7 tipov ako začať cvičiť
Existuje veľa skvelých dôvodov na cvičenie – od zlepšenia zdravia, spánku, nálady a energie, až po zmiernenie príznakov úzkosti, stresu a depresie. Áno, treba sa hýbať, ľudia príliš veľa sedia. Tieto klišé vety isto každý počúva z každej strany.
Napriek tomu sa človeku nedarí zaradiť cvičenie do svojho harmonogramu. Posúva termín začatia opäť v novom roku a ako prvé mu hneď naskočia myšlienky typu: som príliš unavený, príliš starý, príliš tučný, nemám kondičku ani čas na cvičenie alebo jednoducho len cvičenie nenávidí, lebo ho považuje za bolestivé.
Väčšinu z nás delia od pravidelného cvičenia práve tieto mentálne bariéry. V tomto článku je 7 tipov ako začať cvičiť a urobiť z toho zvyk, bez ohľadu na vek alebo kondíciu, aj keď človek ešte nikdy v živote necvičil.
1. Nájsť niečo, o čo bude záujem opakovane
Keď je reč o cvičení, neexistuje žiadne „najlepšie cvičenie“. Najlepšie je vybrať si také aktivity, ktoré jednotlivca robia šťastným. Ak na tréningu necíti príjemne, alebo si pripadá nemotorne, pravdepodobne sa tam už druhýkrát neukáže.
Nie je dobré, ak si aktivity ako beh alebo návšteva fitka človek vyberie len preto, lebo je to prvé, čo každému napadne, keď sa povie cvičenie, alebo ako sa dostať do formy.
Namiesto toho je vhodné vybrať si činnosti, ku ktorým cvičiaci inklinuje a sú podľa jeho vkusu. Stačí mesiac skúšať rôzne formy cvičenia, dať im šancu minimálne dva–trikrát. Podľa toho sa rozhodnúť, čo je srdcu najbližšie. Na výber je naozaj nespočetné množstvo aktivít.
2. Odstrániť prekážky / Plánovať
Ak chce človek chodiť pravidelne cvičiť, musí si to poriadne naplánovať. Keď to už bude robiť, mal by myslieť na všetko, čo by mu mohlo znemožniť cvičenie a pripraviť sa na to.
Ak má ráno tendenciu nestíhať, mal by si zbaliť veci už večer predtým. Tak vie, že je pripravený vyraziť na ranné cvičenie hneď, ako vstane.
Stáva sa, že človek často vynechá poobedný/večerný tréning, ak ide po robote najskôr domov. Je dobré zobrať si so sebou veci na cvičenie už do práce. Po práci si vychutná dobrú kávu a na výkon sa pripraví už tam.
Taktiež je vhodné plánovať si cvičenie podľa svojho biorytmu. Napríklad, ak človek nie je príliš ranný typ, vstávať skoro ráno a ešte odcvičiť bude preňho peklo. Namiesto toho môže zvoliť tréning po práci, kedy vie, že zo seba vydá maximum.
3. Začať zľahka
Čím väčší je cieľ, tým je väčšia pravdepodobnosť, že cvičiaci zlyhá. Bude frustrovaný, až to nakoniec vzdá. Preto je lepšie začať s jednoduchými, možno až banálnymi cieľmi, o ktorých je presvedčení, že ich dosiahne.
Práve dosiahnutím takýchto menších cieľov buduje svoje sebavedomie aj odhodlanie pokračovať, lebo dosiahnutie akéhokoľvek cieľa = progres. Postupne si môže dovoliť byť na seba tvrdší a vytyčovať si náročnejšie ciele.
To isté platí aj pre tých, ktorí sa kedysi hýbali na pravidelnej báze, no už sú to týždne, mesiace, roky čo necvičili, a myslia si, že začnú tam, kde skončili. Kondička im neodišla zo dňa na deň a takisto ju ani zo dňa na deň nenaberú, preto treba začať pomaly, zľahka a postupne.
4. Hýbať sa viac v priebehu celého dňa
Ak človek nevie, ako začať s cvičením a nijakým spôsobom sa mu nedarí naštartovať, alebo si neverí, môže skúsiť zaradiť viac pohybu v priebehu dňa.
Ide o drobné intervencie v každodennom živote. Ak je to možné, človek môže ísť do práce pešo alebo minimálne zaparkovať na vzdialenejšom parkovisku a ten kúsok prekráčať. Či v práci alebo doma, uprednostniť treba vždy schody namiesto výťahu. A to zakaždým, aj keď ide človek iba niečo vybaviť, či na obednú pauzu.
Ak potrebuje niečo od kolegu, ktorý sedí vo vedľajších dverách, namiesto zavolania príde za ním osobne. Takto si vie počas dňa nahnať aspoň nejaký pohyb a postupne vyjsť na 6 poschodie peši bude bezproblémové. Keď sa človek začne hýbať po kúskoch, bude sa chcieť hýbať ešte viac.
5. Motivovať sa kúpou oblečenia, pomôcok
Aj drobné radosti, ako kúpa oblečenia na cvičenie, môžu podnietiť ísť čím skôr cvičiť a vyskúšať ho. Ak sa chce človek zapísať na bežecké tréningy, kúpi si nové, kvalitné bežecké tenisky, s ktorými bude behanie hneď krajšie. Napríklad Steve Madden tenisky.
Rovnako môže investovať do vecí, ako sú nová joga podložka, boxerské rukavice, plavky, bicykel a podobne. Ak najradšej cvičí doma, môže si zhromaždiť videá na cvičenie alebo rôzne knihy, v ktorých sa dočíta, ako začať cvičiť doma alebo ako začať cvičiť s vlastnou váhou.
6. Nájsť si kamaráta na cvičenie, nejakú hodinu alebo skupinu
Ľudia sú sociálne tvory, preto vyhľadávajú spoločnosť. Ak ich je viac, ktorí sa usilujú o rovnaké ciele, pomôže im to na jednej strane s motiváciou a na strane druhej bude cvičenie omnoho zábavnejšie.
Ak sa človek začlení do „skupinoviek“, spozná nových ľudí a vzájomne sa budú v cvičení podporovať. Niekedy fungujú aj stávky s kolegami alebo šéfom, ktoré môžu nakopnúť.
Skrátka, ak sa človek dohodne alebo sľúbi niečo druhej osobe (napríklad, že s ňou bude chodiť cvičiť), snaží sa to dodržať, pretože nechce niekoho sklamať. Je tak viac nútený tento záväzok neporušiť.
7. Stanoviť si cieľ s termínom
Nech je zámer začať s cvičením akýkoľvek, je dobré ujasniť si, čo sa plánuje dosiahnuť. Ešte lepšie, keď k tomu človek priradí aj nejaký konkrétny dátum, do ktorého by chcel daný cieľ splniť.
Samozrejme, očakávania musia byť reálne, nie prehnané. Inak sa stane, že žiadny cieľ nesplní a cvičenie zavesí na klinec. Či už si stanoví koľko a dokedy chce schudnúť, alebo si vytýči, že chce urobiť napr. zhyb či kľuk, preplávať 200 metrov bez pauzy alebo zabehnúť súvislých 5 kilometrov, to je len na ňom
Akonáhle sa k tomu ale priradí určitý dátum, podvedome bude človek tlačený a nútený sa svojho predsavzatia držať.
Ako si vybrať ten správny šport
Začiatok cvičenia môže byť pre mnohých ľudí náročný. Na to, aby si zvykli pravidelne cvičiť, je potrebné odhodlanie, motivácia a správny druh športu.
Jedným z najlepších začiatkov pri hľadaní správneho druhu športu, ktorý by niekoho motivoval k cvičeniu, je pozrieť sa na činnosti, ktoré by ho mohli baviť alebo v nich vyniká.
Ak napríklad niekto hrával rekreačnú futbalovú ligu alebo je členom bowlingového tímu, ľahšie sa motivuje k rovnakému alebo podobnému typu športu.
Ďalším skvelým spôsobom, ako nájsť vhodný šport, je zapojiť sa do nejakého tímu, či už je to basketbal, softbal alebo volejbal. Tímové športy vytvárajú kamarátstva a človek pri nich nájde viac podpory a motivácie. Zároveň vzniká vzájomná súťaživosť o podanie čo najlepšieho výsledku.
Beh, plávanie, turistika a cyklistika sú dobré pre tých, ktorí hľadajú individuálny výkonnostný výstup. Všetky tieto športy si vyžadujú vlastné úsilie a odhodlanie. Motivujúci je pocit úspechu, keď človek splní ciele a prekoná osobné rekordy.
Napokon, aj fitness kurzy sú skvelý spôsobom ako sa prinútiť k cvičeniu. Vo fitness triede sa tiež človek ľahšie dostane k profesionálnym inštrukciám, ktoré účastníkov naučia správnu formu a techniku, ktoré im pomôžu napredovať rýchlejšie a udržať si sústredenie na svoje ciele.
Nezvyčajné spôsoby ako začať cvičiť
Každé cvičenie sa dá ozvláštniť. Je nespočetné množstvo športov, o ktorých vedia ľudia len málo. Netreba sa spoliehať len na fitness, ktoré nie je pre každého atraktívne. Čo tak siahnuť po športe, ktorý nerobí len tak hocikto.
Vzdušná joga je jedným z takýchto nezvyčajných cvičení, pri ktorom sa využíva zavesená látka. Strečing je tak jednoduchší a človek pri nej trénuje svoju rovnováhu. Táto forma jogy precvičuje svaly jadra a môže byť aj veľmi relaxačná. Hodina vzdušnej jogy môže byť príjemným spôsobom, ako si zacvičiť a zároveň si užiť meditatívny strečing.
Každý si spomenie na svoje detstvo s hula hoop. Prečo naň zanevrieť v dospelosti? Okrem zábavy prináša skvelé benefity pre telo. Poskytuje účinný kardio tréning s minimálnym zaťažením kĺbov. Stačí dať tomu šancu a naučiť sa správnu techniku.
Športy šermu a rytierskeho súboja sa človeku pri pomyslení na cvičenie hneď nevybavia. Napriek tomu sú to náročné fyzické aktivity, ktoré pomáhajú budovať silu a obratnosť. Šerm si vyžaduje rýchle reflexy, koncentráciu a koordináciu, zatiaľ čo rytierske súboje vyžadujú silu, vytrvalosť a rovnováhu. Tieto aktivity poskytujú nielen skvelý tréning, ale aj jedinečnú príležitosť spoznať stredoveké bojové umenia a historické zbrane.
A napokon, lezenie po skalách sa pre niekoho môže stať vášňou. Človek sa nemusí hneď štverať po najvyšších horách. Začať treba postupne, napríklad aj na lezeckej stene. Tento šport zlepšuje silu, obratnosť, vytrvalosť, rovnováhu a koordináciu.