Na čo si dať pri proteínoch pozor
Bielkoviny sú základnou makroživinou, ktorá pomáha budovať a obnovovať tkanivá, podporuje zdravú pokožku, vlasy a nechty a dodáva energiu. Skladá sa z aminokyselín, ktoré sú stavebnými prvkami bielkovín.
Neskutočné množstvo potravín má dnes na prednej časti obalu napísanú informáciu, koľko proteínu daný produkt obsahuje. Vysoký podiel bielkovín by mal byť pre formovanie postavy dobrý. Je to však naozaj tak? V tomto článku budú príbližené triky výrobcov a taktiež to, aké vedľajšie účinky proteíny môžu mať.
Doba proteínová
Každá doba má nejaké magické slovo zamerané na diétu, ktoré vyskakuje odvšadiaľ. Zo všetkých regálov v obchodoch či v televíznych reklamách. Nebolo to tak dávno, keď úplne stačilo, že bolo niečo nízkotučné a zrazu sa to dobre predávalo.
Keď má predsa niečo málo tuku, bude to pre diétu a zdravie dobré. Samozrejme, že to nie je úplne tak. Aj ľudia to po nejakom čase začali šípiť, a teda sa muselo vymyslieť niečo nové.
Ďalšími v poradí sa stali už o niečo modernejšie medzinárodné slová „fit“ a „cereálne“. Prečo? Fit jednoducho znamená diétne a v kombinácii so slovom cereálne to musí byť zároveň aj plné energie na celý deň. Niežeby nízkotučné veci prestali existovať, no fit a cereálne ich začali (minimálne marketingovo) prebíjať. Cereálne lupienky, fit tyčinky, pečivo, chlieb, jogurty, mlieko, nápoje a mnoho iných vecí.
V tomto období sa tiež začala polemika o sacharidoch, ktoré sa pri rozdeľovaní na celozrnné a tie ostatné spomínali čoraz častejšie. Spomínali sa dokonca tak často, že nielen cukor, no všeobecne sacharidy začali v ľuďoch vzbudzovať niečo zlé a nezdravé. To pripravilo pôdu pre to, čo je možné v obchodoch zažívať práve teraz – každý produkt upozorňuje na to, koľko bielkovýn obsahuje.
Pozor na zloženie a nutričné hodnoty
Asi to nikoho neprekvapí, no vo väčšine prípadov to vôbec nie je pravda a opäť len šikovní predajcovia skúšajú účinok magického slova súčasnej doby. Netreba sa nechať zmýliť. Tento článok vôbec nie je namierený proti proteínovým produktom. Ide len o to, že v regáloch obchodov a čerpacích staníc sa čoraz častejšie nachádzajú zmesi všetkého, len nie bielkovín.
Veľké množstvo umelých sladidiel, cukru, farbív, aróm, lacného palmového a slnečnicového tuku, a kukuričného či zemiakového škrobu. K tomu pridaná sójová bielkovina, ktorá patrí medzi najmenej hodnotné (najhoršie vstrebateľné) a teda aj najlacnejšie. Stačí slovo protein a produkt sa môže predávať.
Naozaj sa aj predáva a to vo veľkom, keďže veľa ľudí len málokedy číta zadnú stranu etikety. Ak by si ju totiž niekto prečítal, určite by množstvo z týchto „zdravých pamlskov“ nekupoval. Prečo? Lebo okrem často horšej chuti je jedinou vecou, ktorá ich odlišuje od klasických chipsov a iných obľúbených produktov, len podiel už spomínaných bielkovín.
Tých majú naozaj o niečo viac. Aký pocit to má v človeku navodiť? No predsa, že ich môže jesť omnoho viac ako tie „nezdravé“ verzie produktov s nízkym obsahom bielkovín. To je z diétneho hľadiska samozrejme nezmysel, keďže sa takto nasilu zvýši kalorický príjem, čo môže mať za následok len jeden vedľajší účinok. Prírastky na hmotnosti, najčastejšie na tukových zásobách.
Ako je to teda s proteínmi?
Dostatočný príjem bielkovín je v jedálničku naozaj nevyhnutnosťou. Teda pokiaľ je cieľom aby telo fungovalo ako má. Treba si ale uvedomiť, že proteínové suplementy by naozaj mali byť len doplnkami. Bielkoviny by sa totiž mali čo najviac prijímať z pestrej stravy.
Ak sa predsa len počas dňa nestihol prijať dostatok bielkovín z jedla a sú potrebné doplnky výživy, radšej siahnuť po srvátkových práškoch. Tie je možné nájsť vo fitness centrách alebo vo fit obchodoch s anglickým označením whey (srvátka). Aj tu je potrebné pozerať na zloženie, no medzi širokým spektrom iných doplnkov bývajú “najčistejšie”.
Pri týchto práškoch ale netreba očakávať zázraky. Svaly nezačnú magicky rásť a tiež nie je podstatné či sa konzujumú po tréningu alebo v iný čas dňa. Je to totiž stále len mliečna bielkovina a žiaden anabolický steroid.
Ideálny príjem a vedľajšie účinky
Aké množstvo bielnových by sa malo denne konzumovať? Táto problematika sa rozoberala v naozaj veľkom množstve štúdii a čísla sa vždy trochu líšili vzhľadom na cieľ, ktorý sa pri ich konzumácii sledoval. Je však postačujúce si zapamätať, že by sa ich príjem nemal dlhodobo vymykať z intervalu 1 – 2,5 g na kilogram telesnej hmotnosti.
K týmto číslam nikto neprišiel, sú jednoducho ľahko zapamätateľné. Menšie množstvo neohrozuje len diétne ciele, ale aj zdravotný stav. No a na otázku či pri vysokom množstve netrpia obličky, respektíve, či sa proteínmi nedá predávkovať, sa v jednej štúdii dospelo k záveru, že je to takmer nemožné.
Teda pokiaľ človek už predispozíciu na ochorenie obličiek nemá. V spomínanom výskume totiž 30 účastníkov počas 4 mesiacov konzumovalo v priemere 4,4 g bielkovín na kilogram telesnej váhy a negatívny dopad na obličky sa nezaznamenal.
Väčšie množstvá sa nepreukázali ako nebezpečné ani pre zdravie kĺbov a ochorenie zvané dna. Nepreukázal sa ale ani významnejší prínos a niektorým ľuďom vie spôsobiť takto zvýšený príjem zažívacie ťažkosti. Najmä keď nie je sprevádzaný rovnako zvýšenou konzumáciou vlákniny. No a to je dôvod, prečo to s proteínmi v diéte nepreháňať.
Aký je teda verdikt? Dostatočný príjem bielkovín vo svojej diéte v žiadnom prípade netreba podceňovať. Treba hľadať najmä rastlinné zdroje a následne ich doplniť kvalitnými živočíšnymi a zbytočne to s nimi nepreháňajte. Vysoký príjem žiadne vedľajšie účinky nemá, neurobí však ani žiadnu zázračnú robotu.
Aké ďalšie negatívne efekty môže mať proteín?
Najčastejším negatívnym účinkom je, že môže spôsobiť tráviace problémy. Proteínový prášok sa skladá z koncentrovaných bielkovín, ktoré môže telo ťažko rozložiť. Ak sa užíva vo veľkom množstve, telo môže mať problémy s trávením bielkovín, čo vedie k nevoľnosti, nadúvaniu a žalúdočným kŕčom. Okrem toho sa u niektorých ľudí môže pri užívaní veľkého množstva bielkovinového prášku zvýšiť tvorba plynov.
Ďalším možným problémom pri užívaní príliš veľkého množstva bielkovinového prášku je, že môže viesť k dehydratácii. Proteínový prášok má vysoký obsah sodíka, ktorý môže spôsobiť, že telo bude zadržiavať vodu. To môže viesť k pocitu únavy a pomalosti, pretože telo sa nedokáže správne zbaviť prebytočnej vody.
Na záver možno povedať, že hoci proteínový prášok môže byť za určitých okolností prospešným doplnkom, jeho nadmerné užívanie môže viesť k niektorým negatívnym účinkom. Ak chce človek zvýšiť príjem bielkovín, je dôležité, aby to robil s mierou a zabezpečil si aj vyváženú stravu.