7 dôvodov, prečo mať osobného trénera
Počas bežných životných situácií človek bežne vie, na koho sa má obrátiť. Keď potrebuje ostrihať, ide ku kaderníkovi. Počas choroby sa obratí na lekára. Ak podpisuje dôležitú zmluvu, zavolá právnikovi. Pokiaľ však ide o cvičenie alebo zdravú výživu, je ešte stále veľa ľudí, ktorí to takto neberú.
Osobný tréner v posilňovni môže byť neoceniteľným prínosom pre každého nadšenca fitnes. Či už chce schudnúť, získať silu alebo len zlepšiť svoju celkovú pohodu. Osobný fitness tréner, ktorý bude cvičiaceho sprevádzať na jeho ceste cvičením, môže mať veľký vplyv na jeho pokrok.
Mnohí sa obracajú na internetové rady, online trénerov alebo jednoducho cvičia po svojom. Týchto sedem dôvodov čitateľa presvedčí o tom, že kvalitný osobný tréner nemôže byť zlá investícia.
1. Začiatky bývajú ťažké
Prvým dôležitým krokom je vôbec rozhodnúť sa pre cvičenie. Avšak chýbajú vedomosti o tom ako začať a ako narábať s hromadou náradia, činiek a strojov. Nie je výnimkou, že v takejto situácii prichádzajú na rad „zaručené“ tipy od kamarátov, či z internetu.
Najčastejší výsledok? Ľudia si takýmto cvičením privolajú skôr zranenie než dosiahnu akýkoľvek zo svojich cieľov. Naučiť sa správne cvičiť síce nemusí byť vôbec náročné, no treba na to zvládnuť základy.
A keď o fitness človek nevie takmer nič, obrázky a články z internetu mu len ťažko povedia, kde a čo má pri správnej technike cvičenia cítiť. Kvalitný osobný tréner ho bude postupne túto správnu techniku v jednotlivých cvičeniach učiť a podľa osobitných schopností zvyšovať ich náročnosť. Takto zabezpečí, aby dosahoval ciele a zároveň predišiel spomínaným zraneniam.
Spolupráca s certifikovaným odborníkom zabezpečí, že každé cvičenie vykonáva človek správne a bezpečne. Vďaka svojim vedomostiam a skúsenostiam bude tréner schopný upraviť cvičenia v závislosti od individuálnych potrieb a obmedzení.
2. Tréning na mieru
Na planéte neexistujú dvaja navlas rovnakí ľudia, a to platí to aj pri trénovaní. Hlavným dôvodom, prečo u ľudí nefungujú všeobecné internetové plány je fakt, že čo môže fungovať u jedného, nemusí u druhého.
Iné genetické predispozície, iný cieľ, iná úroveň cvičenia, iná psychika. To všetko môže rozhodovať pri zostavovaní tréningového plánu, ktorý dobrý fitness tréner pripraví na mieru.
Ak sa teda vo fitku nachádza človek, ktorý pripraví jeden tréning a ten dáva počas celého dňa všetkým svojim klientom (ešte stále takí sú), musí byť jasné, že ide o trénerské dno, ktorému sa treba vynúť.
Ak totiž chce niekto v cvičebnom procese schudnúť, iný zas nabrať svalovú hmotu, poprípade pripraviť sa na športové podujatie, nie je možné, aby mali čo i len podobné tréningy. Kvalitný osobný tréner si ľudí najskôr na prvých tréningoch otestuje a na základe ich možností a želaných cieľov zvolí tréning ušitý na mieru.
3. Keď sa stráca motivácia
Prvé týždne je cvičiaci namotivovaný a chodí do fitness centra aj štyrikrát za týždeň. Po mesiaci to nejak prestane vychádzať a do fitka zájde počas týždňa už len dvakrát. Takto prejde mesiac ďalší a zrazu si uvedomí, že zase vynechal tréning. Už štvrtý za sebou.
Nevadí, dá si chvíľu od cvičenia pauzu a od prvého začína znova. Nezačne. Ako takýmto výpadkom predísť? Odpoveďou je práve osobný tréner. Nie nadarmo sa hovorí, že venovať sa tomuto povolaniu znamená byť tréner, motivátor a psychológ v jednej osobe.
Už len motivácia dostaviť sa na samotný tréning je neporovnateľne vyššia, keď človek cvičí s trénerom ako sám. Ak je tréning dohodnutý, myšlienka na jeho zrušenie sa rýchlo zmetie zo stola.
Osobný tréner pomôže udržať motiváciu a zodpovednosť nielen v posilňovni, ale aj pri stravovaní a životnom štýle mimo nej. S jeho vedením a podporou bude pravdepodobnejšie, že sa bude človek držať svojich cieľov každý deň. V konečnom dôsledku, aj vďaka zodpovednosti, jednotlivec dosiahne svoje ciele rýchlejšie a efektívnejšie, ako keby sa o to pokúšal sám.
4. Psychický relax
Cvičenie predstavuje formu aktívneho odpočinku. Aj keď človek príde unavený, vystresovaný, so zlou náladou, dobrý tréner mu s ňou určite nedovolí odísť domov. Po tréningu totiž bude plný endorfínov, nabudený, všetko napätie sa z tela vyplaví a odíde s úsmevom na perách.
Vedený tréning má tiež výhodu v tom, že všetko naplánuje práve tréner. Po celom dni v práci, kde treba plánovať, organizovať, robiť rozhodnutia, príde človek do fitness centra a mentálne vypne. Nemusí rozmýšľať nad skladbou tréningu, aké cvičenia zvoliť, ako ich skombinovať, atď. Len vypnúť, počúvať a svojím spôsobom „oddychovať“.
5. Efektívnosť
Pokiaľ človek do fitness centra nechodí len na kávu a cielene tam nechce stráviť viac času, ako je potrebné, tréner je preňho správnym rozhodnutím. Práve on totiž zabezpečí to, že čas strávený cvičením bude využitý naplno.
Ak jednotlivec cvičí sám, často sa stáva, že trávi vo fitku 2,5 hodiny v duchu hesla čím viac, tým lepšie. Prípadne stráca čas zbytočnými prestojmi medzi sériami, čakaním, alebo ho rozptyľuje kamarát/telefón. Takto vypadáva z tempa a tréning stráca zmysel.
Fitness tréner pomôže dobu samotného tréningu minimalizovať len na čas potrebný pre dosiahnutie výsledkov a cvičiacemu ostane viac času na ostatné aktivity.
6. Aj tréneri majú trénerov
Aj profesionálny tréner potrebuje, aby jeho postupy odsledoval niekto iný. Zároveň prítomnosť iného profesionála môže spestriť pohybový repertoár. Nikto sa sám neodkontroluje tak, ako keď nad ním niekto stojí a neprestajne naňho dohliada.
Po čase každý dospeje do bodu, keď nevidí žiadny (alebo len minimálny) progres a staré účinné cvičenia už nezaberajú. Treba si uvedomiť, že ľudské telo je veľmi rozumný mechanizmus, ktorý sa dokáže adaptovať na rozličné podnety a podmienky.
Veľmi veľa samo-cvičiacich ľudí vie v tomto bode stroskotať a ostať na jednom bode aj niekoľko rokov. Ak ale chcú progres, bez vonkajších podnetov to nepôjde. V takomto prípade často stačí len konzultácia, prípadne tréning s osobným trénerom raz za týždeň, či mesiac.
7. Nie je to len o chudnutí
Každý ma svoje dôvody na cvičenie. Určitá všeobecná mienka je, že trénera vyhľadávajú len v prípade, keď potrebujú zhodiť nadbytočné kilogramy alebo doladiť „detaily“ týkajúce sa telesnej estetiky. No nie vždy je to len o tom.
K trénerovi môže človeka priviesť aj podlomené zdravie či rôzne zranenia. Ako v tejto situácii spoznať naozaj kvalitného odborníka? Tak, že sa nebude snažiť vyriešiť všetko sám. Po úvodnej diagnostike a rozhovore s klientom nemôže byť pre trénera problém nakombinovať cvičebný plán napríklad s fyzioterapeutom. Ten sa na konkrétny problém pozrie z iného uhlu a s osobným trénerom pripraví na mieru ušitý plán.
Ako spoznať dobrého trénera?
Pri hľadaní najlepšieho osobného trénera v posilňovni je niekedy ťažké zistiť, kto najlepšie vyhovuje osobitým potrebám. Je dôležité zistiť, čo jednotlivec od osobného potrebuje. Hľadanie dobrého trénera si vyžaduje menší prieskum a kladenie otázok.
Jedným z najdôležitejších znakov skvelého osobného trénera sú jeho certifikáty. Všetci tréneri by mali byť certifikovaní akreditovanou organizáciou. Renomovaní osobní tréneri uvádzajú svoje certifikáty na svojich webových stránkach a profiloch na sociálnych sieťach a na požiadanie by mali ochotne poskytnúť dôkaz o svojich oprávneniach.
Dobrý nápad je tiež preskúmať ich predchádzajúce skúsenosti, pretože to napovedá o ich odbornosti a kvalifikácii. Dobrí osobní tréneri budú mať dlhý zoznam pozitívnych recenzií od spokojných klientov, ktoré si môže každý sám overiť.
Je tiež dôležité zvážiť, aký typ tréningového štýlu osobe najlepšie vyhovuje. Každý má iné preferencie. Preto je dôležité nájsť osobného trénera, ktorý zodpovedá stanoveným cieľom a preferenciám.
Ak niekto uprednostňuje intenzívnejšie tréningy, možno bude chcieť vyhľadať niekoho, kto má skúsenosti s vysokointenzívnym intervalovým tréningom (HIIT). Na druhej strane, ak niekto hľadá nenáročné sedenia, potom by sa mal obzerať po niekom so skúsenosťami s jogou alebo pilatesom.
Pri rozhovoroch s potenciálnymi osobnými trénermi sa ich treba pýtať na skúsenosti s prácou s klientmi. Zistiť, ako plánujú jednotlivé sedenia a či môžu ponúknuť nejaké ďalšie služby, ako napríklad výživové poradenstvo alebo individuálne stravovacie plány. Veľa otázok treba klásť o ich tréningovom štýle, aby človek pochopil, čo robia a prečo to robia