukrami, salámy, syry, margaríny, hot-dogy, presolené mäsové výrobky…)
- dostatočný pitný režim čistej vody v rámci detoxikácie
Zdravá a vyvážená strava, dostatok odpočinku, hydratácia a pravidelná fyzická aktivita pomáha podporiť zdravie a spraviť ľudský organizmus odolnejším. Optimálne je získať informácie pre pochopenie ako vplývajú jednotlivé zložky životného štýlu a postupne ich začleniť do svojho života.