Smartfónový krk – Civilizačná choroba budúcnosti
Ak je reč o civilizačných chorobách, je takmer pravidlom, že celá odborná debata smeruje k zlým stravovacím návykom tejto generácie, a teda k cukrovke či obezite. Áno, tieto dve choroby naozaj trápia väčšinu populácie. Je tu však ešte jeden problém, ktorý ju trápi a v najbližších rokoch bude trápiť ešte viac.
Je to takzvaný Smartfónový krk. Pri raňajkách, v kúpeľni, v práci, pri káve, v škole, na zastávke, pred spánkom je smartfón každodenný spoločník. Možno to bude znieť šokujúco, no za množstvo zdravotných problémov, ktoré ľudí trápia, je skutočne zodpovedný „múdry telefón“. Vyzerá to tak, že u mladšej generácie to bude ešte horšie.
Stačí sa pozrieť okolo seba. Koľko ľudí na ulici má sklonenú hlavu a pozerá do telefónu v ruke? Tento sklon hlavy je pre človeka jednoducho neprirodzený. Dnešná moderná doba prináša do života množstvo výhod. V telefóne človek nájde čokoľvek od spojenia s priateľmi cez informácie všetkého druhu, až po hry a zábavu. Pri tomto všetkom sa však akosi pozabúda na nie až tak „smart“ dopad na ľudské telo.
Hlava je veľmi ťažké závažie
Priemerná hmotnosť hlavy dospelého človeka v neutrálnej pozícii je 4,6 kg. To samo o sebe nie je vôbec málo, avšak stále ide o jej optimálnu pozíciu. Tá zaťažuje krk a krčnú chrbticu len minimálne. Telo je na túto záťaž 100% uspôsobené.
Teraz si však treba predstaviť zohnutie hlavy o 60°, ako je to bežné pri používaní telefónu. V tomto momente sa z necelých piatich kilogramov zmení záťaž na krk v priemere až na 27 kg, čo už je naozaj poriande závažie. Možno si niekto povie, že tým vlastne posilní svaly krku a že to v konečnom dôsledku žiadne negatívne účinky mať nebude. Opak je však pravdou.
Svaly ľudského tela sú totiž v ideálnom prípade v rovnováhe a práve neustálym „posilňovaním“ niektorých a ochabovaním iných svalov o túto rovnováhu človek prichádza. Tam, kde končí rovnováha, začínajú zdravotné problémy.
Nejde o to ako, ale ako často
Každodenné nesprávne pohybové návyky môžu pôsobiť zle nielen na krk, resp. svaly krčnej chrbtice. Čím roky pribúdajú, tým horšie môže telo reagovať. Ak sa v práci ťahá hlava príliš dopredu k monitoru a brada je predsunutá, je to kvalitný štart pre vznik budúcich bolestí.
V istej zahraničnej štúdii autori pozorovali zmeny na krčnej chrbtici u dvoch skupín respondentov. Skupina č. 1 používala svoj smartfón menej než 4 hodiny denne, pričom skupina č. 2 naopak, viac než 4 hodiny denne. Autori pozorovali zmeny na kraniovertebrálnom uhle (cranium = lebka, vertebra = stavec), scapulárny index (scapula = lopatka) a funkciu dýchania.
Výsledky tejto štúdie ukázali, že nadmerné používanie smartfónov môže negatívne vplývať na posturálnu funkciu chrbtice. Respodenti skupiny č. 2 mali príliš predsunuté držanie hlavy a výraznejšie spadnuté, oslabené ramená.
Jedinci s predsunutým držaním hlavy majú väčší predpoklad k abnormalitám ako bolesti hlavy, bolesti krku, štrukturálne zmeny na stavcoch, zvýšené napätie vo svaloch a iné odchýlky v biomechanických procesoch lopatky a ramena. Touto štúdiou sa ale len potvrdilo, čo je všetkým jasné. Hlava v predklone jednoducho nerobí dobre nášmu telu.
Čo teda robiť?
Ak teda nie je záujem o čoraz častejšie vznikajúce svalové spazmy, tvorbu tzv. triggerpointov (spúšťových svalových bodov), dýchacie problémy či o začiatočnú fázu degeneratívnych zmien na spinálnych kĺboch, treba niečo zmeniť. A dokonca to ani nemusí byť zmena o 180°. Pre začiatok bude stačiť zopár maličkostí, ktoré sa postupne zakomponujú do bežného dňa.
Svoj smartfón treba držať vyššie. Prvé dni (a možno aj týždne) to bude neprirodzené. Čím častejšie sa však hlava pri používaní telefónu zdvíha, tým menej tlaku sa vyvinie na krčnú chrbticu, a na tom záleží.
Pri domácom používaní sa netreba báť ľahnúť si na chrbát, držať telefón priamo nad hlavou a pracovať (či nepracovať) v tejto polohe. Tlak na krčnú chrbticu sa priblíži k nule a môže sa teda fyzicky oddychovať a ťukať do obrazovky zároveň.
Tiež he dobré naučiť sa miesto textových správ a mailov posielať správy hlasové a telefonovať vždy keď je to možné. Pokiaľ totiž telefonát nebude extrémne smutný, určite pri ňom hlava sklonená nebude.
Nedá sa predpokladať, že si ľudia odstránia z telefónu facebook,instagram a iné aplikácie. Skúsiť ich však možno aspoň z primárnej plochy, aby neboli až tak na očiach. To by mohlo pomôcť k ich menej pravidelnému používaniu a teda aj k vzpriamenému životu. Tie svaly, ktoré majú tendenciu sa skracovať, treba naťahovať. Naopak, tie, ktoré sú nečinné a ochabujú, posilňovať.
Aké sú ďalšie negatívne dopady používania smartfónov?
Jedným z ďalších problémov smartfónov je množstvo času, ktoré ľudia trávia ich používaním. Sú tak zvyknutí mať ich v rukách, že môže byť ťažké ich odložiť. To môže viesť k tomu, že denne strávia hodiny prechádzaním sociálnych médií, hraním hier a surfovaním po internete. To môže viesť k tomu, že venujú menej času cvičeniu a aktivitám, ktoré si vyžadujú fyzický pohyb.
Modré svetlo, ktoré vyžarujú smartfóny, môže byť škodlivé aj pre zdravie. Tento typ svetla môže narušiť prirodzený spánok a spôsobiť únavu očí a bolesti hlavy. Môže tiež ovplyvniť duševné zdravie a viesť k stresu, úzkosti a depresii.
Žiarenie, ktoré vyžarujú smartfóny, môže mať negatívny vplyv aj na fyzické zdravie. Toto žiarenie sa spája s rôznymi zdravotnými problémami vrátane mozgových nádorov, problémov s plodnosťou a poškodenia DNA.
Človek si musí uvedomiť, koľko času trávi používaním svojich zariadení a prijať opatrenia na ochranu pred škodlivým žiarením a modrým svetlom.
Ako redukovať aj ostatné negatívne vplyvy?
Od nedostatku spánku až po zvýšenú hladinu stresu – smartfóny sa môžu negatívne odraziť na pohode človeka. Našťastie existujú kroky, ktoré možno podniknúť, aby sa minimalizoval negatívny vplyv používania týchto zaradení.
- Robiť si prestávky: Pravidelné prestávky od telefónu pomáhajú znižovať stres. Treba sa snažiť určiť si počas dňa obdobia bez telefónu, napríklad pri jedle, dochádzaní do práce alebo trávenia času s rodinou a priateľmi. Pomôže to vyhnúť sa neustálemu rozptyľovaniu a zahlteniu notifikáciami a aktualizáciami.
- Obmedzte používanie sociálnych médií: Sociálne médiá môžu byť návykové a môžu viesť k zvýšenej hladine stresu, preto sa ich používanie treba snažiť obmedziť. Ak sa niekomu zdá, že príliš často kontroluje telefón, možno si skúsiť nastaviť časovač, ako dlho byť na sociálnych sieťach a dodržovať ho.
- Odložiť telefón na noc: Používanie telefónu pred spaním môže narušiť spánkový cyklus a sťažiť zaspávanie. Treba sa snažiť vyhnúť používaniu telefónu aspoň jednu hodinu pred spaním. Ak niekto nedokáže odolať nutkaniu, možno skúsiť stiahnuť filter modrého svetla, ktorý zníži modré svetlo vyžarované z telefónu.
- Cvičte a dobre sa stravujte: Cvičenie a zdravá strava môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť celkové zdravie. Človek by sa mal snažiť každý deň venovať aspoň 30 minút fyzickej aktivite a do jedál zaraďte čerstvé ovocie a zeleninu.
- Porozprávať sa s niekým: Každý sa niekedy cíti preťažený. Treba sa v takýchto situáciách porozprávať s priateľom alebo členom rodiny. Rozhovor s niekým môže pomôcť znížiť stres a poskytnúť pocit podpory.
Zavedením týchto stratégií možno znížiť negatívny vplyv používania smartfónu a využívať pozitívne výhody udržiavania kontaktu.