Tipy ako odstrániť stres a zlú náladu
Človek sa cíti upracovaný, unavený, nervózny, smutný, nemôže spať, v hlave mu treští, bolí ho chrbát. Trápia ho bolesti žalúdka, v zamestnaní sa nevie sústrediť na prácu, dokonca už nedokáže plniť zadané úlohy. Má „depku“. Ako sa vysporiadať s negatívnymi pocitmi?
Zlú náladu ľudia pociťujú najčastejšie na jeseň. Skončili dovolenky, počasie sa zhoršuje, neskôr svitá a skôr sa stmieva. Príroda sa pomaly ukladá na zimný spánok, ale od ľudí sa žiada plné pracovné nasadenie.
Jeseň je „ideálny čas“ pre nepríjemnú až mizernú náladu, ktorá v hraničných prípadoch nezriedka končí depresiami s nevyhnutným následným liečením.
Odborníci odhadujú, že skutočnými depresiami môže trpieť päť až deväť percent žien a dve až päť percent mužov. Posledné výskumy však ukazujú, že depresia u mužov nie je menej častá, iba sa inak prejavuje a jej výskyt stúpa a presúva sa do stále mladších vekových hladín.
Najohrozenejšími skupinami sú ženy v klimaktériu, starší ľudia, ženy v šestonedelí a na materskej dovolenke, muži a ženy s nadmerným pracovným zaťažením, ľudia citliví na zmeny počasia.
Najlepšia obrana je útok
A platí to aj v prípade zlej nálady a stresu. Keď človek cíti, že zlá nálada prichádza, je potrebné, aby zmobilizoval svoje sily a prípadným depresívnym stavom predchádzal. V tomto prípade je najlepšou možnosťou vyvážený životný štýl.
Aj keď premenlivosť a nepriazeň počasia mnoho ľudí od fyzickej aktivity odradí, práve pohyb je prevenciou proti depresívnym stavom. Jeden z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybov – vzpriamená chôdza – prakticky vymizol z repertoáru „civilizovaného“ človeka.
Chôdza
Predstavuje výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie stresov, pocitov úzkosti, neistoty, vyčerpania alebo depresie. Chôdza, pri ktorej poriadne pridáme do kroku, pôsobí spoľahlivo proti smútku, melanchólii, depresiám, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie.
Ľudia majú, hoci si to ani neuvedomujú, po rýchlejšej chôdzi nutkanie a chuť do činnosti. A pritom stačí krátka a rýchla prechádzka trvajúca 10 – 15 minút. Osobné psychické a „bolestné“ zdravotné problémy sa po takomto telocviku zdajú menej závažné.
Chôdza zlepšuje látkovú premenu v ľudskom organizme, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, dobre pôsobí na znižovanie krvného tlaku.
Pri určitej intenzite je predpisovaná v určitom dávkovaní aj u ľudí s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek a p.), ale aj pri problémoch so srdcom (po prekonaní infarktu, pri ischemickej chorobe srdca).
Chôdza je (popri plávaní) pri predpisovaní pohybového režimu veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov. Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie – kĺbové spojenia netrpia otrasmi. Chôdza je skrátka zábava aj lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny antidepresívny prostriedok.
Čas pre seba
Kto sa cíti na dne, mal by si dať prestávku a vyskúšať odpojiť sa od technológií. Keď sa človeku nedarí, často používa svoje zariadenia ako prvoplánový únik. To je však málokedy najlepšie riešenie.
Odhlásenie a čas strávený mimo obrazoviek pomôže vyčistiť myseľ a dodá potrebný pokoj. Čítanie dobrých kníh, počúvanie upokojujúcej hudby alebo prechádzka na čerstvom vzduchu sú skvelé alternatívy, ktoré poskytujú cenný pohľad na život.
Netreba zabúdať na tvorivé činnosti, ako je maľovanie alebo kreslenie. Umelecké stvárnenie vecí je výborný spôsob, ako sa zamerať na niečo, čo robí človeka šťastným – aj keď len na krátku chvíľu. Knihy, audioknihy, čítačky, športové vybavenie, umelecké potreby – všetko, čo človek potrebuje na voľnočasové aktivity, sa dá kúpiť cez internetový obchod Alza sk.
Medzi tvorivé činnosti patrí aj maľovanie podľa čísel, ktoré sa dá výhodne kúpiť na e-shope Superobchod. Tento e-shop bol v roku 2022 víťazom v kategórii SHOPROKU v Cene kvality v kategórií Darčeky a zábava. To vypovedá o kvalite tohto e-shopu. Je to naozaj skvelé miesto na nákup darčekov a vecí na zábavu a odreagovanie sa.
Nakoniec je nevyhnutné investovať do svojich vzťahov. Tráviť čas s blízkymi je kľúčom k udržaniu dobrej nálady počas ťažkých dní. Poskytuje niekoho, s kým sa môže človek porozprávať, keď sú časy zlé. Zároveň takýto priateľ pripomína, že na tomto svete nie je človek sám.
Ďalšie tipy na odstránenie stresu
Ak niekto bojuje so stresom dlhodobo, je preňho ťažké nájsť cestu von. Tu je zoznam tých najlepších tipov, ako sa dostať do lepšej nálady. Ak si človek vyberie aspoň jednu, je na správnej ceste.
- Pomaly a zhlboka sa nadýchnuť
- Nájsť si činnosť, ktorá pomôže uvoľniť sa – joga, meditácia
- Počúvať upokojujúcu hudbu alebo zvuky prírody
- Vyskúšať vizualizačné techniky, aby si človek predstavil, ako zvláda stresovú situáciu pokojným a vyrovnaným spôsobom
- Cvičenie – fyzická námaha je skvelý spôsob, ako vydať zo seba nervozitu
- Porozprávať sa o tom s priateľmi a rodinou, ktorí poskytnú podporu a iný pohľad na situáciu
- Uistiť sa, že jednotlivec dostatočne odpočíva a zdravo sa stravuje – výsledky budú lepšie, ak bude telo dobre vyživené a oddýchnuté
- Praktizovať všímavosť tým, že osoba sústredí svoju pozornosť na prítomný okamih a prijme akékoľvek myšlienky, ktoré prídu, bez posudzovania alebo kritiky
- Zaznamenávať si všetky negatívne myšlienkové vzorce, aby ich mohol jednotlivec objektívne vidieť a preformulovať ich na niečo viac posilňujúce a pozitívne, namiesto toho, aby im dovolil ovládnuť jeho emócie
- Vypracovať si stratégie na prekonanie akýchkoľvek špecifických obáv spojených s danou situáciou, napríklad lepšie spôsoby, ako k nej pristupovať, ak ide o úlohu založenú na zručnostiach
Najzložitejšie je, samozrejme, nájsť motiváciu a začať. Čím skôr sa však do toho človek pustí, tým rýchlejšie a viditeľnejšie budú výsledky.
Čo je to vizualizačná technika
Vizualizácia je účinný nástroj, ktorý možno použiť na zníženie stresu a úzkosti. Zapojením do tejto praxe človek naučí čo najefektívnejšie zvládať svoje myšlienky a emócie. Vizualizácia zahŕňa vytváranie mentálnych obrazov želaných výsledkov alebo pozitívnych zážitkov. To umožní sústrediť sa na to dobré v živote a odkloniť sa od stresujúcich spúšťačov.
Prvý krok – uvoľnenie tela a mysle. Na chvíľu osoba zavrie oči a zhlboka sa nadýchne. Predstaví si, že sa nachádzate v príjemnom prostredí, napríklad na pláži, v lese alebo na horách.
Keď sa sústredí na scénu okolo seba, všíma si všetky detaily, ktoré robia obraz obzvlášť relaxačným – zvuk vĺn narážajúcich na pobrežie, vôňu čerstvého ihličia alebo teplo slnka na svojej pokožke. Prenesie tento pocit do prítomného okamihu a sústredí sa naň niekoľko minút, než prejde k ďalšiemu kroku.
Druhý krok – človek si predstaví seba samého v rôznych situáciách, ktoré mu zvyčajne vyvolávajú stres. Pracovné stretnutie so šéfom, hádka s členom rodiny alebo nešikovná situácia v obchode s potravinami sú bežné momenty, ktoré vyvolávajú pocit úzkosti.
Človek si predstaví ako počas týchto udalostí reaguje pokojne a racionálne a zároveň si zachováva rozvahu. Predstaví si, ako stojí pevne, sebavedomo a vyrovnane, pretože zostáva nezasiahnutý vonkajším tlakom.
Tretí krok– človek si vizualizuje výsledok, než aký v situácii očakával. Myslí nad rámec toho, čo je možné. Napríklad, ak ho pozvali na pohovor, vizualizuje si skôr vysnívanú pracovnú ponuku než len obyčajnú.
Pravidelným praktizovaním vizualizačných techník sa človek trénuje svoju myseľ, aby efektívnejšie reagovala, keď čelí náročným scenárom.
Depresia alebo len zlá nálada?
Hoci si takmer tridsať percent ľudí myslí, že v depresii boli ponorení viackrát za život, skutočná choroba, ktorá sa pod týmto názvom skrýva, zasa až tak častá nie je.
Smútok a zlá nálada, ktoré ľudia často za depresiu označujú, patria k normálnemu životu. Príznakom skutočnej depresie sú až prejavy, ktorých spoločným znakom je nepriateľstvo k sebe samému.
Depresívni ľudia sa hodnotia ako zlí, majú intenzívny pocit, že nič nedokážu a nič dobrého si nezaslúžia, že život nemá zmysel. Strácajú záujem o veci, ktoré im inokedy robili radosť a sú podráždení.
Pozor na rozdiely
Depresia a zlá nálada sa zdajú ako podobné pojmy, ale rozdiely medzi nimi by sa nemali prehliadať. Jedinec so zlou náladou pociťuje smútok, podráždenosť, pocit preťaženia alebo jednoducho nedostatok energie na vykonávanie činností. To všetko však môžu byť aj príznaky depresie.
Depresia je však viac než len „zlá nálada“ a má oveľa hlbšie a dlhodobejšie účinky na duševné zdravie a celý život jednotlivca.
V prvom rade, depresia je zvyčajne spôsobená nerovnováhou v chemickom zložení mozgu, ktorá ovplyvňuje pohľad jednotlivca na:
- život
- emócie
- myšlienky
- správanie
- fyzické zdravie
- aktivity
Zlá nálada nemusí nevyhnutne odrážať základnú chemickú nerovnováhu. Je pravdepodobnejšie, že je priamym dôsledkom vonkajších faktorov, ako je stres alebo nedávne udalosti v živote človeka.
Depresiu je často potrebné liečiť psychoterapiou alebo liekmi, zatiaľ čo zlá nálada môže časom sama zmiznúť.
Okrem toho, depresia vedie k zmenám v spôsoboch, akými ľudia komunikujú so svojimi blízkymi a okolitým svetom – vrátane zníženia sociálnej interakcie alebo izolácie od ostatných. Zlá nálada nemá také závažné dôsledky na medziľudské vzťahy a nič závažnejšie, okrem určitých pocitov frustrácie alebo smútku.
Hoci depresia aj zlá nálada môžu sťažovať zvládanie stresu každodenného života, líšia sa z hľadiska svojho trvania, intenzity a vplyvu. Zatiaľ čo zlá nálada prichádza a odchádza relatívne ľahko, depresia je oveľa trvalejšia a intenzívnejšia.
Často trvá celé týždne bez známok zlepšenia. Preto je dôležité vyhľadať pomoc, ak sa u niekoho prejavia príznaky depresie. Bez odbornej pomoci sa prekonáva oveľa ťažšie ako bežný záchvat smútku alebo sklamania.