Najzdravšie korenie na svete. Lieči všetky zápaly, kožné choroby, chráni pečeň a zabraňuje vzniku rakoviny.

Toto korenie má silné protizápalové účinky. Bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, tlmí rast zhubných nádorov, chráni pečeň pred jedmi, napomáha rozpúšťať obličkové kamene, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje kĺbovú ohybnosť, zlepšuje ekzémy a psoriázu, čistí póry v pokožke a dokonca aj vybieli zuby.

Viete, prečo je karí korenie tak krásne žlté? Pretože jedna z najdôležitejších zložiek tejto zmesi je kurkuma, o ktorej je tento článok. Kurkumou nielenže nádherne vylepšíme farbu a chuť vašich jedál, ale zároveň môžeme kurkumou zlepšiť aj svoj zdravotný stav.

Žltá a červená farba vraj povzbudzuje činnosť žliaz a spomaľuje teda hormonálne zmeny pri začínajúcom prechode. Preto sa odporúča do jedálnička zaradiť nielen, žlté, oranžové a červené ovocie a zeleninu, ale aj pokrmy s kari korením.

Keď sa náhodou zraníte a nemáte poruke v lekárničke dezinfekčný prostriedok, môžete odreninu ošetriť aj kurkumou. Dezinfikuje a znižuje bolesť. Citlivosť na bolesť sa znižuje aj v tom prípade, keď kurkumu požívame – napríklad v horúcom mlieku alebo v polievke. Kurkuma veľmi dobre čistí póry v pokožke. Keď kurkumový prášok zmiešame s medom, máme liečivo, ktoré nám pomôže lepšie odkašliavať hlieny. Keď si vykĺbime členok, pomôže nám kurkumový obklad. Je dokonca dobrá pre zjemnenie pokožky ekzematikov a psoriatikov.

Kurkuma má ešte jednu skvelú vlastnosť!

Obsahuje totiž kurkuminoidy. A tie podľa najnovších výskumov pôsobia ako antioxidanty. Zistili sme, že by má pozitívne účinky dokonca aj pri Alzheimerovej chorobe. Každopádne tým, že budete pridávať kurkumu do jedla, nič nepokazíte.

Autori knihy Doba jedová II, profesori a doktori prírodných vied Anna Strunecká a Jiří Patočka, uvádzajú informáciu, že v Indii, kde je veľká spotreba kurkumy, je 4,4 krát nižší výskyt Alzheimerovej choroby ako v USA! Látky obsiahnuté v kurkume sú vraj dokonca oveľa účinnejšie ako vitamín C či vitamín E.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, Dr.Sc, kurkumu odporúča v období chrípok. (Rovnako ale k tomu radia obmedziť príjem cukrov, mať dostatok vitamínov, konzumovať zeleninu a tiež cesnak, rybí tuk, čierne ríbezle, dostatočne piť – najmä bylinkové čaje a zelený čaj a hlavne zaľahnúť do postele a odpočinúť si!)

Práve vďaka hore uvedeným vlastnostiam užívajú niektorí ľudia kurkumu ako liek či prevenciu pred rozvojom mnohých chorôb.

Ak máte problémy s paradentózou, vezmite vatovú tyčinku, namočte ju do kašičky z kurkumy a ďasno pri každom zube dôkladne a pravidelne masírujte. Vraj sa tak zuby dajú zachrániť, ale nič nie je zadarmo, takže určite sa to nedá odbiť jedným pokusom.

Tak, čo na to hovoríte? Stojí za to vyskúšať kurkumu?