Ako sa motivovať počas dlhých behov
Je úplne jedno či je človek na dráhe prvý krát alebo ide o pokročilého bežca, ktorý má odbehané stovky alebo tisícky kilometrov. Vždy môže prísť chvíľka slabosti, kedy hlavou nebude bežať nič iné, len že toho je už dosť a ďalší kilometer už v žiadnom prípade odbehnutý nebude.
Nohy v tom momente začnú slabnúť, potí sa viac ako obvykle, dýcha sa ťažko a človek už je len jednu myšlienku od zastavenia. Prečo sa ale tieto fyzické príznaky dostavia až pri zlom mentálnom stave? Odpoveď je jednoduchá. Všetko je v hlave, ľudské telo vydrží veľa. Ako teda zabrániť tomu, aby sa zastalo, resp. ako sa vlastne vyhnúť takýmto myšlienkam?
Ostať motivovaný aj počas tých najnepríjemnejších behov? Na to je dôležitá príprava pred, počas aj po výkone a pokiaľ sa nezanedbá ani jeden z týchto krokov, žiaden tréning sa už predčasne neukončí.
Prečo sa vlastne motivovať – aké sú benefity behu
Na začiatok je dobré povedať si niečo o benefitoch, ktoré so sebou pravidelný beh prináša. Ide o jednu z najobľúbenejších foriem cvičenia a skvelý spôsob, ako sa udržať v kondícii. Beh má však viac výhod ako len fyzickú kondíciu. Tu sú niektoré z hlavných benefitov tejto aktivity.
- Zlepšenie duševného zdravia: Beh je vynikajúci spôsob, ako znížiť stres a úzkosť. Uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkové duševné zdravie a pohodu. Štúdie dokonca preukázali, že beh môže znížiť riziko depresie a pomôcť udržať si pozitívny postoj.
- Zvýšenie energie: Poskytuje skvelý spôsob, ako zvýšiť hladinu energie. Zvyšuje produkciu kyslíka v tele, čo môže pomôcť cítiť sa energickejší počas celého dňa.
- Zvýšenie sily: Ide tiež o vynikajúci spôsob, ako si vybudovať silu a vytrvalosť. Môže pomôcť zlepšiť celkový svalový tonus a pomôcť stať sa lepším športovcom.
- Zníženie hmotnosti: Behanie taktiež pomáha schudnúť a udržať si váhu. Je to skvelá forma kardiovaskulárneho cvičenia, ktorá pomôže spáliť kalórie a tuk.
- Zlepšenie zdravia srdca: Beh môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie srdca. Môže pomôcť znížiť krvný tlak a znížiť riziko srdcových ochorení.
- Zlepšenie vytrvalosti: Podporuje tiež celkovú vytrvalosť. Môže pomôcť vydržať dlhšie počas fyzických aktivít a pomôcť podať čo najlepší výkon.
To je len niekoľko z výhod behu. Avšak, ako bolo spomenuté v úvode, pravidelnosť pri behaní môže byť niekedy problém pre veľa ľudí. Ako si teda v týchto ťažkých chvíľach pomôcť?
1. Dôležité je stanoviť si cieľ – krátkodobý, strednodobý aj dlhodobý
Motivácia sa bez cieľa určite nenájde a bezcielne pobehovanie po vonku alebo na páse tiež asi nebude baviť dlho. Preto môže veľmi pomôcť stanovenie si ultimátneho dlhodobého cieľa. Pri tomto cieli treba snívať síce realisticky, ale zároveň vo veľkom, lebo len tie naozaj veľké ciele budú skutočne motivovať.
Ako druhý si treba stanoviť strednodobý cieľ, ktorý môže vyzerať ako napríklad „najbližší mesiac behať aspoň 2x 5km do týždňa“. Strednodobé ciele už musia byť naozaj realistické, pričom je treba počítať aj s tým, že ich bude možné splniť aj pri viac povinnostiach. Zároveň s cieľom si treba určiť aj odmenu za splnenie, prípadne sa s niekým staviť. Súťaživosť je tiež dobrou motiváciou.
Krátkodobý cieľ je čas alebo počet kilometrov, ktoré sa v daný deň plánujú odbehnúť. Môže sa začať napríklad s tým, že tých strednodobo naplánovaných 5km sa skráti na 80% a táto vzdialenosť sa musí bezpodmienečne odbehnúť. Pokiaľ je energia ísť ďalej, je to výhra. Pokiaľ nie, nie je to sklamanie, zabehať sa predsa len išlo.
2. Oblečenie a tenisky netreba podceňovať
Ciele sú určené, človek si namotivovaný beží a zrazu ho začne tlačiť teniska, fúka mu na chrbát a omŕzajú ruky. Motivácia môže odísť tak rýchlo, ako prišla. Nie je sa čomu čudovať. Prekonať subjektívne dôvody ako únavu po robote alebo to, že kamaráti idú na pivo sa dá ľahko. Avšak to, že niečo bolí, tlačí alebo je prípadne zima, to sa prekonáva ťažko.
V opačnom prípade sa koleduje o prechladnutie, kurie oko a iné zranenia a to nenaruší len cieľ krátkodobý, no aj strednodobý. Pokiaľ je vonku zima, treba si prichystať poriadne termoprádlo, nepremokavú a neprefúkavú (windstopper) bundu a najmä kvalitnú obuv prispôsobenú terénu, v ktorom sa behá. Takto neprekvapí dážď, vietor a dokonca ani sneh. Počasie predsa nemôže narušiť cestu za cieľmi.
3. Slúchadla v ušiach
Dobrý playlist je polovica úspechu. V poriadku, to je možno trochu prehnané. Dá sa behať aj bez hudby, avšak prečo to robiť, keď vie ten rytmus nenútene tlačiť ďalej. Je jedno či ide o elektroniku, hip-hop, rock, pop alebo klasiku. Hudba pomôže prísť na iné myšlienky. Krok sa podvedome prispôsobí rýchlemu tempu a správna „motivačka“ na koniec behu dostane z človeka úplné maximum.
Pokiaľ je však niekto z hudby pri dlhých behoch ohučaný a lezie mu na nervy, možno tiež vyskúšať audioknihy. Popri behu sa dá vypočuť zopár zaujímavých kapitol.
4. Budúcnosť, minulosť a súčasnosť
Akokoľvek sa tomu ľudia snažia vyhnúť, kritický moment príde v bežeckej „kariére“ skôr či neskôr. To znamená, že na tento moment treba byť pripravený. Prvým krokom v takejto situácií je pripomenutie si svojich dlhodobých cieľov a ich vizualizovanie. Prehovoriť si do duše, spomenúť si,prečo sa behať začalo a prečo by sa malo pokračovať.
Keď sú budúce ciele premietnuté, možno ísť na chvíľu do minulosti a vybaviť si, ako sa takéto predošlé krízy prekonali a skúsiť zopakovať rovnaký postup opäť. Potom sa treba vrátiť späť sa do súčasnosti a nemyslieť na to, koľko kilometrov ešte zostáva. Prekonávať prekážku po prekážke, ulicu za ulicou a ostať pozitívne naladený.
5. Nenechať hneď prvú krízu zvíťaziť
Je veľká pravdepodobnosť, že aj tento moment príde. Pichanie v boku, stehná pália a už to jednoducho ďalej nie je možné aj napriek tomu, že sa všetky štyri predošlé kroky splnili. Čo robiť? V žiadnom prípade sa netreba vzdať. Vtedy treba spomaliť, zhlboka dýchať, prechádzať sa a počkať, kým kríza prejde. Ona v skutočnosti prejde rýchlejšie, ako si človek myslí.
Prišla ďalšia kríza? Netreba to brať tragicky, opäť je dobré spomaliť a ísť ďalej. Krátkodobý cieľ sa takto po kúskoch dokončí. Treba tiež myslieť na to, že aj zajtra je deň a už to pôjde lepšie. Práve takto sa posúva ďalej nielen fyzicky, ale aj mentálne a to robí človeka lepším a silnejším.
„Úspech nie je výsledkom toho, čo robíte príležitostne, ale toho, čo robíte neustále.“ Tento citát Marie Forleo sedí na behanie dokonale. Každodenné sebazaprenie a odhodlanie dokáže spraviť dobrého bežca z každého.