Ako sa zmenilo stravovanie za 40 rokov
Ak existuje jedna vec, ktorá bola v súvislosti s diétami za posledných štyridsať rokov konzistentná, je to fakt, že vždy je možné vyskúšať niečo nové. Našťastie, v poslednej dobe došlo k trochu dôslednejšiemu podporovaniu vyváženej výživy a zdravého a aktívneho životného štýlu.
Čo sa zmenilo vo vývoji stravovacích trendov a preferencií potravín za posledné štyri desaťročia.
Čo sa dialo v osemdesiatych rokoch
Osemdesiate roky boli obdobím nízkotučných, vysokosacharidových diét a trendov. Bolo to všetko o redukcii tuku z akéhokoľvek zdroja – dokonca aj zdravých tukov – a jedení veľkého množstva uhľohydrátov (vrátane veľkého množstva cukru), ktoré mnohí dnes považujú za obrovskú diétu.
Diétne výstrelky boli fascinujúce:
- Diéta s kapustovou polievkou pozostávala v podstate z vody a kapusty. Je nejaké prekvapenie, že ľudia schudli? Samozrejme im chýbalo aj množstvo vitamínov, minerálov a bielkovín.
- Diéta Beverly Hills sa zamerala na kombinovanie potravín – viedla ľudí k tomu, aby sa vyhli konzumácii sacharidov a bielkovín súčasne. To tiež viedlo k strate hmotnosti, avšak nie kvôli nejakému magickému efektu kombinovania potravín. Keďže bielkoviny a sacharidy nebolo možné jesť súčasne, jedlá boli prirodzene oveľa menšie.
- Populárne sa stali stravovacie centrá, z ktorých mnohé propagovali a predávali mrazené jedlá. Avšak skutočným kľúčom k ich úspechu bola podpora a koučovanie, ktoré ponúkali – prístup, ktorý žije aj dnes!
- Uplatnili sa aj náhrady jedla bohatého na živiny, predovšetkým prostredníctvom formálnych programov na zníženie hmotnosti pod lekárskym dohľadom.
Nízkotučné a vysokosacharidové diéty boli v 90. rokoch stále v móde, takže na trh sa začalo dostávať množstvo „beztukových“ položiek – ako sú sušienky a ľahké jedlá -, čo mnohých viedlo k presvedčeniu, že môžu jesť všetko bez tuku. Maškrty, ktoré chceli, bez toho, aby pribrali.
Avšak tieto „beztukové“ potraviny neboli „bez kalórií“ a ľudia si čoskoro uvedomili, že konzumácia veľkého množstva beztukových potravín vedie k priberaniu na váhe, takže diéty sa začali presúvať na vyváženejší prístup.
Populárne diéty 90. rokov zahŕňali:
- Zónová diéta odporúčala, aby každé jedlo pozostávalo zo 40 percent kalórií zo sacharidov, 30 percent z bielkovín a 30 percent z tuku, čo znamená rozhodný posun od diét s veľmi nízkym obsahom tuku v 80. rokoch.
- Diéta podľa krvných skupín obsahovala rôzne odporúčania týkajúce sa živín na základe krvnej skupiny jednotlivca. Aj keď bol tento trend odhalený, vyvolal záujem, alebo možno dokonca preukázal predvídavosť, smerom k trendu „personalizovanej výživy“, ktorý je v súčasnosti horúcou témou.
- Subway Diet bol iný pohľad na myšlienku náhrady jedla, keď sa dve jedlá denne nahradili sendvičom, pečenými hranolkami a diétnou sódou.
- Záujem o stredomorskú stravu tiež začal stúpať, pretože štúdie začali podporovať zdravotné výhody tohto spôsobu stravovania, ktorý kladie dôraz na celorastlinné potraviny, zdravé tuky z orechov a olivového oleja a minimálny príjem rafinovaných uhľohydrátov vrátane cukru.
V deväťdesiatych rokoch sme tiež videli zdravý tlak na viac vlákniny a vegetariánstvo sa začalo stávať bežnejším, keď sa na bežný trh začali dostávať sójové a obilné vegetariánske hamburgery.
Potravinová pyramída USDA bola tiež predstavená v roku 1992 a FDA schválila v roku 1994 legislatívu DSHEA, ktorá definovala a regulovala spôsob označovania a výroby doplnkov, čo viedlo k rozmachu vitamínov a doplnkov. Podobná stratégia sa udiala aj v rámci Európskej únie.
Boli to „superpotraviny“ a „mikrovlnky“ v roku 2000
Nové storočie prinieslo aj veľký posun v stravovaní, s posunom k vyššiemu podielu bielkovín a nižšiemu podielu sacharidov. Postupom času výrobcovia potravín začali prichádzať s viacerými možnosťami s nízkym obsahom sacharidov, aby naplnili tento rastúci trend.
Avšak rovnako ako pri nízkotučnom šialenstve v 80. rokoch minulého storočia mnohí spotrebitelia preháňali tieto nízkosacharidové (avšak nie nízkokalorické!) potraviny a mali problém dosiahnuť svoje ciele v oblasti chudnutia.
Traja uznaní milénioví favoriti:
- Atkinsova diéta sa začala presadzovať – opäť. Atkins, v podstate veľmi nízkosacharidová diéta, bola pôvodne spopularizovaná v 60. rokoch minulého storočia a neustále sa revidovala.
- Master Cleanse – obľúbená diéta „celebrít“ – pozostávala z citrónovej šťavy, kajenského korenia, trochu medu a vody a bola kapustovou polievkovou diétou nového tisícročia.
- Diéta Special K sa stala novou verziou The Subway Diet, ktorá ponúka cereálie a mlieko ako náhradu jedla dvakrát denne, a teda spôsob, ako kontrolovať porcie a množstvo kalórií.
Hnutie surových (raw food) potravín – vitariánstvo – sa tiež rozbehlo, avšak ďalej sa nehýbalo, pretože oslovilo najmä vegánov (pitie zeleninových a ovocných štiav). Voľne dostupné blokátory tukov sa stali dostupnými a transmastné kyseliny boli démonizované, keď sa objavili informácie o tom, aké nebezpečné sú pre zdravie srdca (čo je aj pravda).
Dokument „Supersize Me“, ktorý ukázal nebezpečenstvá superveľkých jedál z rýchleho občerstvenia, viedol McDonald’s k tomu, že čoskoro po debute filmu ukončil svoju prax supersize. Jedlom desaťročia bola slanina; zelený čaj začal svoj rozkvet; Smoothie obchody sa objavili na každom rohu a „bio“ a „miestne“ potraviny sa začali dostávať do hlavného prúdu.
Keď sa teraz pozrieme späť na posledné desaťročie potravinových trendov a zvykov, zistíme, že Keto a Paleo diéty sa za posledných desať rokov dostali do popredia, spolu s novším trendom stravovania známym ako prerušovaný pôst.
Tieto štyri diéty boli v roku 2010 dosť populárne:
- Diéta detskej výživy bola zameraná na tému kontroly porcií, pričom dospelí jedli poháre detskej výživy namiesto bežných jedál. Toto nebolo niečo, čo väčšina ľudí dokázala vydržať. Zrejme to znemožnilo aj stravovanie v reštaurácii.
- Bezlepková diéta sa stala populárnou ako stratégia na chudnutie, pretože prirodzene vylúčila zo stravy potraviny obsahujúce pšenicu vo forme chleba, cestovín a obilnín. Avšak akonáhle výrobcovia potravín prišli na to, ako odstrániť lepok (a zachovať kalórie!), snahy o chudnutie boli opäť potlačené.
- Paleo diéta bola navrhnutá tak, aby napodobňovala stravu našich predkov lovcov a zberačov, o ktorej mnohí veria, že je viac v súlade s našou genetickou výbavou. Tento spôsob stravovania zahŕňa chudé mäso, ryby, ovocie, zeleninu, orechy a semená, zatiaľ čo vylučuje mliečne výrobky, obilniny a fazuľu.
- Prerušovaný pôst má niekoľko variácií, no najpopulárnejšia je forma, pri ktorej sa všetko jedlo za deň skonzumuje v rámci 8-hodinového okna, zatiaľ čo zvyšných 16 hodín sa človek postí. Aj keď to môže byť prirodzený spôsob, ako znížiť kalórie – keďže pre väčšinu ľudí to znamená vylúčiť aspoň jedno jedlo – môže to mať vplyv na príjem živín, ak sa nevyberú opatrne.
Počas posledného desaťročia sa všade objavovali nákladné autá a bezmäsité mäso sa stalo hlavným prúdom, pričom najnovšie alternatívy mäsa poskytovali chuťový profil podobný skutočnému mäsu a mali uspokojiť odporcov vegetariánskych burgerov.
Náhrady mlieka – zo sóje, hrachu, orechov alebo ovsa – sa objavovali všade, čo znepokojovalo mliekarenský priemysel.
Dobré tuky vládli, zatiaľ čo maslová káva sa presadila v rámci stále obľúbenej diéty Keto.
Aj keď sa trendy, myšlienky zdravej výživy a obľúbené potraviny za posledných štyridsať rokov vyvíjali, bolo zaujímavé vidieť vzor týchto trendov, ktoré sa budú aj naďalej držať.
Strata váhy
Počas týchto desaťročí sme videli, že ľudia vždy hľadajú možnosti, ako zvládnuť svoju váhu. Obezita je čoraz väčším problémom, pričom sa predpovedá, že do roku 2030 bude obézna polovica populácie USA.
Predporciované jedlo a podporné systémy
Osvedčený koncept od 80-tych rokov, ľudia sa už niekoľko rokov obracajú na náhrady jedla alebo predporciované riešenia, no často bez akéhokoľvek vedenia. To dokazuje dôležitosť a potrebu vzdelávania spotrebiteľov o výžive a zdravých návykoch, ktoré poskytujeme aj my.
Rastlinná strava a trvalo udržateľné zložky
Teraz viac ako kedykoľvek predtým si ľudia uvedomujú dôležitosť vyváženej stravy. V skutočnosti bola stredomorská diéta, ktorá sa prvýkrát objavila na začiatku 90. rokov minulého storočia, označená za najlepšiu diétu celkovo pre rok 2020.
Po zohľadnení vplyvu na klímu a životné prostredie budú rastlinné a trvalo udržateľné zložky naďalej rásť na popularite, pretože ľudia zvažujú, aký vplyv majú ich výber potravín na nich samotných a na Zem.
Životné prostredie je znečisťované takým nehanebným spôsobom, že je problémom dostať nepostriekané ovocie a zeleninu. Riešenie môže byť vo vzdelávaní a pochopení aj energetickej zložky výživy.
Veľký dôraz je kladený v dnešnej dobe na posilnenie imunity, ktorá súvisí práve so zmenou životného štýlu a práve ono rozhodnutie by malo byť trvalé.
Aké je súčasné stravovanie?
Súčasné stravovanie je veľmi odlišné od stravovania pred niekoľkými desaťročiami. Výživa je stále dôležitejšia pre zdravie a životný štýl, avšak zmenila sa a zdokonalila. Už dnes sa vyžaduje väčšia pozornosť na to, aké potraviny ľudia jedia. Napríklad, ľudia sa sústreďujú na jedlá s nižším obsahom tukov, sodíka a cukru, ako aj na potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály.
Ľudia tiež viac sledujú, čo jedia, ako aj to, koľko jedia, čo je dôležité pre udržanie správnej telesnej hmotnosti a zdravia. Stravovanie sa tiež zmenilo v tom, že väčšina ľudí jedáva viac stravy z rýchleho občerstvenia ako je hamburgery, hranolky atď. Ľudia majú tendenciu jesť rýchlejšie ako predtým, čo znamená, že sa jedia väčšie porcie.
V dnešnej dobe sa tiež čoraz viac hovorí o zdravom stravovaní. To znamená, že ľudia sa snažia jesť viac potravín s vysokou nutričnou hodnotou, ako sú celozrnné potraviny, čerstvá zelenina a ovocie, zdravé tuky a bielkoviny atď. Ľudia sa tiež snažia obmedziť alebo úplne vylúčiť potraviny s vysokým obsahom cukru a tuku, ako napríklad sladkosti, údené mäso a tučné mliečne výrobky.
Okrem toho sa veľa ľudí snaží jesť viac potravín, ktoré sú ekologicky udržateľné, ako napríklad organické potraviny alebo potraviny bez pesticídov. Takéto potraviny sú často drahšie, avšak pravdepodobne sú zdravšie. Okrem toho sa ľudia zaoberajú aj zdravými prístupmi k jedeniu ako je počúvanie svojho tela a jedenie svojich obľúbených jedál.
To znamená, že ľudia sa snažia jesť, keď sú hladní a prestať jesť, keď sú plní. Zároveň vyhľadávajú jedlá, ktoré im chutia a vyhovujú ich chuťovým pohárikom. Všetky tieto aspekty súčasného stravovania sú dôležité pre zdravie ľudí. Dôležité je však, aby ľudia jedli pestré a zdravé potraviny, aby získali dostatok výživy.